Yarattığı Büyüleyici Görüntüyle Fantastik Bir Çekim Tekniği: Dolly Zoom

Sinema sahnelerinde gerginlik, tedirginlik ve korkunun hakim olmasını sağlayan veya en azından destekleyen bu çekim kadrajdaki her şey sabitken arka planın yakınlaşıp uzaklaştığı ilginç bir teknik.


dolly zoom; teknik tabirleri bir kenara bırakırsak en basit haliyle, kameranın ileri veya geri hareketi esnasında, ters ve eşit oranda zoom yapılarak kadrajda bulunan konu büyüklüğünün sabit tutulmasıdır.


fantastik bir çekim tekniğidir. sahne atmosferine gerginlik, tedirginlik ve korkunun hakim olmasını sağlar ve ya destekler.


öte yandan hafta içi her akşam yayınlanan fatih portakal ile fox t.v. ana haber bülteninde hareketli yan kameradan bu efekt rahatlıkla görülebilir. ancak sunucunun konumu ile kamera hareketi son derece yavaş gerçekleştirildiğinden sinematik etkiyi vermez. her ne kadar kullanım amacı farklı olmuş olsa da uygulanan teknik kısmen dolly zoom'dur.

film endüstrisine imza atmış en başarılı dolly zoom derlemesi için buyrun


bu kamera hareketinin etkileyici olması için fonun düz bir alan olmaması gerekir. fonun bu büyüme veya küçülme efektini hissettirecek şekilde olması hareketin başarısını artıracaktır. bunu düz duvar önünde veya zifiri karanlık fon önünde yapan türk yönetmenleri gördükçe şaşırıyorum.

Deniz Kabuklarıyla Başlayan Paranın Evrimi Neden Durdurulamaz?