Yalnızca 20 Dakika Uyuyarak Dinç Hissedeceğiniz Yöntem: Kafein Şekerlemesi

Yalnızca 20 Dakika Uyuyarak Dinç Hissedeceğiniz Yöntem: Kafein Şekerlemesi

caffeine nap yani kafein şekerlemesi uyumamamız gereken zamanlarda uygulayabileceğimiz bir yöntem. amacı: kafeinin etkisini, kısa süreli bir uykuyu kaldıraç gibi kullanarak artırmak. özellikle uzun yol şoförleri, pilotlar ve sınav haftasındaki öğrenciler gibi, uzun saatler uyumadan çalışması gereken insanların başvurabileceği bir yöntem. şu şekilde işliyor:

öncelikle bir fincan sert bir kahve içiyoruz. kahveden hemen sonra, vakit kaybetmeden uyumamız gerekiyor. bu uykunun süresi çok önemli; 15-20 dakika olmalı, 20 dakikayı geçmemeli. 20 dakikadan fazla uyumanız, uykuda farklı bir evreye geçmenize sebep olacağından, işe yaramayacaktır. bunun için alarm kurabiliriz ya da birisinden bizi uyandırmasını isteyebiliriz. uyandıktan sonra, kafeinin etkisi normalden çok daha fazla olacak ve uzun süre uyumuş gibi dinç hissedeceksiniz.

konu, national geographic'in you cant lick your elbow adlı belgeselinin bir bölümünde ele alınmış. benim de ilgimi bu şekilde çekti. iki ayrı denek uykusuz bırakılarak; birinde bu yöntem deneniyor, diğerine kahve içirilmeden 20 dakika uyuması söyleniyordu. kahve içmeyen deneği, uyandırmakta zorlanırlarken; diğer denek anında tepki veriyor ve deneğin algılarının uyandıktan sonra gayet açık olduğu anlaşılıyordu. ayrıca şöyle siteler de mevcut:

http://sleepjunkies.com/tips/the-caffeine-nap/
https://en.wikipedia.org/wiki/power_nap#coffee_nap
http://www.burak.com/2006/06/03/kafein-sekerlemesi-ile-uyanik-kalin/