Yara İzleri Neden Seksi Bulunur?

Çevrenizde bazı kadınların, erkeklerdeki yara izlerini seksi bulduklarına dair söylemlerine denk gelmiş olabilirsiniz. Neden kaynaklanıyor olabilir bu durum?
Yara İzleri Neden Seksi Bulunur?


savaşlar ve cinsel seçilim

cinsel seçilim yasaları ilginçtir, genelde hayatta kalmak için olanı yaptığınızda değil, hayatta kalıyor olmanıza rağmen yüksek risk aldığınızda dişilerin ilgisini çekersiniz. yani güzeli, zoru, maliyetliyi seçiyoruz. buna dr. veblen "gösterişçi toplum", dr. zahavi ise" handikap" ilkesi der. 

hayvanlar aleminde kendini fiziksel niteliklerle gösterir ya insanlarda ne olur?

nesiller önce atalarımız zor savaşlara girerdi ve bazen yara alırlardı ve kadınlar bu erkekler daha çok tercih ettikleri görüldü. çünkü alınan yara yüksek riske karşı, yani ölme maliyetini göze almayla ilişkiliydi. bir süs göstergesiydi. hayvanlar aleminin erkekleri nasıl gösterişli tüyler geliştiriyorsa, insanlarda sosyal varlıklar oldukları için bu yaralar kadınlar için dikkatici çeken ipuçları ortaya çıkartıyordu.

bir varmış bir yokmuş savaşa giden 2 erkek varmış

2 erkek olduğunu varsayalım, 2'si de savaşa gidiyor. tabii top tüfek yok, kılıç, balta, mızrak birbirinize giriyorsunuz. lider ruhlu olan bir çok can alırken, yaralanıyor. diğeri ise korkak olduğu için sıyrıklarla durumu kotarıyor. savaş ganimetleriyle geri dönüldüğünde dişi yara almış erkeği: "lider, savaşçı, korkusuz" olarak kodluyor ve çocuklarının da benzer niteliklere sahip olmasını istediği için bu erkeğe fark etmeden çekim duyuyor. çünkü savaşta yara almak zorunda olmamasına rağmen veblen'in bahsettiği gösterişçi toplum ilkesine göre yara alıyor, yani riske giriyor.

özetle 

bu aktarılan genler günümüze kadar gelmiştir. bu yüzden yara izleri seksi bulunur fakat neden olduğu açıklanamaz. "yüzümde faça izi olsa çok yahşıklı, şekil olurum" şeklinde kendini gösterir ve varoş mahallelerin bağrından kopan gencimiz sebebini asla bulamaz.

ileri okumalar ve referans: geoffrey miller - sevişen beyin