Yaklaşık 226 Tonluk Malzeme Götürülen Ay'da Neler Bırakıldı?

1959-1972 yılları arasında 6 kez gidilen Ay'da insanlık olarak neleri bıraktık?
Yaklaşık 226 Tonluk Malzeme Götürülen Ay'da Neler Bırakıldı?
Fotoğraflar: NASA

temmuz 1969'da neil armstrong ve buzz aldrin, ay’ın yüzeyine inen ilk insanlar olarak tarihe geçti. beş kişilik ekip, 1972'de sona eren apollo programının işlevdeki yıllarında ay'a ulaştı. sovyet sondası luna 2'nin 1959'da ay'a ilk kez çarpmasından o zamana, ay yüzeyine sayısız misyon gerçekleştirildi. ay'a, toplamda yaklaşık 226 ton ağırlığında insani eser ulaştırıldı. peki ay'da tam olarak ne bırakıldı?

bazılarının orada bırakılma nedenleri açıktır. örneğin, ağır olmasının ve geri getirmenin maliyetine değmemesinin basit bir nedeni olarak ay'da 70'ten fazla uzay aracı bırakılmıştır. ay'da kalan kitlenin çoğunu, bu araçlar oluşturur.


bazıları ise, astronotların yolculukları sırasında biriken ve ay'a vardıklarında bırakılan atıklardır. gıda ambalajları ve ıslak mendil gibi çöplerin yanı sıra yaklaşık 100 paket insan idrarı ve dışkısı da ay üzerine bırakılmıştır.


apollo astronotları, artık ihtiyaç duymadıkları aletleri ve ekipmanları da ay'a bıraktılar. komuta modüllerindeki fazlalıkları ayın yüzeyine saçtılar, böylece ay'ın yüzeyinden dünya'ya getirebilecekleri örnek miktarını en üst düzeye çıkardılar. geride bıraktıkları nesneler karşılığında apollo misyonları, 385 kg ay taşını ve toprağını dünyaya getirebildi.


ay'a hatıralar da bıraktılar. ayın yüzeyine altı adet amerikan bayrağı dikildi. ayrıca charles duke'ün geride bıraktığı ailesiyle birlikte olan bir fotoğraf da ay yüzeyinde yerini almıştır, tabii muhtemelen şimdi hem bayraklar hem de fotoğraf solmuş olmalı. alan shepard ise, düşük yerçekimini tartmak için yanına aldığı iki golf topunu ay'da bırakmıştır.


apollo 11 iniş modülü hala ay'ın yüzeyindedir ve üzerinde, “buraya, dünya gezegeninden insanlar, ilk kez m.s. 1969 temmuz ayında ayak bastı. tüm insanlık adına, barış içinde geldik," yazan bir tabela vardır. bir bütün olarak insanoğlu adına yapılan iniş, amerika birleşik devletleri ve sovyetler birliği arasındaki soğuk savaş'a rağmen insanlığı tümden temsil eder. benzer bir ruh hali içinde olan amerikan astronotları, trajik kazalarda ölen sovyet uzay öncüleri yuri gagarin ve vladimir komarov'u anmak adına ay yüzeyine iki madalya bıraktılar.


gagarin ve komarov, ay'da anılan son insanlar değildi. astroloji uzmanı gene shoemaker’ın külleri, 1998'de ay'a yapılan keşif misyonu ile birlikte gönderildi ve ayın toprağı altına döküldü.

insan ayak izi de ay yüzeyine bırakılan şeylerdendir. ay'ın en ünlü görüntülerinden biri, buzz aldrin’in kendi ayak izini çektiği fotoğraftır. ay'ın bir atmosferi ve dolayısıyla toprağı aşındıracak rüzgarları olmadığı için, aynı ayak izi muhtemelen hala orada durmaktadır. nasa, ay'a olan mürettebat misyonlarını 2024 yılında yeniden faaliyete geçirecek gibi göründüğü için, gelecek yıllarda ay'da daha fazla çöp, alet, anı ve ayak izi bırakacağız diyebiliriz.