Yapması Sanıldığı Kadar Zor Değil: 3 Top Nasıl Çevirilir?

Evdeki portakal, elma gibi meyvelerle bile yapabileceğiniz 3 top çevirme mevzusunun püf noktalarını Sözlük yazarı ''iwillshowyouwhatitmeans'' anlatmış.
Yapması Sanıldığı Kadar Zor Değil: 3 Top Nasıl Çevirilir?
iStock.com


çok eğlenceli birşey ve yapmayı öğrenmesi çok zor değil, bir milyon kez tekrarlamanız yeterli :) yalnız orada burada yapınca çok havalı oluyor. hafif meditatif etkisi de yok değil, kafa boşaltıcı oluyor.


nasıl öğreniliyor yazayım:

1. ayaklar omuz hizasında açılıp, kollar önde dirseklerden 90 derece kırık şekilde durulur. 3 adet, iki tanesini tek elinizle kavrayabileceğiniz büyüklükte (mesela tenis topu) top edinilir. top yerine yuvarlanmayan birşey, mesela içi bozuk para dolu 3 kese daha pratik olabilir. calisacaginiz yer de onemli, top kullanacaginiz icin baslangic cok fazla dusereceginizden yuvarlanip yatak altlarina falan gitmeyecek, mumkunse ufak bir mekan olsun. ayna karsisinda calismak kafa karistirici, ayna kullanmayin.


2.
tek topla baslaniyor. elleriniz arasında havaya atip tutuyorsunuz. onemli olan topu olabildigince dar bir alanda tutmaniz, taban koseleri elleriniz olan cok sivri bir tepesi olan bir ucgen icinde hereket etmeli, kollarinizi omuz hizanizdan daha genis acmamaya ve topa geniş bir yay çizdirmemeye dikkat etmelisiniz. aynı zamanda dirseklerinizde vücudunuza sürekli olarak dokunuyor kalmalı. dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da asla ellerinize bakmamanız, onun yerine sürekli olarak havaya bakmanızdır. top göz seviyenize veya üstüne kadar çıkmalıdır. her iki elle de rahatca ve kontrollü şekilde atip tutabilene kadar devam edin.

3. ikinci top eklenir. her elde birer top tutarken birini atıp, top yukarıya çıktığında öbürünü de atıp, sırayla tutmaya çalışılır. bu egzersiz, farklı turlarda iki farklı elle de başlayabilmeyi becerene kadar devam eder.


4. üçüncü top daha güçlü olan ele eklenir (sağlaklar için sağ ele). ilk topu attığınızda öbür eliniz ilk topu tutmadan önce o eldeki topu fırlatmış olmalıdır. aynı şekilde diğer ele geçerken de, tam yakalamadan öbür elinizdeki topu fırlatmış olmanız gerekmektedir. yani kısaca sürekli havada uçan bir top olması gerekmektedir. her üç top da bir tam tur atıp tekrar aynı ele gelene kadar bu pratik yapılır. bu aşamayı geçtikten sonra devamı zaten kendiliğinden gelmektedir.

videosuna bakarak okursanız daha iyi anlarsınız.


kolay gelsin. haftaya kutudaki kızı ikiye bölmeyi anlatıcam :)