Yapımı Bittiğinde Türk Deniz Kuvvetlerinin Amiral Gemisi Olacak TCG Anadolu'ya Dair Bilgiler

Sedef Tersanesinin üstlendiği ve yapımı 2014'ten beri süren, Türkiye'nin ilk amfibi hücum gemisi TCG Anadolu L-400'ün 2020 yılı sonunda hazır olması bekleniyor. Bu önemli gemiye dair bilgileri derledik.
Yapımı Bittiğinde Türk Deniz Kuvvetlerinin Amiral Gemisi Olacak TCG Anadolu'ya Dair Bilgiler


tcg anadolu uçak gemisi midir?

hayır değildir. tcg anadolu, prototipi ispanyol juan carlos sınıfı savaş gemisi olan, dikey kalkış ve iniş yapabilen uçakların konuşlanabileceği çok maksatlı amfibi hücum gemisidir.

uçak gemisi değilse f-35'leri nasıl taşıyor?

uçak taşıyabilen, uçakların iniş kalkış yapabildiği her gemi uçak gemisi değildir. uçak gemisi (aircraft carrier) olarak adlandırılan gemiler 30-100 arası uçak ve helikopter taşıyan ileri hava üsleridir. tcg anadolu ise 8-10 uçak taşıma kapasitesine sahip ve sadece uçak ve helikopter değil, araç ve gereçleri ile birlikte amfibi birlikleri de taşıyabiliyor. işte bu nedenle "çok maksatlı" diyoruz kendisine.

ama 8-10 uçak taşıyan uçak gemileri de var

evet bu tip "hafif" uçak gemileri de var ama az önce açıkladığım gibi sadece hava maksatlı görevler için kullanılıyor. yani tcg anadolu aslında bu tip uçak gemilerinden daha üstün konumda.

peki neden büyük uçak gemisi yapmadık?

birincisi, abd, rusya, fransa gibi ülkelerin sahip olduğu uçak gemilerinin inşa, bakım ve işletme maliyetleri çok yüksek. ikincisi, bizim deniz hak ve menfaatlerimiz onlarınkinden çok farklı. örnek verecek olursak, abd veya rusya okyanus ötesindeki suriye'ye hava operasyonu yapmak için 100 uçak taşıyan uçak gemilerini gönderebiliyor. yani hemen hemen bizim sipariş ettiğimiz f-35 sayısı kadar. ayrıca bir uçak gemisinin göreve yalnız başına gitmez, yanında onu koruyan savaş gemileri ve denizaltılardan oluşan konvoy olması gerekir. peki ülke olarak bu kadar uçak ve donanmayı ana karadan uzak tutmayı zorunlu kılan bir dış politikamız var mı? yok? tam tersine bölgesel anlamda güçlü olmak zorundayız. "çok maksatlı amfibi hücum gemisi" de tam bu ihtiyacı karşılıyor işte.

ha bir mucize olur da okyanus ötesinde harekat yapabilecek bir güç haline gelirsek, bütçemiz de karşılarsa, işte o zaman büyük uçak gemisi sahibi olabiliriz.

operasyonel açıdan önemi

deniz kuvvetleri emrine verilen silahlı ihalarımız bu gemilerde konuşlandırılacak ve önemli bir harekat çarpanı olacaklardır. bölgede anakara üslerimiz ve kktc savaş uçaklarımızın operasyonları için gayet yeterlidir. bu gemiler çıkarma gemisidir, uçak gemisi değildirler. üzerlerinde yakın hava destek unsurları bulunmaktadır. asıl görevleri komando taburları, zırhlı birlikleri operasyon bölgesine taşımak, bu birliklere saldırı helikopterleri ve sihalarla yakın hava desteği ve keşif gözetleme görevlerini icra etmek, hastahane ve tahliye görevi yapmak ve kara hedeflerini seyir füzeleri ile ateş altına almaktır. iç denizlerimizde zaten uçak gemisine ihtiyacımız falan da yoktur. denizaltılar ve anakaraya konuşlu balistik füze savunma sistemleri daha öncelikli ihtiyaçlarımızdır. kısıtlı savunma bütçemizi bunlara ayırmak daha mantıklıdır.

siyasi açıdan anlamı

ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili cennet bir vatan. ege denizinde son günlerde yunanların deniz millerini 12'ye çıkartması cesaretinden tutun, akdeniz de yaşanan petrol arama krizi ile birlikte (karadenizde beklendiği gibi bir hareketlilik yok.) ülkemize ait güçlü bir donanmanın kurulması için rahmetli (bkz: özden örnek) çabaları ile tekrardan başlatılan (bkz: milgem) projesinin tepe noktalarından birisi tcg anadolu. kendisinin, üzerinde bulunan pisti sayesinde dikine iniş kalkış yapan uçaklara helikopterlere ve ihalara ev sahipliği yapması onun tam anlamı ile bir uçak gemisi olacağı anlamına gelmiyor. bir uçak gemisi için yanlış hatırlamıyorsam 1 tam hava filosu taşıması gerekiyor. tcg anadolu sayesinde özellikle akdeniz ve ege'de ciddi gözdağı vereceğiz. sürekli bu tarz bir gemi geliştirmediğimiz için yerlilik oranı %65 olarak sınırlanmış. sonuç olarak (bkz: mavi vatan) için son derece gerekli ve yapımı ile ciddi derecede üstünlük sağlayacak bir gemi tcg anadolu. bir muhalif olarak sonuna kadar destekliyorum. kaynak işçisinden, mühendisine kadar herkesin ellerine sağlık şimdiden.

Nazi İşgalindeki Yunanistan'a Yardım Götüren Kurtuluş Gemisinin Hikayesi