XBOX Series X'i Bir Haftadır Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının İzlenimleri

Microsoft'un yeni oyun konsolu XBOX Series X, görücüye çıktı. Konsola erken erişen bir Ekşi Sözlük yazarı, XBOX Series X ile ilgili ilk izlenimlerini aktarmış.
XBOX Series X'i Bir Haftadır Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının İzlenimleri

ön siparişim ayın 12'sinde geldi. bu sürede yeterince deneme fırsatım oldu. evde ps4 ve switch var. yanlarına yeni bir konsol daha eklenmiş oldu.

xbox series x'in pozitif yönleri

+ game pass kütüphanesi. öncelikle bu olay tüm oyun severler tarafından takdir edilmeli. konsol, game pass ile önceki nesillerin oyunları ile beraber geliyor. bu sayede direkt denediğim oyunlar gears 5, star wars jedi: fallen order, outer worlds, ori and the will of the wisps.

+ boyutu bence ideal. tasarım basit ama şık. elbette bu kişisel tercih. ps5 ile konsolda çok şahane özelleştirmeler yapılmış, xbox tasarım nedeniyle pek özelleştirmelere açık değil. diğer konsollar ve tv ile güzel bir şekilde kaynaşıyor, göz yormuyor.

+ ps5 dual sense'i denemedim ama controller, ps4 controller'ından çok daha ergonomik geldi. boyutu ideal, kalem pil ile çalışması bence daha iyi.

+ yükleme süreleri çok iyi. bu ps5 'te de gördüğüm kadarıyla çok iyi. oyuncular bu konuda gerçekten büyük bir iyileşme ile karşı karşılar. eskiden yükleme sürelerini türlü aktivite ile doldururken, şimdi 10 saniye civarı bekleyince uzun geliyor. reddit'teki şu post gerçek:


+ konsol inanılmaz sessiz ve hiç ısınma problemi ile karşılaşmadım.

+ ps5'e göre donanımsal olarak bir miktar daha kuvvetli ancak bunu henüz gösterebilecekleri bir oyun yok. xbox, ps5'ten farklı olarak amd'nin rdna-2 mimarisini tamamen destekliyor. geliştiriciler bu geliştirme dilini tamamen kavradıktan sonra oyunlar arasındaki görsel fark artabilir. şu an için belirgin bir fark yok.

+ xbox; vrr, 2k, dolby atmos, dolby vision desteklerken, ps5 şu an için bunları desteklemiyor.

+ quick resume çok iyi. bazı oyunlarda şu an sıkıntılı çalışsa da çok sahne özellik. oyunlar arası geçiş için bekleme yok. konsol açılır açılmaz oyuna kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

+ project xcloud ile cloud gaming de ilerleyen dönemlerde xbox'a gelecek.

eksileri

- exclusive oyun sanırım hiçbir zaman olmayacak. oyunların tamamı pc için de çıkacak. konsol kolaylıktır ama iyi bir bilgisayarınız var ve uğraşmayı da seviyorsanız, xbox almaya sizin için gerek yok.

- ilk çıkışında konsolun gücünü gösterecek hiçbir oyun yok. ps5'de en azından ek paket gibi de olsa miles morales ve dual sense'i tanıtan astro's playroom var. ilerleyen dönemlerde ben bu açığın kapanacağını düşünüyorum. xbox sürekli yeni yapımcıları kadrosuna katıyor ve kütüphanesi de gelişecektir. ps5'in exclusive oyunlarına yakın bir oyun çıkarabilecekler mi göreceğiz.

- xbox controller iyi ama yeni nesilde sony'nin dual sense ile yaptığı inovasyona benzer şeyler görmek güzel olurdu.

- microsoft'un saçma sapan isimlendirmesi. xbox series x 'i , xbox öne ile karıştıran çok fazla kişi var. elbette oyuncu kitlesi bu farkı biliyor ama çocuklarına hediye almak isteyen ebeveynler, konsol ile yeni tanışanlar bu ikisini karıştırıyorlar.

- xbox series s bana göre bir hata. arada ciddi bir performans farkı var. project xcloud geldiğinde bir miktar daha alınabilir ancak şu an paranız varsa series x cok daha doğru bir seçim.

elbette başka artı ve eksileri vardır

benim tercihimde elimde ps4 olması ve game pass uygulaması etkili oldu. ps5'in gücünü gösterecek oyunlara en az 1 yıl daha var ve aynı oyunlar ps4 için de çıkacak. sony büyük ihtimal vrr vs destekli bir pro/slim modelini o dönemlerde çıkartır. o zaman almayı düşünüyorum.

özetle, ps5 ve series x de çok güzel aletler. bence hangisini alırsanız pişman olmazsınız. benim tercihim xbox oldu ve pişman değilim.