Yaklaşık 400 Kişinin 14 Senede Tamamladığı ABD'nin Sembol Yapısı: Rushmore Dağ Anıtı

ABD'nin Güney Dakota eyaletinde, Rushmore dağının Black Hills kayalıklarında bulunan Rushmore Dağ Anıtı, ABD tarihine iz bırakmış 4 başkanı temsil ediyor.
Yaklaşık 400 Kişinin 14 Senede Tamamladığı ABD'nin Sembol Yapısı: Rushmore Dağ Anıtı
iStock

rushmore dağ anıtı, güney dakota'da, "black hills" denilen altın ve gümüş madenlerinin çokca olduğu bir bölgede bulunur. 

dağın bir yüzünün patlayıcı maddeler ve bilumum araçlarla oyulmasıyla dört amerikan cumhurbaşkanının herbiri yaklaşık yirmi metre yükseklikteki kabartma yüzleri işlenmiştir. bu başkanlar george washington, thomas jefferson, theodore roosevelt ve abraham lincoln'dur. 

heykeltraş gutzo borghum ve oğlu tarafından 1936 ve 1942 yılları arasında yapılmıştır ve işin komiği amerikalılar birçok yerde bu anıtı gize sfenksiyle, piramitlerle falan karşılaştırırlar.

anıtta bulunan başkanların seçilme sebebi, bu başkanların amerika birleşik devletleri 'ni oluşturan ve bugünlere gelmesine sebep olan yapı taşlarına imza atmalarıdır

1. başkan george washington: abd topraklarına yerle$enlerin lideri olarak büyük britanya'dan tam bağımsızlık kazanarak ülkeyi kurmuş, amerika birleşik devletleri'nin atası sayılmıştır.

3. başkan thomas jefferson: bir çok dünya ülkesine örnek teşkil eden bağımsızlık bildirgesini hazırlamış, louisiana bölgesini fransızlardan satın alarak ülke sınırlarını genişletmiştir.

16. başkan abraham lincoln: iç savaş sırasında birliği sağlamaya çalışmış, köleliğin yıkılmasında ön ayak olan ilk başkan olmuştur.

26. başkan theodore roosevelt: ülkenin 20. yy'a girdiği günlerde ekonomik reformlar sağlamış, panama kanalı ile birlikte doğu ve batıyı arasındaki ticareti sağlamış,işçi haklarına önem vermiştir.

rushmore anıtı'na ait bazı özellikler

i) birleşik devletler başkanları (soldan sağa doğru); george washington, thomas jefferson, theodore roosevelt ve tüm dünyanın sempatisini kazanmış, abraham lincoln'ün heykellerinin kafalarının yüksekliği 18 metredir.

ii) tüm anıtın kapsadığı alan 5,17 km^2'dir.

iii) anıtın deniz seviyesinden küsekliği 1,745 metredir.

iiii) baş kısımlarının inşası 1927'de başlayıp 1939'da tamamlanmıştır. heykeller omuzlara kadar yapılmak istenmiş fakat fon bulunamadığı için 1941'de çalışmalar durdurulmuştur. o günkü işçilerden yalnızca bir tanesi şu an hayattadır.

1927'de hesaplandığında 100.000$'a biteceği öngörülmüş. fakat 1941'de bittiğinde 1 milyon $'a bitmiş.

bugünün parasıyla 11 milyar $'a tekabül etmektedir ve dünyanın halihazırda en pahalı heykeli/anıtıdır. arkasından 2.liğe oturan l'homme qui marche'tan yaklaşık "105 kat" daha pahalıdır.