Yaşam Tarzı Değişikliğiyle Beraber Ortaya Çıkan, Yangından Kaçmak İçin Vaktimizin Çok Az Olduğu Gerçeği

Yaşam tarzı değişikliğiyle birlikte her anlamda tercihlerimiz de değişmiş. Bu tercih değişikliği ise hayatımızı şu yönde de acı bir sonuç doğurmuş: Evde gerçekleşen yangından kurtulmak için eskiye göre çok daha az vaktimiz olduğu gerçeği. Sözlük yazarı "naughtyfisherman" detaylıca bu bilgiyi paylaşmış.
Yaşam Tarzı Değişikliğiyle Beraber Ortaya Çıkan, Yangından Kaçmak İçin Vaktimizin Çok Az Olduğu Gerçeği
iStock.com


yapılan araştırmalar göstermişki bundan 30 yıl önce evinizde bir yangın çıksa evden kaçmak için 17 dakika zamanınız varken, bugün evinizde bir yangın çıksa evden kaçmak için sadece 3-4 dakikanızın olduğu gerçeği ortaya çıkmış.

bunu kanıtlamak içinde birebir aynı ölçülerde iki oda inşa edip birinin içini 80'lerdeki malzemelerle diğerinin içini ise günümüzde kullanılan malzemelerle dekore etmişler. her iki oda da kanepeden başlayan bir yangın tetiklenmiş.

günümüz odasındaki yangın 3 dakika içerisinde hızını alıp tavana kadar ulaşmış. 80'lerdeki odadaki yangında ise alevin kanepenin tamamına yayılması bile bir kaç dakika sürerken, yangının yayılması 15 dakikayı bulmuş. odanın tamamen yanması ise 30 dakikaya yakın bir süre tutmuş.


nedenlerini burada uzun uzadıya yazmama gerek yok ama etrafımızdaki malzemelerin günümüzde daha yanıcı, kimyasal ve çoğunlukla petrol bazlı ürünlerden oluşması olarak özetleyebiliriz. bunlar zaten bildiğimiz şeyler ama sonuçlarının ne kadar ağar olabileceğini fark etmek için ne yazık ki bir çoğumuzunu bu olayları yaşaması gerekiyor.

şurada menbaı var ve içerisinde yukarı anlattığım testin videosu var. izleyip kendi gözlerinizle görebilirsiniz belki başımıza gelmeden ufak tefek önlemler almaya başlayabiliriz.