Willie Nelson'ın Tam 71 Tane Stüdyo Albümü Olması

Şubat'ta 71. albümünü çıkaran ABD'li country efsanesinin üretkenliği, 5 albümle dükkanı kapatan nice müzisyene ibret olmaya devam ediyor. Ayrıntıları inceliyoruz.
Willie Nelson'ın Tam 71 Tane Stüdyo Albümü Olması

nelson, 21 haziran 2019'da çıkarttığı ride me back home albümünün üstüne ara vermeden yeni bir albüm çıkaran 87 yaşındaki country müzik sanatçısıdır. "first rose of spring" ismini verdiği gayet mânâlı ve hoş bir ada sahip olan bu albümün çıkış tarihi de bir bahar günü olan 24 nisan 2020 olarak belirlenmiş; ancak daha sonrasında covid-19 pandemisi hasebiyle çıkış tarihi 3 temmuz 2020'ye çekilmiştir. yani kendisi, 3 temmuz 2020 tarihi itibarıyla 70. stüdyo albümünü çıkarmıştır.

Nelson 26 Şubat 2021'de 71. stüdyo albümü That's Life'ı yayınladı.


87 yaşında olduğunu tekrardan belirtiyorum

kendisi, emekli olmayı bir yana bırak, bugün dahi her yıl 1, hatta bazen 2 albüm çıkartmaya devam ediyor.

1956 yılında müzik kariyerine başlayan ve 1962 yılında ilk profesyonel müzik albümünü çıkartan willie nelson'ın 70 stüdyo albümü, 13 konser albümü, 25 ortak albümü ve 231 tane single parçası bulunmaktadır. 1962'deki "...and then i wrote" albümü ile ilk müzik albümünü yayınlamış olan willie nelson, o tarihten itibaren her zaman üretti. 1960'larda, 70'lerde, 80'lerde ve 90'larda hep üstüne koyarak, hep daha fazlasını yaparak üretmeye devam etti. aslında bu dönemlerde müziğin ne kadar değiştiğini çok iyi biliyoruz. 60'larda the beatles varken, elvis presley gibi sanatçılar müzik yaparken; 60'ların sonunda başlayan ve 1970'li yıllara geldiğimizde ise altın çağına ulaşan heavy metal müzik dönemi başlamıştı. 80'ler ve sonrasında zaten hem rock müziğin, hem metal müziğin çok fazla dallanıp budaklanması, birçok alt müzik türü çıkartması ve hatta bu müziğin ilham kaynağı olan yeni müzik türlerinin çıkması ile birlikte piyasa da epey değişti. çok fazla yeni müzisyen kayıt yapma imkanı buluyor, geçmişe göre daha fazla insan müzik yapabiliyordu. willie nelson, bu dönemlerde dahi müzik piyasasından kaybolmadı ve üretmeye devam etti.

Willie Nelson da bir zamanlar gençti.

kendisine olan saygımın büyük bir bölümü bu yüzdendir

chuck berry ve little richard gibi, willie nelson'ın döneminden beri müzik yapan sanatçıların en büyük hatalarından birisi üretimi bırakmak ya da azaltmak oldu. yayınlanan derleme albümleri katmıyorum; tekrardan üretime geçerek müzik piyasasına yeni albümler kazandırmayı bıraktılar veyahut azalttılar. ancak willie nelson, her dönemde üretmeye ve yeni şarkılar yapmaya devam etti.

şarkılarının aynı tarzda olduğu, sürekli birbirlerinin kopyası olduğu görüşüne de ben katılmıyorum. bir kopya şarkı vardır, bir de sanatçının kendi tarzına sadık kalarak yaptığı şarkı vardır. o yüzden hemen şu istatistiği de paylaşmak istiyorum. 1967'de çıkartmış olduğu make way for willie nelson albümü amerika birleşik devletleri country listesi'nde 7. sıraya kadar yükselmiştir. 1970'lere geldiğimizde, 1975 yılında çıkarttığı red headed stranger ve 1976'da çıkarttığı the sound in your mind albümü usa listelerinde 1. sırayı görmüştür.

tabi bu arada 1. sırayı gören albümleri sadece bu ikisi değildir; 70'li yıllarda çıkarttığı albümlerden toplam 5 tanesi 1'inci, 1 tanesi 2'nci olmuş ve toplamda 8 tanesi ilk 10'a girmiştir. 80'lerde, 90'larda, 2000'lerde de listelerde kendine yer bulan willie nelson; 2010'lu yıllarda yaptığı 15 albümün 3 tanesini 1. sıraya sokmayı başarmıştır. ayrıca kendisi billboard 200 listelerinde de sıralamaya girmiştir. şunu söylemek isterim, ilk saydığım liste sadece amerika birleşik devletleri'ndeki country müzik albümlerini sıralarken, bu liste tüm müzikleri sıralamaktadır. michael jackson, the beatles, adele, rolling stones, shakira, metallica gibi her müzik türünden sanatçıyla veya grupla rekabet edilmektedir. yani görülebileceği gibi, kendisi her dönem belirli bir standardı tutturmuştur.


sanat kariyerinin 64. yılını doldurmakta olan willie nelson'ın tüm şarkılarını dinlemek isterim

ancak bunun için epeyce boş bir vakte ihtiyaç var çünkü kendisi 64 sene boyunca 800'ün üzerinde yayınlanmış esere sahip olduğu için, bunları tüketmek pek kolay olmayacak. 1960'dan 2020'lere kadar süren her 10 yıllık periyotu başarılı bir şekilde geçirmiş ve eminim ki 2020'deki 10 yıllık süreci de - sağlığı ve ömrü el verdikçe - üreterek geçirecektir.