Yaşanabilecek En Acayip Deneyimlerden Biri: Dostoyevski ve Tolstoy ile Eve Çıkmak

Klasik Rus edebiyatının iki dev ismi Tolstoy ve Dostoyevski ile birlikte eve çıktığınızı hayal edebilir misiniz? Edemezseniz sorun yok; Ekşi Sözlük yazarları bu deneyimi kafalarında yaşamışlar ve olabilecek muhtemel senaryoları dile getirmişler.


dostoyevski sara hastası, tolstoy asilzade. bulaşığı kim yıkayacak? ben. siktirin lan ordan.

dostoyevski'nin fatura paralarını kumarda yemesi, tolstoy'un da bahçe işlerinden eve girmemesi neticesi dağılacak ortaklıktır.

misafirliğe de artık gonçarov, çehov, puşkin, turgenyev, pasternak gelir. mayakovski'yi de kıskançlığımızdan çağırmayız donsun dışarıda. gorki de stalin'e; ''beni içeri almıyorlar ağam'' diye ağlar artık.

dostoyevski'den paraları saklamak, tolstoy'dan da dostoyevski'yi saklamak gerekir.

dostoyevski ve tolstoy'un şiddetli tartışmaları arasında kalmanıza sebep olacaktır. çünkü tolstoy, dostoyevski'yi sevmezdi: insanlar neden dostoyevski okur, diyerek hayıflanırdı.

çabuk kanmayan biriyseniz büyük ihtimal siz de tolstoy'un tarafını tutacaksınız çünkü dostoyevski afedersiniz ama tam bir şerefsizdir. kumar, içki, karı-kız her şey kendisinde vardır. ibnelikte üst düzey biridir.

çabuk etkilenen ve kanan biriyseniz de dostoyevski sizi kandıracak ve tolstoy'a karşı dolduracaktır. (bkz: hatunlerin efendi adam yerine piç tercihi)

sonuç olarak çıktığınız evden birkaç ay içerisinde ya dostoyevski ya da tolstoy ayrılacaktır. bu büyük ihtimal de sizin tolstoy ile beraber dostoyevski'nin kıçına tekme vurmanız ile sonuçlanacaktır. gerçi bu ikili en başından beri aynı eve çıkmaz ama hadi çıktılar diyerekten varsayımsal olarak yazayım dedim.

tolstoy "millet açlıktan kırılırken ev,eşya bizim neyimize" diyerek evde ne var ne yok evsizlere filan dağıtır; dostoyevski de tolstoy'dan arta kalanları kumar parası için elden çıkarır. 

yani her türlü evinizden olursunuz o yüzden ikisiyle de eve çıkılmaz dediğim durum.

betimleme ve ruhsal çözümlemeler yüzünden iflahınızın sikileceği durum.

bulaşık nöbetinde piçlik yapmayacaklarsa sorun yok, çıkılabilir..

tolstoy iyi de, dostoyevski'ye çok güvenmiyorum ne yalan söyleyeyim.. sebebini çözemediğim bir sinsilik var tipinde.. ayrıca, "yazıyorum ben" tripleri hiç çekilmez.. sanki ekşi'de yazıyor amk..

tolstoy iyi ama.. onun da çevresi kötü gerçi.. yoksa iyi tolstoy..

varlığın manasını anlama çabasıyla kendini anlamlandırabilme olayının sık sık yaşanacağını göz önünde bulundurarak ruhsal bunalımların, acının çatışması ve bu buhrandan kurtuluşun mülkiyeti reddetme gibi radikal fikirlerin türetilmesi sonucu ev sahibi kişisinin iki ay sonra dostoyevski, tolstoy ve beni kapı dışarı etmesi ile son bulması muhtemel olan bir birlikteliktir.

ABD'de, Siber Zorbalık İçin İlk Eyalet Yasasının Oluşturulmasına Sebep Veren Ölüm: Megan Meier