White Russian Kokteyli Nasıl Yapılır?

Kokteyl diyince akla ilk gelenlerden White Russian'ı yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay. White Russian nedir, nasıl yapılır, tarifi nasıldır diyenler, buyrunuz.
White Russian Kokteyli Nasıl Yapılır?

bu damak tadına çok bağlı bir olay, herkesin farklı beğenileri olabilir.

bence ideal ölçek 2 kahlua, 2 vodka, krema.

tabii genelde süt kullanılıyor birincisi daha kolay bulunur, ikincisi daha az masraflı olduğu için ama bence baileys de eklerseniz lezzetini artırıyorsunuz. demeye gerek yok, bolca buz tabii, ben buna ekstra olarak kahve serpiştiriyorum tepesine. bu arada vodka seçimi hakkında genellikle rus votkası seçilmesi tavsiye ediliyor.


öncelikle bol miktarda buzu bardağa boca ediyoruz, hatta bardak buzlu olsa en iyisi olur. buz cidden bol olsun. buzları biraz çevirip eritiyoruz, sonra istediğimiz sorudan başlıyoruz. sona hangisini bıraktığınız önemli, çünkü az biraz da olsa tadını etkiliyor sonunda. ben bardağın dibine baileys bırakıyorum, yani buzun üstüne baileys dökerek başlıyorum. sonra sırasıyla kahlua, vodka, kahve (bu bildiğiniz kahve yani, klasik çözünebilir kahve paketine elinizi sokun, birkaç tutam dökün). buzla beraber karışsınlar diye elinizde birkaç dakika ufak ufak çevirin, hatta en iyisi iki parmak daldırıp hafifçe karıştırın. kahve dibe çökecektir, onu da engellemiş olursunuz. karıştırdıktan sonra yudumlayın ve fırsat verilse dünya barışını getirebilecek içkinizin tadına varın.


doğru yaptığınızı anlamanın en iyi yolu elinizdeki kokteylin rengi. ne baskın bir kahverengi istiyorsunuz, ne de açık bir bej. en güzeli açık kahve veya koyu bej yani. bunu tarif etmek imkansız, deneyerek öğrenirsiniz.

tabii ki white russian yavaş içilecek bir içkidir, yudum yudum, hafif hafif. içiminin pamuk gibi yumuşacık olmasına kanmayın, üst üste fazla kaçırmayın, 2-3 bardaktan sonrası çarpar. veya üst üste fazla kaçırın, 2-3 bardaktan sonrası çarpsın.

afiyet olsun.

dipnot: white russian içerken ne dinlenir?

Chet Faker - I'm Into You


Farklı yapmak isteyenler için iba (international bartenders association) ölçüleri

5 cl votka
2 cl kahve likörü (kahlua olsun çünkü baileys koyarsanız irish coffee'ye yakın bir içecek olur)
3 cl taze krema (hani şu pastalara sürülenden)

likorü ve votkayı buz dolu bardağa koyup üzerine krema ekliyor ve yavaaaaşça karıştırıyoruz.

Soğuk Kış Günlerinde İçinizi Isıtacak Bir Sıcak Şarap Tarifi