Yalnızlık Konusunda Yüksek Lisans Yapmış Sözlük Yazarlarının Yalnızlık Dereceleri

Sözlük yazarları, içinde bulundukları yalnızlık durumlarını betimlemişler ve ortaya acayip şeyler çıkmış.
Yalnızlık Konusunda Yüksek Lisans Yapmış Sözlük Yazarlarının Yalnızlık Dereceleri
iStock.com

doldurulan formlardaki acil durumlarda aranacak kişi bölümünün en korkulan bölüm olması. 15 dakika düşünülür, sonunda 112 yazılır.

evde tuvaletin kapısı açık sıçacak kadar yalnız derecesiyle katıldığım anket.

öyle yalnız görünüyorum ki, annem bile başka arkadaşlarımı kast ederek ''millet internette tanışıyor birileriyle, sen de yaz tanış, ne nasipsizsin'' demeye başladı.

kendi kendime 'hadi kalk yerine yat' diyecek kadar.

eşiyle birlikte oy kullandığı sandıktan kendisine 1 oy çıkan bağımsız aday gibiyim.

biri bir demet gül getirse oturur reçel yaparım.

o derece unuttum bu işleri.

- olm yalnızlıktan yastıkla falan konuşmaya başladım.
- abi oluyor öyle. geçer bir süre sonra merak etme.
- yastık cevap veriyor lan.

vukuatlı nüfus kayıt örneği aldığımda bir zamanlar 5 kişi olan aileden hayatta olan tek kişi olduğumu görünce düşündüğüm şey. daha 30'una gelmeden sap gibi tek başına kalınca insan ne kadar yalnız olduğunu bile hesap edemiyor

sırf bana merhaba desin diye sürekli windows 8'i geri yükleyip, kadın sesi duyabilmek için akbil makinasına gidiyorum...

metro'ya daha önce çok binmediğim bir duraktan bindim, ters yöne gidiyormuşum, iki durak sonra anladım. indim, doğru yöne gidene bindim,

devamında otobüse aktarma yaptım, otobüste inmem gereken durağı kaçırdım. sonra indim, ters yönden bir daha bindim,

bütün bunlar olurken en ufak bir üzüntü/pişmanlık vs. hissetmedim. yetişecek bir yerim yoktu, evde bekleyenim yoktu.

işe gitmediğim bir günde sesimin kısıldığını, akşam annem telefon edinceye kadar farketmeme, seviyem buralarda.

mecbur olduğum şeyleri konuşmak dışında kendi keyfimin istediği şeyleri konuşamamak derecesinde yalnızım.

menemen yaparken domateslere ''sizleri tavaya alalım'', biberlere ''hmm sizler de şöyle gelin'', yumurtaya ''biliyorum kırılacaksın ama buna mecburum sevgilim'' demektir benim yalnızlığım.

son 1 haftada iş harici sebeplerden dolayı telefonum sadece 4 kez çalacak kadar. 4'ün 2'si annem, 1'i babam, 1'i kuzenim. arada whatsapp'tan da kardeşim yazmıştı işte bi de.

iş yerinden evi arama ve kimsenin cevap vermemesi derecesidir. ki evde zaten yalnız yaşanıyordur. evde olmayan kendinizi aramak da denebilir yani. keşke denmeseydi ama o derece.. gerisini siz düşünün.

bi' ara o kadar yalnizdim ki annem bana;

"aslinda sigara alkol hep hakkin senin. baksana yasitlarina ( kafedeki diger masalari gostererek) herkes sevgilisiyle. bi annesiyle gelen sen varsin. dertten iciyosun da farkinda degilsin. ah yazik cocuguma."

demisti.

kendi kendimi üzüyorum, sonra niye böyle yapıyorum diye kendime kızıyorum, sonra sinirlerim bozuluyor saçma sapan triplere girip ağlıyorum, sonra müzik falan dinleyip keyfimi yerine getiriyorum, sonra da hiçbir şey olmamış gibi devam ediyorum.

(bkz: nasıl şizofren oldum)

hayatında karşılaşacağı ilk samimi insana, anlatacaklarını, zihninde kurgulayacak ve bunları kendi zihnimde tartışacak kadar yalnızım.

kapı çalınca açmamak

bana kimse gelmez ki.

bileğime 2 aydır görmediğim arkadaşımın parfümünden sıktım, bilekliğime sinsin de ara ara koklayayım diye. arkadaşımın parfümü.. sevgilimin bile değil.