Yalnızca Erkeklerin Bilebileceği Bir Olay: Berberin Saç Keserken Dışarıya Attığı Anlık Bakış

Erkeklerin berber tecrübeleriyle ilgili rahatlıkla kitap yazılabilir. Yazılan bu kitabın sayfalarından birinde de kesinlikle bu tespit yer alır.
Yalnızca Erkeklerin Bilebileceği Bir Olay: Berberin Saç Keserken Dışarıya Attığı Anlık Bakış
iStock.com


genellikle işlek bir cadde veya sokak üzerinde bulunan berberde traş olurken, berberin mesleki olarak "bakın lan yarram nasıl da saç kesiyorum !" imajı vererek dışarıya attığı bakıştır. 

hani iş üstündeyken, yoldan geçen bir kızla anlık bir bakışma yakalamak, kıza "mesleğimde nasıl da başarılıyım, ne kadar da karizmatiğim." mesajı vermek istiyordur berber, hiç sormadım taa ki bugüne kadar. saçımı yaklaşık 4 yıldır aynı elamana kestiriyorum. kendisi ilkokul arkadaşım, kendisini facebook'tan değil tesadüfen gittiğim bir kuaförde buldum. birbirimize 3-4 dakika bakıp "ben seni nerden tanıyorum lan?" muhabbeti geçti aramızda. sonrası da malum, muhabbet muhabbeti getirdi falan.


çok rahatım lan, çok güzel bir şey. saç keserken dirseğe dayamak yok, saçı yıkayayım diye sormak yok. direkt yıkar, ücrette sikmeye çalışmaz, bir türk kuaföründe yapılabilecek bütün atraksiyonları yapar falan. berber ve kuaförler hakkında sormam gereken tüm soruları kendisine rahat bir şekilde sorabiliyorum. sordum da. "lan bu saç keserken veya makası falan değiştirirken, dışarıya attığınız 2-3 saniyelik bakış ne oluyor?" dedim. "ne biliyim lan istem dışı." diye cevap verdi. bugüne kadar yüzlerce berber gördüm. berberler şu şekilde yetişiyor ; ya çekirdekten, çocukken bir berbere çırak olarak veriliyorlar. ya da bunun okulunu okuyup kalfa oluyorlar. hadi çekirdekten yetişen adam, ustasını izleyip bu hareketi kapmıştır da. bunun okulunda da mı öğretiliyor bu? bir de tabi, bir elin 3 parmağıyla, aletin önündeki fermuar kısmını 5-6 cm çekip, siki ferahlatma hareketi var. bunu da mektep de öğretiyor olamazlar. berber olunca otomatik olarak öğreniyorsun bunları galiba.

ancak kesinlikle her berberde ve kuaförde bulunan bir mekanizmadır. onlar berber sıfatını aldıklarında bu kesinlikle onlara birkaç özellikle birlikte bahşedilir. tıpkı jedilık gibi. nasıl jedi olunca force push, efendim mind trick o da olmadı force jump falan özelliklerini alırlar, bu da ona benziyor. sanırsın berberlik kalfa okulunda master yoda var da o öğretiyor bunları.