Yalnızca Yaşayanların Bilebileceği Bir Dert: Ankara'da Toplu Taşıma

Türkiye'nin başkenti Ankara'da yıllardır süregelen bir toplu taşıma sorunu var ve bunu Ankaralılar o kadar iyi biliyorlar ki...
Yalnızca Yaşayanların Bilebileceği Bir Dert: Ankara'da Toplu Taşıma
iStock.com

koru metro hattı üzerinde isimleri odtü, bilkent ve beytepe (hacettepe üniversitesi kampüsü) olan duraklar mevcuttur lakin bu duraklar okullardan çok ısparta'ya yakındır.

ankara'da toplu tasimanin adi tam olarak sudur:

özel araçla 5 dk'ya alabileceginiz yolu toplu tasimayla 1 saatte alirsiniz.

ülkemizin açıkara en kötüsüdür. bakınız istanbul bile değil, kesinlikle ankara. istanbul'da en azından ciddi düşünceler, planlamalar falan var. ankara'da her yol özel taşıta, arabaya göre planlanmış durumda.

en büyük sıkıntı, neredeyse hiçbir aktarma istasyonu olmaması. tek birortak nokta var o da kızılay. bir yere gitmek istiyorsanız, muhtemelen kızılay'a uğramadan asla gidemezsiniz.

haşmetli başkanımız "eskişehir yolu'nu tıkanmaktan kurtaracağım, ulaşımı metroyla hızlandıracağım" dedi ve az tıkanan bir yeri çok tıkanır hale getirip bir de yavaşlattı. nedeni basit... ağır-aksak ve dünyanın en yavaş metrosu olan çayyolu metrosunu hizmete açıp ring seferleri koydu. eskişehir yolunda ilerleyen otobüs-minibüslerin %95'ini kaldırdı. onların yerini metroya aktardı. örneğin; toki turkuaz'dan kızılay'a belediye otobüsüyle 30 dakikada gidebilirken, otobüsten indirilip mecburi metroya aktarılıyorsunuz ve iki aktarma yaparak, metroyu bekleyerek, duraktan metroya yürüyerek vb 1 saatte ulaşıyorsunuz. o da şansınız yaver giderse...

yolculuk süresini iki katına çıkaran dünyadaki tek metro maalesef. millet de bu rezaleti çekmemek için "ulan 5 tl benzin yakarım, hem keyifle giderim, hem otururum, hem de yarı sürede" diyerek arabasına biniyor. veya arabası yoksa borca girip 5-6 bin liraya eski püskü şahin alıyor. ulaşım ucuz değil ki amk. araba daha ucuza gelecek neredeyse.

iStock.com

mavi halk otobüs şoför ve muavinlerinin tamamı sanırım kafadan sorunlu, kırmızı ışık falan dinlemezler, her an bir aracı biçebilecek potansiyeldeler. uyarı yaptığınızda otobüsten uçarak aşağı inip aracınıza doğru koşarken bulabilirsiniz kendilerini.

-dolmuşlar, mavi otobüsler kadar olmasa da, sorunlu tipler. yavaş yavaş gider, arkasında kalırsınız yol alamazsınız, çünkü yolcu beklerler, aynı şeyi siz yapsanız, dibinize kadar girer selektöre abanırlar. yolcuyu doldurduğunda aralarında yarışıp trafiği tehlikeye atarlar. kısaca, kendisinin günde 200 kez yaptığı şeyi yaparsınız, kendi yaptığını unutur siz bir pisliksinizdir dostum.

-taksiler, iyi semtlerdeki bir kaç taksi durağı hariç, kırmızıda geçmeye bayılırlar, kaynak mutlaka yaparlar, trafikte kimseyi takmazlar, kendilerine ait kuralları vardır.

üçünün de ortak özelliği, araçlarında türk bayrağı olmayanı yoktur. çünkü vatanını en çok bunlar severler, psikopatlığın, kuralsızlığın, saygısızlığın kitabını yazarlar ama yine de vatanını en çok bunlar sever. kısaca örnek vatandaşlardır.

metro kaldı ama onda da bu son olaylardan sonra can güvenliğiniz için pek huzur bulamazsınız.

iStock.com

sabah saatlerinde merkez'den odtü, bilkent, hacettepe, ümitköy, konutkent vb. tarafına gitmek isterseniz eskişehir yolu çilesi çekersiniz. tersi daha beterdir. saat 3 gibi başlar trafik, 5 şerit gelip armada'nın orada otobüs ve dolmuşların sayesinde 2 hatta zaman zaman 1 şeride düşen yol ve istanbul yolu bağlantısı sebebiyle. 16:30-17:00 ile 19:30 arası cehennem olur, kuyruk beytepe köprüsüne kadar uzar.

metro zaten 2 hattır, onda da öyle kötü bağlanmıştır ki yenimahalle'den aşti'ye gitmek istediğinizde kızılay'a gidip (13 durak olması lazım) sonra gerisin geri aşti'ye ankaray ile gitmeniz gerekir. şimdi sincan ve ümitköy tarafı ekleniyor. adam bildiğin uc uca ekliyor hattı ya. var mı böyle bir şey? kesiştirsene ulan hatların ortasından! yolun uzunluğunu çilesini zaman kaybınıgeçtim nasıl kaldıracak o yoğunluğu?

onun dışında sike sike kızılay'a gitmek var. hoşdere, dikmen, sokullu, öveçler (2-4) paralel sayılabilecek ve her birinin arası 1-2 km olan caddelerdir. ama birinden diğerine giden hiçbir araç yoktur. öveçler'den hoşdere'ye gidecek adam 3-4 km'lik yol için önce kızılay'a gider, oradan hoşdere dolmuşuna biner. koy ulan işte bir hat. tek bir hat ya. yarım saatte bir kalksın olsun. başlasın yukarıdan kessin, caddeleri. çok mu zor? ya da batıkent'ten atıyorum bilkent'e gitmek isteyen adam önce metroya gitmek için bir otobüse binecek, oradan metroyla sıhhıye/kızılay'a gidecek, oradan bilkent'e gidecek. halbuki arkada şaşmaz yolu var, 10-15 dakikada gidebilirsiniz arabayla. ama yok. illa 3 vasıta 1 buçuk saat gidecek.

özetle, melih başgan'dan önce de pek iç açıcı olmayan, kendisinin efsane yöneticilik anlayışı sayesinde mümkün olan en kötü kombinasyonların yakalandığı toplu taşıma anlayışıdır.

iStock.com

özeti şudur:

istanbul yolunda bi semtte iseniz eskişehir yolunda bir semte, eskişehir yolunda bir semtteyseniz istanbul yolunda bir semte kızılay'a gitmeden ulaşmanız imkansıza yakındır.

en iyi ihtimalle r çizerek ulaşırsınız ancak bir çok yere u çekerek gitmek zorunda kalırsınız. batıkent kızılay metrosu ve ankaray dışında kalan metrolar ise yavaş ve kullanışsızdır. eryamandan kızılay'a metro ile gitmek de otobüs ile gitmek de 45 dakika 1 saat arası vaktinizi alır.

iStock.com

örneğin; küçükesat'tan bahçeli'ye gitmek istiyorsunuz. normalde arabayla 10 dk. ancak bütün bir esat'ın eskişehir yoluna çıkışı tek şerite düştüğünden sabahları 30 dk.

toplu taşıma kullanayım desen, tek seçeneğin dolmuş. onun için de önce yürüyeceksin, sonra lütfedip seni de almalarını umacaksın, dolmuşa bindiğinde de nefes alabilmek için dua edeceksin. sonra dolmuştan inip yine yürüyeceksin. şanslıysan 1 saatte varacağın yerdesin.
ya da, yine dolmuşa bineceksin, kolej'de ineceksin. tıklım tıklım gelen metrolardan 3. ya da 4. seferde bineceksin ve beşevlerde inip yine yürüyeceksin. günlük işe gidiş geliş 10 tl. aktarma filan yok. taksiyle ilk seçeneği kullansan 15 tl yazan güzergahtan bahsediyorum.
bu bir toplu taşıma mıdır? bu bir ulaşım sistemi midir, nedir?

lanet olsun bisikletle gideyim diyorum, bisiklet yolunu geçtim kaldırım yok doğru düzgün. sonra ankara neden sevilmiyor? neden sevelim!?!

iStock.com

istanbul'un 10'da 1'i etmez.

sanki "toplu taşımayı öyle bir yapalım ki hiç kimse hiç bir yere normal süresinde gidemesin, normalin en az 2 katı hatta mümkünse 3-4 katı zaman harcasın" diye düşünülmüş gibi.

ankara'da odtu, bilkent, hacettepe, hatta birkaç tane de vakıf uni. hepsi aynı istikamettedir ve her üni de 30-50 bin öğrenci/personel vardır. artık hangi süper akıllı düşündüyse metro hattı bütün üniversetelere paralel şekilde yaklaşık 4-6km açığından geçmektedir. metrodan indiğiniz zaman üni de dersliğinize erişebilmek için yaklaşık 35 dakikaya ihtiyaç duyarsınız.