Yaşandığı Dönemde Sansürlenen Astronotların Ufo Maceraları

Uzayda, dünyadan farklı olarak bulunduğuna inanılan uzaylılar ile ilgili olduğu düşünülen görüntü ve ses kayıtları zaman zaman sansüre uğradı. Ancak bu tecrübeyi yaşayan astronotların açıklamaları ve ses kayıtları basının elinden kurtulamadı. İşte o ses kayıtları:

ufo'ların varlığının aşağı yukarı her apollo uçuşunda defalarca teyit edilmiş olması, bunun kamuoyundan yaklaşık 50 yıldır ısrarla saklanmak istenmesi..

"nasa’nın bilim yazarlarından otto binder, astronotların ufo gözlemleri sırasında konuşmamaları konusunda önceden uyarılmış olduklarını, bu bakımdan apollo ile “yer kontrol merkezi” arasındaki konuşmaların yer yer sansürlendiğini resmen açıklamıştır. ancak bu uyarılara rağmen, astronotlar zaman zaman ufo gözlemleri sırasında heyecanlarını gizleyememiş ve telsiz konuşmalarında açıklama yapmaktan kendilerini alıkoyamamışlardır. 

nasa’nın saga operatörlerinden joseph goodavege, apollo astronotlarıyla nasa arasında ay uçuşları arasında yapılan telsiz konuşmalarını inceledikten sonra konuşmalar sırasında zaman zaman kullanılan “bogey” sözcüğünü ufo karşılığı olarak kullanıldığını açıklamıştır. nasa ve abd hükümeti'nin, her ne kadar bir takım örtbas kampanyalarına giriştiği bilinse de, bu konuda başarılı olamamışlardır. ay ve dünya dışı varlıklarla ilgili kanıtlar (video görüntüleri, fotoğraflar, belgeler, telsiz konuşmaları, üst düzey yetkililerin ve bilim adamlarının itirafları, olayları bizzat yaşayan astronotların açıklamaları) tüm dünya basınına kadar ulaşmıştır.

   James fletcher

böyle evrensel bir konunun tüm örtbas ve karalama çabalarına rağmen, şu ana kadar gizlenememiş olması, bu konunun küçümsenemeyecek kadar büyük gerçekleri içinde barındırdığının en güzel örneğidir. nasa eski direktörlerinden james fletcher, nasa’nın ay çalışmaları sırasında bir görünür, bir de gizli amacı olduğunu, şu sözleriyle belirtmiştir:

“her nasa projesinin altında, dünya dışı zekânın kesinliğinin araştırılması bulunmaktadır.” 

şimdi apollo uçuşları sırasında yaşanan gizemli olaylara ve gözlemlere kısa bir göz atalım..

--- apollo 7 ---

uçuş tarihi:11 ekim 1968
dönüş tarihi:12 ekim 1968
ay iniş bölgesi: iniş yapılmadı.

Kaynak: wikimedia.org

apollo 7 ile ilgili ilk bilgi 12 ekim 1968’de, saat 22:15’de tamamen bir şans eseri ele geçirilmiştir. bu tarihte, "isviçre telgraf merkezi"nden "ne olduğu saptanamayan uçan cisimleri inceleme grubu" direktörü m. francis schafer’e bir telgraf iletilmiştir. ele geçen telgraf metninde aynen şunlar kayıtlıydı:

"apollo 7, avustralya üzerinde uçtuğu sırada astronot cunningham bir gün apollo 7’nin yanından uçarak geçen meçhul cisimlerin varlığını merkeze bildirip talimat istemişti."

1500 fotoğraf gönderilmiş ancak sadece 380 görüntüsü basına servis edilmiştir.

yapılan araştırmalar bu haberi; “isviçre telgraf merkezi”nin cape kennedy’de bulunan ingiliz haber merkezi "ruters"den aldığı anlaşıldı. haber, isviçre’ye aynı gün saat 20:00’de teleksle bildirilmişti. bu metnin, orjinali hâlâ isviçre haber alma merkezi’nde “44” no’lu dosya içerisinde saklanmaktadır.

---

apollo 7

---


--- apollo 8 ---

uçuş tarihi: 21 aralık 1968

dönüş tarihi: 27 aralık 1968

ay iniş bölgesi: iniş yapılmadı.

Kaynak: wikimedia.org

apollo 8’in bu uçuşu sırasında tarihe geçen bir olay yaşandı. 25 aralık 1968. apollo 8 mürettebatının dünyadan ayrılışının 5. günü. apollo 8 ile “houston uzay merkezi” arasındaki konuşma dünya televizyonlarından canlı olarak yayınlanmaktaydı. astronotların konuşmaları, canlı yayından dünya kamuoyuna aktarılıyordu. tam o sırada, bağlantı bir anda kesilivermişti. ortada hiçbir neden yoktu.

Canlı yayında Astronotlar gördüklerini anlatırken yayın kesiliyor. Çünkü Astronotlarımız uçan daireleri sayıyor!

 houston uzay merkezi’ndeki bütün görevlileri büyük bir heyecan sarmıştı. aynı heyecanı, televizyonlarının başındaki milyonlarca izleyici de yaşamıştı. aradan 10 dakika geçmesine rağmen, kesintinin sebebi bir türlü anlaşılamıyordu. zaman ilerledikçe, insanların heyecanları daha da artmaktaydı. izleyiciler, astronotların başlarına bir felaket gelmiş olabileceğinden korkmaya başlamışlardı. houston uzay merkezi’nden sürekli şu anons yapılıyordu:

-“houston, apollo 8’i arıyor. houston, apollo 8’i arıyor.. apollo 8 yanıt ver..."

sonunda apollo 8 astronotlarından james a. lovell jr.’in sesi duyuldu. "merkez. burası apollo 8. uçan daireler. kaç tane mi? bilmiyorum. belki 5. çok heyecanlıyım.."

-houston: "kahrolsun, lovell neler söylüyorsun!.."

tam bu anda canlı yayın tekrar kesiliyor. halk, merkez ile apollo 8 arasındaki diğer konuşmaları dinleyemiyor. daha doğrusu, halkın dinlemesine izin verilmiyor. dünya basını, bu olayın üzerine giderek abd’li yetkililerinden ayrıntılı bir açıklama istemişlerdir. ne yazık ki, amerikalı yetkililerden hiçbir açıklama yapılmadı. fakat, dünya kamuoyu canlı yayın sırasında duyduğu bu konuşmaları asla unutmamıştır. apollo 8 ile ilgili çok önemli bir konu daha vardır. apollo 8 dünyaya döndüğünde yaklaşık 1500 fotoğraf getirmişti. bu resimlerden büyük bir bölümü yine abd’li yetkililerce saklanmış ve sadece 380 tane ay görüntüsü, resmî makamlar tarafından basına verilmişti.
--- apollo 8 ---


--- apollo 9 ---
uçuş tarihi: 03 mart 1969
dönüş tarihi: 13 mart 1969
ay iniş bölgesi: iniş yapılmadı

Gizemli aracımız ise burada. hakkında pek bir bilgi yok.

Kaynak: wikimedia.org

daha henüz apollo 8'in etkisi halkın üzerinden silinmeden bu kez de apollo 9 uzaya gönderildi. bu üçüncü uçuştu. russel schweichart, apollo uçuşlarının ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi. fakat bu kez houston daha dikkatliydi ve kesinlikle ufo’lar la ilgili bir bilginin kamuoyuna sızmamasına çok fazla özen gösterdi. bu sebeple apollo 9 hakkında çok az bir bilgi ele geçirilmiştir. apollo uçuşları arasında en az belgenin ele geçirildiği olay olarak tarihe geçmiştir.

---

apollo 9

---


--- apollo 10 ---
uçuş tarihi: 18 mart 1969
dönüş tarihi: 26 mayıs 1969
ay iniş bölgesi : iniş yapılmadı

apollo 10 uzay uçuşu sırasında ufo’ların apollo ya eşlik ettikleri dünya üzerindeki birçok yer gözlem istasyonu tarafından da saptanmıştır. ayrıca apollo 10'un ufo gözlemlerini kanıtlayan bir de video filmi vardır. bu filmde dikkat edilmesi gereken astronotların ayın yüzeyini çekerken bir ufo’yu görüntülemeleri değil astronotların ufo’ları kamerayla açıkça izlemesidir. bu film daha sonra nasa’dan ayrılan astronotlar tarafından basına sızdırılmıştır.

Apollo 10’un astronotları: Thomas P. Stafford, John W. Young, Eugene A. Cernan

--- apollo 10 ---


--- apollo 11 ---
uçuş tarihi: 16 temmuz 1969
dönüş tarihi: 24 temmuz 1969
ay iniş bölgesi: durgunluk denizi
astronotlar: neil armstrong, michael collins, edwin aldrin

Kaymak: wikimedia.org

bu aya ilk adım atışın da tarihidir. ilk defa insanoğlu bir başka gezegene inmişti. yıl 1969 yılıydı. 

apollo yörünge kumanda pilotu michael collins ay yörüngesinde kaldı. neil armstrong ve edwin aldrin ise ayı incelemek üzere gezegene indiler. ufo’lar yine oradaydı. apollo 11 daha henüz dünyadan ayrılalı 1 gün olmuştu ki mürettebat, araç ile ay arasında olağandışı bir obje görmüşlerdi bile. ilk olarak bu aracı yardımcı roketlerden birisi sanıp houston’dan bilgi istediler. ancak houston yardımcı roketin 9000 km ötede olduğunu teyit edince cismi daha yakından etüt etmeye başladılar. cisim bakış açısına göre değişim gösteriyordu sürekli. astronotlar bu durum karşısında iyice şaşkına dönmüşlerdi. daha sonra astronotların bu obje ile ilgili görüşmelerini içeren bantın bir bölümü basına sızdırıldı.

işte astronotların kendi aralarında ki bu garip cisimle ilgili konuşmaları:

- aldrin : “ gördüğümüz ilk olağan dışı şeydi sanırım… ay’ın oldukça yakınında bulunan bir şeydi.”
- collins : “ bu cismi nasıl görmüştük ki ?... öylesine pencereden dışarı bakarken mi ilk kez görmüştük?...”
- aldrin : “ evet…önce s-ıvb olup olmadığından emin değildik. yer’e sorduk ve s-ıvb’nin 9000 km ötede olduğunu öğrendik. o sırada yüksek randımanla ilgili bir sorunumuz vardı değil mi?...”
- collins : “ bir şey vardı… bir şeyin tosladığını hissettik. yada belki bana öyle gelmişti.”
- aldrin : “ sonra geçip giden bu parlak objeyi gördük. tek gözlü dürbünle objeye baktığımızda sanki birazcık l biçimindeymiş gibi görünüyordu.”
- armstrong : “ açık bir davul gibi… ama nasıl bir biçime sahip olduğunu tam olarak söylemek oldukça zor.”
- aldrin : “ sonunda ay iniş modülü’ne geçerek cismi objektifle izlemeye koyuldum. cisim silindir şeklinde belirmişti.”
- armstrong : “ ya da aslında iki halka gibi…”
- aldrin : “ evet…”
- armstrong : “ iki halka… iki birleşik halka…”
- collins : “ hayır , bana göre ; içi boş bir silindire benziyordu , iki birleşik halkaya değil. bazen de açık duran bir kitap şeklini alıyordu. gerçekten de çok garipti.”

bu yaşadıkları daha ilk olağandışı olaydı ama son değildi. onları bekleyen daha başka olaylar da vardı. apollo 11 uzay aracı aya yaklaşırken, astronotlar garip radyo parazitleri duymaya başladılar. son derece ilginç parazitlerdi bunlar. işin ilginç tarafı ise tren düdüğüne benzeyen bu parazitlerin dünyadan da dinlenmesiydi. parazitler haberleşme bağlantısını da karıştırıyordu. şaşkına dönen "yer kontrol"den bir yetkili, astronotlara "orada sizinle birlikte başkalarının da olamadığına emin misiniz?" diye bir soru sormaktan kendini alamamıştı. "yer kontrol" yetkilileri, astronotları ufo’lar hakkında konuşmamaları hakkında uyarmıştı fakat bu kez kendileri bazı şeyleri ağızlarından kaçırıyorlardı! bu sesler ve parazitler apollo 11'in tüm yolculuğu boyunca devam etti.

Apollo 11'den çekilen bir fotoğraf

tarih 19 temmuz 1969. astronotlar ayın çevresinde dönüyorlardı. o tarihi inişe bir gün kalmıştı. aldrin ayın fotoğraflarını çekiyordu. birden ufukta kimliği belirsiz iki adet disk biçiminde ışıklı uçan cisimler ortaya çıktı. diğeri öbüründen biraz daha büyüktü. cisimler çeşitli manevralar yapıp değişik konumlarda uçuyorlardı. bu manevra yetenekleri astronotları çılgına çevirmişti. yaşadıkları bu olayı neil armstrong şöyle dile getiriyordu:

- neil armstrong : “gerçekten böyle bir şeyi beklemiyordum…ama onları gözlerimle gördüm…”

astronotlar içinde bu olaya en az şaşıran ise aldrin olmuştu. çünkü bu onun ilk ufo gözlemi değildi. yaklaşık 3 yıl önce gemini 12 ile dünyanın etrafında dönerken, dünya dışı dört uzay gemisi görmüştü. bu kez gördüğü cisimleri filme almayı başarmıştı. astronotlar daha sonra bu ufo filmini kamuoyuna açıkladılar. ve bu yaşanılan olaydan sonra tarihi iniş bir gün sonra gerçekleşti.

apollo 11in uçuşuyla ilgili cevaplanmayan bir takım sorular;

1- birçok ufo fotoğrafı basına verilirken niçin hiç açıklama yapılmadı?
2- apollo 11'in "aya iniş programıénda armstron ve aldrin’in ay yüzeyine indikten 10 saat süre ile kesinlikle kapıları açmamaları ve ay iniş modülü’nde her an kalkışa hazır olarak beklemeleri tembih edilmişti. neden?
3- bir başka yanıt bekleyen soru ise niçin houston ile ay iniş modülü arasındaki konuşmalar sık sık kesilmiş ve sansüre uğramıştı?
4- ayaa inişten sonraki yapılan ilginç gözlemler hakkında niçin hiçbir açıklama yapılmayıp olay örtbas edilmeye çalışılmıştır?
5- ay yüzeyinde ufo’lardan başka neler gözlemlendi ve neler yaşandı?
6- neden ufo’larla ilgili konuşmalar sansüre uğruyordu?
7- işte sansüre uğrayan ama daha sonra deşifre edilen bir konuşma metni

- astronot : “ neydi o?... ne biçim şeydi?... anlamak isterdim …”
- houston : “ … ( konuşma kesiliyor ) ”
- astronot : “ bebekler… kocamandı beyim… kocaman…”
- houston : “ ne?... ne oluyor yukarıda? size ne oluyor tanrı aşkına?...”
- astronot : “ evet… evet , oradaydılar… bazı ziyaretçiler vardı. size söyleyeyim. orada başka uçan daireler de var. bir hat şeklinde sıralanmışlar. kraterin kenarında bekliyorlar.”

bu konuşma metni ilk kez 8 ağustos 1969 tarihinde ünlü life dergisi'nde yayınlandı. bunun yanında bazı gizli ufo fotoğraflarını da halka yaydığı için de bir süre kapatılma cezası almıştı. daha sonra 11 ağustos 1969’da kanada’daki minuit gazetesi büyük başlıklarla, amerikalı astronotların ayda canlılar gördüklerini yazıyordu.

8- rossetta taşı, apollo astronotları tarafından ayda bırakılmış; makyaj kutusu büyüklüğünde olan silindir biçimli bir kutudur. kutu % 100 oranında silikondan imal edilmiş içinde ise 74 ülkenin kendi devlet başkanlarının dilinden mesajlar bulunmaktaydı. ayrıca nasa’nın tüm yetkililerinin isim listesi, senatörlerin adları başkan kennedy, john ve nixon’un kısa birer barış konuşması dahi bu kutuda yer almaktaydı. dünyamızdaki yaşam türleri ve kurallar hakkında bile açıklamalar bu kutuya sığdırılmıştı. peki ama rosetta taşı niçin hazırlamıştı? ve ne amaçla aya götürülmüştü? bu mesajlar kimler için bırakılmak istenmişti acaba?


houston ve nasa bir şeyleri saklamak isterken her defasında kendi yaptığı plansız hareketlerle ister istemez kendi kendini deşifre etmeyi bir şekilde başarıyordu. rosetta taşı’nın aya götürülmesi bile açıkça biz dünya dışında yaşayan varlıkların olduğunu biliyoruz demekle eşdeğerdi. ve ufo’ların varlığını açıklamaya yetiyordu.

---

apollo 11

---


not: inanılmaz uzun olacak entry. bu yüzden vaktim olduğunda kalan apollo uçuşları olan apollo 12, apollo 13, apollo 14, apollo 15, apollo 16 ve apollo 17'deki ufo kayıtlarını, görsellerini ve diğer ilginç bilgilerini ikinci bir entry'de toplayacağım..

edit: onlarca güzel mesaj geldi. hepsine teşekkür ediyorum. normalde entry deb'ye girdikten sonra editlemeyi sevmem, kolay kolay da editlemem. ama bir arkadaş entry girmek suretiyle dallamatik bir cevap yazmış bu yazıya. kaynağı falan paylaşmış. kendisine ve diğer bu konuda şüpheye düşen arkadaşlara önerim, a-raş-tı-rın. araştırdığın zaman onlarca kaynak bulabilirsin. buraya sadece bana gelen mesajlardan birkaç kaynak ekliyorum. mevzuyu beğenen, konu ilgisini çeken uygun anahtar kelimelerle ingilizce ve türkçe google araştırması ile onlarca video, ses kaydı, konuşma transkriptleri, görsellere ulaşabilir..