Yaşlanma Belirtilerini Azaltan Yüz Yogası Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yüz yogası nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? Yüzlerindeki yaşlanma belirtilerini azaltmak isteyenlerin son dönemde başvurduğu yüz yogası hakkında merakınızı giderecek bir yazı.
Yaşlanma Belirtilerini Azaltan Yüz Yogası Nedir, Faydaları Nelerdir?
Fotoğraf: Joga Piekna


yüz yogası nedir? neden yüz yogası?

yaşlanma belirtilerinin azaltılması, deformitelerin düzeltilmesi, daha estetik görünüm oluşturulabilmesi amacıyla yapılan yüz yogası; doğal yöntemlerle, kendi kendinize yüz egzersizleri yaparak, yüzünüzü genç ve güzel hale getirebileceğiniz bir yöntemdir.

yaş ilerledikçe özellikle 25 yaşından sonra vücuttaki kolajen seviyelerinde başlayan düşüş ilerleyen yaşlarda cildin hızla yaşlanmasına ve daha çabuk deforme olmasına neden olmaktadır. cildi içten ve dıştan beslemek bundan dolayı çok önemlidir.

yüz yogası ne işe yarar?

yüz yogasında en önemli noktalardan bir tanesi yüz kaslarınızı bilmek ve yapacağınız yüz egzersizlerinde sadece belli grup kasları çalıştırmak. örneğin; gözünüzün etrafındaki kırışıklıkları azaltmak veya kırışıklıkların olmamasını sağlamak için, göz kaslarınıza odaklanıp, yüzünüzdeki diğer alanlardaki kasları kırıştırmadan esnetme ve gevşetme egzersizleri yapmalısınız.


yüzümüzdeki kaslar

- kaşları kaldıran kaslar (frontalis kası)
kaşların yukarı kaldırılmasını sağlar, yatay alın çizgilerinden sorumludur.

- kaşları indiren/çatan kaslar (korrugatör ve proserus kasları)
kaş ortasındaki dik çizgiden ve burun kökündeki yatay çizgiden sorumludur.

- gözü kapatan kas (orbikülaris okuli kası)
kaz ayağı çizgilerine neden olan kastır.

- burun üzerindeki kas (nazalis kası)
burun üzerinde tavşan çizgilerine neden olur.

- dudak kası (orbikülaris oris kası)
dudakları büzer, konuşmada, ıslık çalmada ve ağız hareketlerinde çok fonksiyonel bir kastır. yaş ilerledikçe barkod çizgilerine neden olur.


ne zaman ve hangi aralıklarla yüz yogası yapmalıyız?

yüzümüzde çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını beklemeden müdahale etmek en iyisidir. yüz yogasını beden sağlığımız için yaptığımız bir spordan farksız görebilirsiniz. haftalık spor rutininize ilave olarak her gece uyumadan önce sadece 10-15 dakikanızı ayırarak pozları uygulamanız gözle görülür farklar yaratacaktır.

uygulama öncesi cildinizi iyice temizleyin. sonrasında kuru ise cildiniz nemlendirici krem uygulayın ve pozları uygulamaya başlayın. eğer nemlendirici kullanmaz iseniz kuru cilt esnekliğini kaybettiğinden dolayı uyguladığınız pozlar cildinizi kırıştıracaktır. buradaki en önemli husus pozları gerçekten doğru uyguluyor olmanız. eğer pozları uygularken kendinizi görmüyorsanız çalıştırdığınız kas grubu belki başka bir bölgede kırışıklık oluşturacak durumlar yarabilir. bu yüzden pozları ayna karşısında yapmanız kesinlikle çok iyi olacaktır. pozları uygularken eğer başka bir bölgede kırışıklık oluştuğunu fark ediyorsanız o poz sizin uygulamanız için doğru değildir. o pozu hemen bırakmalısınız. aksi takdirde bir bölgede kırışıklığı engellerken, diğer bölgelerin deforme olmasına neden olabilirsiniz.

yüz yogası nasıl yapılır?

zeynep şensoy'un youtube kanalına yüklediği videolara bakarak altı aydır haftada iki gün mutlaka yüz yogası yapmaya çalışıyorum. hayatta her şeyin dengede olması gerektiğini düstur edindiğimden abartmadan yapılmasında bir sakınca olacağını düşünmüyorum. insanın kendisine fiziksel ve ruhsal anlamda yatırım yapması uzun bir süreç gerektirdiğinden yüz yogasında da süreç önemlidir. 

bahsettiğim kanaldaki hareketlerin ters bir etki oluşturacağını zannetmem; her biri gayet güzel ve çok da zor olmayan hareketlerdir. neyse efendim, şimdi size benim nasıl bir yol izlediğimi yazayım. 

- ilk bir ay aşağıda yer alan 5 dakikalık videoda bulunan hareketleri yaptım:


- sonraki iki ay başlangıç seviyesi:


- daha sonraki iki ay orta seviye:


- orta seviyeden sonraki iki ay ise ileri seviye:


dediğim gibi, ben haftada iki gün özellikle duş aldıktan sonra bu işi abartmadan yapmış oluyorum. umarım ilerleyen yaşlarda faydasını görürüz, ne diyeyim. bahsettiğim yedi aylık süreç bitince tekrar başlangıç seviyesine dönerek hayatıma hep katmayı düşünüyorum.