Yaptığınız Her Arama İçin Dünya'nın Bir Yerine Ağaç Diken Arama Motoru: Ecosia

İnternette öylesine bir arama yapıyorsunuz ve o arama için ağaç dikiliyor. Süper değil mi?
Yaptığınız Her Arama İçin Dünya'nın Bir Yerine Ağaç Diken Arama Motoru: Ecosia


ecosia.org

2009 yılından beri geliştirilmekte olan ecosia, tıpkı google ve yandex gibi bir arama motoru. ancak onu diğerlerinden ayıran çok önemli bir özelliğe sahip: ecosia, sizin her yaptığınız arama için bir ağaç dikiyor. 

yapılan her aramada ve önünüze çıkan reklamların gösterilmesiyle elde edilen gelirin yüzde 80’i afrika’daki ağaç dikim projelerine gidiyor. yüzde 20’si ise, ecosia’nın kendi masrafları için kullanılıyor. ecosia, bir ağaç için gerekli olan 30 kuruşu kazanmaya devam ederken; ortakları olan weforest de, bu ağaçların dikimlerini gerçekleştiriyor. 


ayrıca berlin’de bulunan ecosia yaratıcıları, bağış makbuzlarını siteleri üzerinden düzenli olarak paylaşıyorlar ve böylece şeffaflıklarını da kanıtlamış oluyorlar. google’ı kullanmaktan vazgeçemeyenler için, ecosia arayüzü içinde çalışan bir google seçeneği de var. 

şu an için yaklaşık 4,5 milyon kullanıcısı olan ecosia’yı kullanarak, siz de bir tıkla dünyanın herhangi bir yerine bir ağaç dikmiş oluyorsunuz. ayrıca sizin desteğinizle, 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikme hedefi olan bu ekip, hayalini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyor.