WhatsApp Gruplarında Sıklıkla Paylaşılan Fransa Sokaklarındaki Ferrari Filmi Neyin Nesi?

Bugünlerde WhatsApp gruplarında paylaşılan ancak müzik severlerin daha önceden fark ettiği üzere Snow Patrol grubunun Open Your Eyes şarkısının klibi olarak da kullanılan kült videoyu anlatıyoruz.
WhatsApp Gruplarında Sıklıkla Paylaşılan Fransa Sokaklarındaki Ferrari Filmi Neyin Nesi?

nedir?

45 yıl önce, ağustos 1976'da fransız yönetmen claude lelouch, ferrari 275 gtb'nin önüne bir jiroskop kamerası uyarladı ve profesyonel bir formula 1 sürücüsü olan bir arkadaşını, paris'in kalbinde en büyük yolculuğa çıkmaya davet etti. film 10 dakika sürecek ve rota porte dauphine'den louvre'dan sacrecoeur bazilikasına kadar gidecekti. lelouch, tehlikeli yolculuk sırasında herhangi bir caddeyi kapatma izni alamadı. pilot devreyi 9 dakikadan az bir sürede tamamlayarak saatte 260 km'ye ulaştı. film ona kırmızı ışıkları geçtiğini, yayalardan kaçtığını, güvercinleri korkuttuğunu ve şafakta tek yönlü sokakları sürdüğünü gösteriyor.

film halka ilk sunulduğunda, claude lelouch tutuklandı. ancak o gün hiçbir zaman rené arnoux veya jean-pierre jarier olduğu tahmin edilen formula 1 sürücüsünün adını açıklamadı. film yasaklandı ve sadece yeraltı tiyatrolarında gösterilecekti. henüz klasiği görmediyseniz, nefesinizi tutun ve izleyin. ferrari 275 gtb'de paris'i gezmenin heyecanını yaşayın, buna değer.

işte o film


ben size sokak sokak harita ekran çıktıları üzerinde videonun güzergahını paylaşacağım

paris sevenler belki merak etmiştir nerelerden geçiyor diye.

olayın başlangıç yeri açıklamada da yazdığı üzere circle du bois de boulogne. daha doğrusu boulevard peripherique'teki tünel.


sürücümüz ki o dönemin f1 pilotlarından biri ancak kimliği net değil. rené arnoux veya jean-pierre jarier olduğu düşünülüyor. zira filmde ziyadesi ile ihlal ve suç işlendiğinden afişe olsun istememiş yönetmen, place du marechal de lattre de tassigny den avenue foch'a dönüp zafer anıtına kadar allah ne verdiyse yardırıyor.


zafer anıtından meşhur avenue des champs elysee yani bildiğimiz şanzelize caddesine dönüyor.


concorde meydanına kadar gene son sürat gidiyor. yer yer 260 km/h'i gördüğü söyleniyor.


concorde meydanından sen nehri kıyısına inip quai des tuilieres'den louvre müzesine kadar gidiyor.


louvre müzesinin içinden geçip direkt karşıya rue de rohan sokağına girip sol çapraza avenue de l'opera ya devam ediyor.


opera caddesini bitirdikten sonra meydandan opera binasının sağından girerek rue hallevy'den devam ediyor.


meşhur la fayette'in bulunduğu yerden rue de la chaussee d'antin den sante trinite kilisesine kadar gidiyor.


kilisenin önünde bir sağ-sol yaparak önce kısa süre rue blanche'a, oradan da hemen sağa rue jean baptiste pigalle'e dönüyor. burada bir çöp kamyonu hafif problem çıkarsa da biraz kaldırıma da çıkarak kurtarıyor kendini.


cadde bitince sola boulevard de clichy'ye dönüp bulvarın sonundan sağa rue caulaincourt'a dönüp gene son sürat gidiyor.


cadde sağa doğru bir viraj yaptıktan sonra sağ-yaparak c harfi şeklindeki avenue junot'ya dönüyor. ağaçlık bir cadde olduğundan bayağı karanlık ve burada farları yakıyor.


düz devam ediyor ağaçlıklı caddeden çıktıktan sonra, place marcel ayme üzerinden artık hedefe iyice yaklaşarak ilerliyor ve rue norvins'den sacre coeur'a doğru yaklaşıyor.

burada videoda ekranda rue saint rustique'e girdiği yazıyor ancak orası ters yön. haa her kurala uydu sanki de ters yön mü kaldı? diyeceksiniz ama kontrol ettiğimde videoda 7:43 de le corsulat restoranın solundaki cadde rustique. oysa sağından devam ediyor rue norvins'den.


rue norvins bitince sağa rue du mont cenis'ye dönüp ardından hemen rue saint azais'ye saparak yolculuğu parvis du sacre coeur yani sacre coeur'ün avlusunda, gitmiş olanların fotoğraflar çekilip instagram'a koyduğu merdivenlerin başında park ederek sonlandırıyor.


son olarak bir de tek görselde rotayı paylaşayım

Tek parça rota.

bu film 1976'da çekilmiş. ufak tefek değişiklikler var ama yüklediğim haritalardan sapakları, caddeleri çalışıp bir motosiklet kiralayarak güzergahı yapabilirsiniz.
kask kamerasına kayıt yapıp hızlandırarak hile de yapabilirsiniz. size kalmış.