Yağmurda Araba Kullanacaklar İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Yağmurlu havalarda araba kullanmak, kuru zeminlerde kullanmaktan çok daha dikkat istiyor haliyle. İşte yağmurlu havada arabanın kayması, yağmurlu havada fren mesafesi, kaygan yolda araba kullanmak, yağmurda patinaj gibi dertlerin çözümleri...
Yağmurda Araba Kullanacaklar İçin Altın Değerinde Tavsiyeler
iStock

aracınız kuru asfaltta gösterdiği tepkiyi ıslak asfaltta göstermez. öncelikle bunun farkında olarak sürüşe başlayın. fren, gaz ve direksiyon tepkileri kuru zemine oranla daha bir hassas olacaktır. her zaman güvendiğiniz fren pedalı, ıslak bir zeminde sizi tamamen terk edip gidebilir. kimi durumlarda sizi ölüme götüren bir düşman bile olabilir. yani yağmurlu havada direksiyona geçtiğiniz zaman aracınız çok güvenli değildir. "ama benim lastiklerim x model, arabam böyle model ve full" diyenler çıkar, topu topu bir teneke ve yere basan 4 lastik. ilk çıkan arabadan günümüze kadar fizik kurallarını değiştiren bir araba üretilmedi ve üretilmez herhalde. roket-itki donanımı ile, kayan bir arabayı yola sokan bir sistem çıkmadıkça, arabalar ıslak zeminde hâlâ güvensiz.

kayma sebepleri

1- ıslak asfaltta arabanız sizin hatanız yüzünden kayar yüksek oranlarda. sert fren, ani direksiyon hareketleri, yüksek devir kullanımı, sert gaza basma, bakımlarını ihmal etme vb kaymaya sebep olur ve saniyeler içerisinde gerçekleşir. bazen yol durumundan kaynaklı olarak dümdüz yolda araba kendi kendine kaymaya başlayabilir.

2- lastikler elbette en büyük etkendir. ama kabak bir lastik ile kaymadan da gidebilirsiniz. lastiklerinizin diş derinliklerinden ziyade lastiğinizin hamuru çok önemlidir. sertleşmiş bir lastik isterse kralı olsun yine kaymaya meyillidir. lastiklerinizin yeni ve özellikle ıslak zeminler için dizayn edilmiş olması sizin için büyük bir avantajdır.

3- teknik problemler. farklı ebat ve marka lastik kullanımı, yönlü lastiklerin yanlış takılması, alt düzen ile ilgili problemler (çok önemlidir), ayarsız fren sistemi, patlak amortisörler, bitik helezonlar, arızalı bobin (silkeleme yaptırır).


kayma çeşitleri

1- ilk yağmur:

kuru asfalt üzerinde giderken yeni yağan bir yağmur çok tehlikeli olabilir. yaz mevsiminin bitimine doğru uzun süreden sonra yağan yağmur, buz tutmuş yoldan daha tehlikelidir. böyle bir durumla karşılaşırsanız hızınızı yarı yarıya hatta daha düşük hızlara çekmeniz gerekir. böyle bir zeminde lastiklerinizin en iyisi olması bile işinize yaramaz. günlerce kuru halde kalan yolda toz, mazot, yağ, hidrolik vb gibi kalıntılar ciddi tehlike oluşturur. yağmur başladığı an yola deterjan dökülmüş gibi bembeyaz bir hale geldiyse çok dikkatli olmanız gerekir.

2- rampa aşağı inerken kayma:

en tehlikeli kayma şeklidir. inilen rampanın eğimi, hızınız ve yolun durumu sizi felakete sürükleyebilir. arabanın kendi ağırlığı kayma olayının şiddetini arttıracak ve lastiklerin bir yerlerden yolu tutmasını engelleyecektir. rampa aşağı inerken özellikle yolun durumuna bakıp yarı yarıya hızınızı düşürün. yaz sıcağı sonrası erimiş ve mermer gibi dümdüz hale gelmiş bir asfaltta lastikleriniz hiçbir işe yaramaz ve süratiniz yüksekse, bir yerlere çıkmadan durmanız imkansızdır.

3- düz yolda kayma:

aracınızla sadece gaza basıp 80-90 gibi bir süratle ve gayet normal bir şekilde ilerliyorsunuz. o da ne? araba yavaş yavaş kafasını sola, kıçını sağa vermeye başladı. sebebi; lastiklerden birinin anlık patinaja girmesi ve arabanın dengesini bozmasından kaynaklanır. doğru hamleler ile aracı tekrar düzenine sokabilirsiniz. bu tür kaymalar az önce belirttiğim gibi siyah asfaltta meydana gelir. sıcak ve dişli asfaltta bu tip kaymayı yaşamazsınız.

4- kızaklama:

ani bir fren yaptınız ve her zaman yavaşlayan araba hiç tepki göstermiyor. araba aldı başını gidiyor ve öndeki arabaya vurmanız an meselesi. yapabileceğiz tek şey aracın durması için dua etmek. bu sebeple trafik ışıklarına gelmeden önce yolu bozar karayolları. tırtıklı bir zemin oluştururlar ki aracınızın lastikleri yeri tutsun ve dursun diye. kavşaklara yaklaşmadan hızınızı düşürün ve yeşil yanıyor nasıl olsa basayım geçeyim diye düşünürseniz, öndeki araç durur ve gidip arkasından vurursunuz. öndeki araç her zaman keyfi olarak durmaz, sizin görmediğiniz bir tehlikeyi fark edip frene basmış olabilir. yani yağmurlu havalarda takip mesafesini iki katına çıkarıyoruz.

5- rampa yukarı kayma.

yüksek devirde tam gaz verirseniz aracınız patinaja kalkar ve virajın içerindeyseniz araba savurur. aracınız önden çekişli ise tek kurtuluşunuz gaz vermektir. arkadan itişli ise hiç bir şeye basmamaktır. böyle bir durumda aracınızda esp var ise ışığı yanıp söner.

6- su birikintisi sebebi ile kayma:

yol düz, lastikler iyi, araba on numara ama yüksek süratle giderken bir su birikintisine girince, lastiklerin asfalt ile olan temasını kesip savrulabilirsiniz. su birikintilerinin fazla olduğu yollarda süratli bir şekilde gitmeyin. diyelim ki böyle bir durumla karşılaştınız, ne gaz ne fren, hiçbir şeye dokunmazsanız yüksek ihtimalle kurtulursunuz.


kayma durumlarında ne yapmalıyız?

bunun cevabını vermek inanılmaz zordur ve o anki hız, yol koşulları, lastiklerin durumu, aracınızın teknik özellikleri ve en önemlisi sizin panik olmamanız her şeyi değiştirebilir. genelde insanlar refleks ve panik ile frene basarlar. eğer güvenli ve yeni model bir aracınız varsa, fren pedalına sonuna kadar basıp abs ile beraber aracın kontrolünü ele alabilirsiniz. bu yazdığım düz yollarda dikine kayma ile gerçekleşen durumlar içindir. burada önemli olan nokta şudur; direksiyonu ani olarak çevirmeyin! panikle tam tur sağ ve sol yaparsanız aracınız asla toplamaz. direksiyonu hafif bir şekilde yola doğru çevirmeye çalışın. aracınızın kontrolünü ele aldığınız an durup kendinize gelin. tam olarak yan şekilde kayan bir araçta fren pedalı, esp ve abs işe yaramaz. o anda yapılabilecek pek bir şey yoktur.

esp denen sisteme sahip araçlar ise bir tık daha güvenli. esp viraj içerisinde kayma eğilimi gösteren arabanın gaz ve fren sistemine müdahale ederek aracı dengede tutmaya çalışır. örneğin ıslak zeminde önünüze çıkan bir cisim nedeni ile şerit değiştirebilirsiniz esp yardımı ile. virajda aracınız kaymadı ama kesinlikle kayacak bir süratle girdiyseniz, frene basmadan gazı kökleyin. aracınız önden çekişli ise kurtulursunuz. arkadan itişli ise frene ve gaza basmadan virajı çıkmaya çalışın. ani direksiyon hareketi yapmadan sımsıkı tutun. aracınızda hangi sistem olursa olsun viraj içerisinde frene basmayın. "hızlı girdim kesinlikle kayar" diye düşünüp frene basarsanız, kurtulma ihtimalinizi sıfıra indirirsiniz. sağa doğru hızlı şekilde girdiğiniz virajda, aracınız önden çekişli ise gaza basıp direksiyonu hafif sol yaparak virajdan çıkabilirsiniz. arka tarafın savurması, lastiklerden gelen daha önceden hiç duymadığınız sesler sizi panikletmesin.


özetle

- lastikleriniz yeni, güvenilir bir marka ve uygun iklim koşullarına göre seçilmiş olmalı.

- takip mesafesini iki katına çıkarın.

- farlarınız sürekli olarak açık kalsın.

- yağmurlu havalarda süratinizi olabildiğince düşürün.

- rampa inişlerinde ve virajlarda süratinizi daha çok düşürün.

- virajlara içeriden girmeye çalışın.

- aracınızı devirli sürün ve ani gaz vermekten kaçının. ıslak zeminde yapacağınız bir dip gaz ile, geldiğiniz yöne dönersiniz.

- lastik havalarının tam değerlerinde olmasına kesinlikle dikkat edin.

yağmurlu havada araç kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar ise şöyledir;

- silecek lastiklerini kış başlamadan değiştirin. aracınızın silecek suyu her zaman dolu olsun.

- su birikintilerine hızlı bir şekilde girmeniz, suyun bobine ya da bujilere kadar ulaşmasına sebep olabilir. bunun sonucunda arabanız tekler ve stop eder. yağmur altında kimse inip o sistemi kurutmaz ve öylece beklersiniz. dizel araçlarda böyle bir problem olmaz. ayrıca derin su birikintilerine yüksek süratle girmeniz, davlumbazlardan tutun, kablo tesisatına kadar fiziksel zarar verebilir.

- yağmur yağarken diğer araçların, özellikle ağır vasıta olanların dibine kadar girip takip etmeyin.

- ıslanan fren sistemi sebebiyle frenler bir anda tutmayabilir. özellikle derin sulardan geçtikten sonra frene sonuna kadar bassanız bile araba akar gider. bir süre temkinli gidin.

- yağmur esnasında camlar buğu tutabilir. görüşünüzü engelleyecek kadar camlar buğu tuttuysa klimayı soğuk şekilde çalıştırın. camları aralıklı tutun ya da defrost işlemini başlatın.

- farları kapatacak kadar olan su birikintisine girerseniz, aracınız ciddi zararlar görebilir. hava filtresinden su çekerse motor anında stop eder ve tekrar çalıştırmaya kalktığınızda motor fiziksel olarak hasar görür. normal bir binek araç, en fazla 20 cm su içerisinden geçebilir. ani olarak böyle bir durumla karşılaşırsanız, hemen aracı stop edip bekleyin.

mesleğim sebebiyle çok tarladan çamurdan araba çıkarıp getirdik paramparça olmuş. siz önleminizi alın, ehliyeti dün alıp sol şeritten selektör yapa yapa gelen tiplere aldırış etmeyin. "ya bak onun arabası gidiyor bizimki neden gitmesin" gazına gelmeyin. ehliyeti ve arabayı yeni almış birinin peşinden ölüme gitmeyin.

en iyi sürücü, en korkak olanıdır...