Yapay Zekanın Daha İyi Performans İçin Tıpkı İnsanlar Gibi Uykuya İhtiyaç Duyması

Yapay zekaların işleyişine dair ilginç bir veriyi aktarıyoruz.
Yapay Zekanın Daha İyi Performans İçin Tıpkı İnsanlar Gibi Uykuya İhtiyaç Duyması
iStock

yapay zekanın daha iyi performans göstermesi için normal beyin gibi uyuması (dinlenmesi) gerektiği ufkunuzu açabilir.

los alamos ulusal laboratuvarı bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre androidler'in en iyi şekilde performans göstermeleri için birer insan beyni gibi uykuya (dinlenmeye) ihtiyaçlarının olduğunu iddia edildi.

araştırma ekibi, insanların ve diğer biyolojik sistemlerin görmeyi nasıl öğrendiklerini yaklaşık olarak gösteren yapay sinir ağları geliştirmek için üzerinde çalışırken ortaya bir sorun çıktı; ağ simülasyonları, unsupervised learning (gözetimsiz öğrenme) dönemlerinden sonra sürekli olarak kararsız hale geliyordu.


bu durumu engellemek için yapay sinir ağlarını çeşitli dalgalara maruz bıraktılar. en iyi sonuçlar, geniş bir frekans ve genlik yelpazesi içeren gauss gürültüsü dalgalarını kullandıklarında ortaya çıktı.

gauss gürültüsü'nün, slow-wave sleep (derin uyku- yavaş dalga uykusu) sırasında insan beynindeki nöronlar tarafından alınan dalgayı taklit ettiğini gözlemlediler.

yani yapay sinir ağları, insan beyinlerinin uyku sırasında deneyimlediği dalgalara benzer şekilde maruz bırakıldıklarında, kararlılık yeniden sağlandı.

bu araştırmaların neticesinde; yapay sinir ağlarına gece uykusunun iyi geldiği öne sürüldü.

kaynak