Yaptıranların Çok Mutlu Olduğu Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Pek çok erkek için büyük meme güzel bir şey olsa da kadınlar için bu konu gerçekten büyük bir dert olabiliyor. Öyle dert oluyor ki iş gün geliyor ameliyata kadar varıyor.
Yaptıranların Çok Mutlu Olduğu Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler
iStock

1. sorunun tespiti

büyük meme kadınlarda görülen ve hayat standartlarını ciddi anlamda etkileyen bir çeşit sağlık problemidir. bel ve sırt ağrısı yapar. ileri seviyelerde omurga eğriliğine neden olabilir. estetik cerrah veya ortopedi uzmanına gidildiğinde teşhisi koyar. devlet bu ameliyatı karşılar.

2. ön hazırlık

kişi fazla kilolu ise sıkı bir rejim yapılması gerekmektedir. sonuçta meme yağ dokusundan oluşur. kilo verildiği zaman memelerde bir miktar küçülür. ayrıca şınav gibi kol-omuz kaslarını güçlendirecek egzersizler yapılmalı. bu da memeleri küçültüyor. sonuçta ameliyata giriliyor. ne kadar az işlem yapılırsa o kadar az hasar olur. emziren kadınlar emzirme döneminin bitmesini beklemeli. bazı cerrahi müdahale sistemlerinin süt bezlerine zarar vermediği söylense de buna katılmıyorum. süt bezlerinde zarar olmasa da ameliyat süresince alınan uyuşturucular (narkoz vb.) ve enfeksiyon riskine karşı alınacak antibiyotikler sütü etkiler. 

3. ameliyat ve sonrası

tipik bir yağ aldırma ameliyatıdır. plastik cerrah önce meme ucunun durması gereken yeri tespit eder. memeyi keser ve içinden yağ parçalarını çıkarır. dikiş izleri ömür boyu taşınır. genellikle 3-4 ay içerisinde ameliyatın etkisi tamamen biter. bel ve omuz ağrıları biter. boy 2-3 cm'ye kadar uzar. zira büyük memeliler biraz kalburlaşmıştır. karşılaşılacak en büyük problemler ise, cerrahın meme ucunu ve memelerden alınacak yağ miktarını ayarlayamaması ve enfeksiyon riskidir. bu riskler kolay gerçekleşmez. ancak olması durumunda geri dönüşü çok zor hatta bazen imkansızdır.

4. ameliyatla ilgili mutlaka bilinmesi gerekenler

- meme küçültme ameliyatı büyük bir ameliyattır. ayak üstü yapılan küçük bir operasyon değildir ve her cerrahi işlem gibi birtakım riskler taşır.

- meme cildinde tek bir özel yapı vardır o da nipple-areola kompleksi dediğimiz, bildiğiniz meme başıdır. ameliyatın temel amacı meme başının dolaşımını bozmadan onu yukarılarda planlanan yere taşımak, bu esnada da etrafındaki fazla yağ, meme bezi ve cilt dokusunu çıkarmaktır. meme başı ne kadar aşağıda ise, yani sarkıklık ne kadar fazla ise meme başındaki dolaşım bozulması riski o kadar fazladır. meme başı memeyi besleyen damarlardan biri korunarak o damar üzerinden yukarıya taşınır. bu damarın hangisi olacağına hastanın mevcut durumuna göre cerrah karar verir ve bu da ameliyatta uygulanacak tekniği belirler. meme küçültme ameliyatı tek bir standart ameliyat değildir, 10'a yakın farklı cerrahi teknik vardır. 

- meme küçültme ameliyatı izli bir ameliyattır. izler kalıcıdır. ilk aylarda daha belirgindir. cilt elastikiyeti iyiyse, aynı zamanda güzel de dikilmişse 6 ay ila 1 yıldan sonra belli belirsiz izler olarak kalacaktır. meme başının etrafında ve oradan meme alt oluğuna kadar olan izler her teknikte vardır. cilt fazlasının durumuna göre meme alt oluğu boyunca uzanan yatay iz de çoğu zaman söz konusudur.

- meme küçültme ameliyatlarının tamamında dikleştirme de yapılır. dikleştirmesiz küçültme zaten söz konusu değildir. (sadece memeye liposuction yapılırsa dikleştirmesiz küçültme olur fakat bu çok çok nadiren tercih edilir).

- hastanede genellikle 1 gün, bazen 2 gün yatılır. 

- her ameliyatta olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski nadir de olsa vardır.

- özellikle aşırı büyük memeleri yıllarca taşımış kadınlarda sonuç hızlıca ortaya çıkar. hemen ameliyat akşamında ayağa kalkan hasta hafiflediğini hisseder. yani hastayı da cerrahı da son derece mutlu eden bir ameliyattır. 

- elbette her zaman sadece fazla yükü kaldırmak için yapılmaz. bazen de az miktarda küçültme ve dikleştirme ile beraber salt estetik amaçlı yapılır.

Primatlarda Erkek ve Dişi Memeleri Aynı Boyuttayken İnsan Dişisinin Memesi Neden Büyük?