Yabancı Bir Dil konuşulurken Hangi Dil Olduğunu Şıp Diye Anlamanızı Sağlayacak Youtube Kanalı

Wikitongues isimli grup harika bir dil projesi başlatmış. Dünyanın birçok yerinden farklı dilde insanların konuşmalarını bir araya getirerek o filin fonetiği hakkında bilgi sahibi olmanıza yardım ediyor.
Yabancı Bir Dil konuşulurken Hangi Dil Olduğunu Şıp Diye Anlamanızı Sağlayacak Youtube Kanalı

"wikitongues is a movement for language rights. together with speakers and signers of every language in the world, we’re building the most inclusive cultural archive ever made, raising awareness about linguistic diversity and rallying to defend it."

diyerek beni canevimden vuran, kar amacı gütmeyen oluşum, kuruluş.

yani diyorlar ki: "wikitongues, bir dil hakları hareketidir. dünyadaki her dilden konuşmacılar ve işaret dili kullanıcıları ile birlikte, bu zamana kadar yapılmış en kapsamlı kültürel arşivi oluşturarak dilsel çeşitlilik hakkında farkındalık yaratıyoruz ve bu çeşitliliği savunmak üzere bir araya geliyoruz."

youtube kanalları üzerinden bir dünya dilin ve ağzın, anadili o dil olan kişilerce konuşulmasını dinleyebiliyorsunuz. altyazı falan yok, zaten önemi de yok. sadece o dilin fonetiğini dinliyorsunuz. özellikle kaybolan ve kaybolmakta olan diller için inanılmaz bir arşiv değeri var kanımca.


kuruluşa birçok faklı şekilde gönüllü katkı sağlayabiliyorsunuz (video göndererek, bağış yaparak veya yapılmasını sağlayarak, içerik sağlayarak, sosyal medya üzerinden tanıtımları yaparak vs.).


kuruluşla ilgili bazı bağlantılar şöyle:

https://wikitongues.org/tüm dilleri konuşamasa ve anlayamasa bile, yabancı bir dili konuşulurken duyduğunda onun hangi dil olduğunu bilmekten bile haz alan birtakım manyaklar* için şahane bir kaynak.