Yayından Kaldırtmak İstediği Married with Children'ı İstemeden Popüler Yapan Kadın: Terry Rakolta

1987-1997 yılları arasında yayınlanan Amerikan sitkom dizisi Married with Children, düşük reytingleri sebebiyle yayından kaldırılmak üzereyken acayip bir olayla popüler olmuş.
Yayından Kaldırtmak İstediği Married with Children'ı İstemeden Popüler Yapan Kadın: Terry Rakolta


ilk çıktığı 1-2 yıllık dönemde çok popüler olmayan ve çok az reyting alan, tam iptal olma aşamasına gelmişken bir dava tarafından kurtarılan bir diziydi married with children. olayı da anlatayım da tam olsun.

o ana kadar amerika'da yapılan çoğu aile dizisinde (örneğin: cosby ailesi) dizideki ailede herkes çok iyi geçinir, herkes mutludur, ve dizinin sonunda mutlaka bir ders verilirdi, yani bizdeki çocuklar duymasın gibiydi

married with children ilk ortaya çıktığında bir devrim niteliğindeydi, zira ailede herkes birbirine çomak sokuyor, kimse birbirini sevmiyor, ailecek hiçbir şey yapılmıyor ve en önemlisi hatalardan iç ders alınmıyordu. zaten dizinin sonunda işlerin tatlıya bağlanıp sorunların hallolduğu dizilerin aksine, çoğu bölümün sonunda işler daha da kötü bir hal alıyordu. işte bu konuda dizi en başta biraz tepki çekmişti. insanlar dizinin esprisini tam olarak anlayamamıştı. bu dizi kendisini yayınlayan kanal için de bir riskti çünkü halkın bunu sevip sevmeyeceği, benimseyip benimsemeyeceği belli değildi.


dizinin üçüncü sezonunda bir bölümde, ki bölümün resmi adı her cups runneth over, bazı seksüel espriler yapılır

tabi bu tür espriler her zaman vardı ama bu kez bir adım daha ilerdeydi. mesela al'in oğlu bud, bir giyim mağazasının tezgahında duran bir cansız mankenle sevişmeye çalışıyordu, bir kadın al'a iç çamaşırlarını açıp göğüslerini gösteriyordu ve bölümde kadın iç çamaşırı giymiş bir adam vardı. o dönemin amerikasında bu çok büyük bir olay olmuştu. 1980'lerin amerikası 1960 ve 70'lerde gelen özgürlükçü akımın sona ermeye başladığı ve insanların dindarlığa dönüp kiliselere akın ettiği bir dönemdi. ne de olsa amerika'nın en büyük nüfusa sahip kuşağı olan baby boomers artık yaşlanmaya başlamıştı ve yaslanan amerikalılar genelde gençken yaşadıkları hızlı ve çılgın hayatı bırakıp dindar bir hayata sarıldıkları için 1980'lerde nüfusun büyük kısmında bu gözlemlenmişti.


michigan'da yaşayan terry rakolta adında muhafazakar bir kadın bu bölümden çok ama çok rahatsız olmuştu

hemen tüm televizyon kanallarını ve gazeteleri arayıp kampanya başlatmıştı. buna göre bu dizi sapıkçaydı ve yayından kaldırılmalıydı. bayan rakolta aynı zamanda bu dizinin yayınlandığı zaman reklam veren şirketlere bile hiç üşenmeden mektup yazıp "bu dizi amerikan halkının aile yapısına bir tehdit unsurudur" der. hatta diziyi mahkemeye vermeye de kalkar.

bayan rakolta birkaç televizyon programında gözüküp tepkiler çığ gibi büyüyünce reklamcılar da diziden desteğini çeker. fakat o anda beklenmeyen bir olay olur. bayan rakolta'nın hesaba katamadığı bir şey vardır. gökten bir ışık hüzmesi gözükür ve yeryüzüne doğru yavaşça inip geceyi gündüz gibi aydınlatır...

Terry Rakolta

beklenmeyen olay şudur ki, dizi tüm protesto ve boykot muhabbetiyle gündeme oturmuştur

o güne kadar diziyi duymamış olan bir çok insan (özellikle gençler) "oha abi süper bir dizi varmış her türlü değerimizi sorgulayıp ti'ye alıyormuş" muhabbeti yapmaya başlar. o zamanlar internet yoktur ama kulaktan kulağa dolaşan muhabbetler vardı ve herkesi merak salmıştır. bir anda dizinin reyting'leri birkaç hafta içinde ikiye katlanır. amerikan halkı "acaba bu kadar konuşulan dizi neymiş" diye merak edip diziyi izlemeye başlar ve izleyenlerin önemli bir kısmı diziye hayran kalır. dizinin reytingleri gittikçe artmakta, ve popülaritesi de aynı şekilde yükselmekteydi. 

dizi bundan sonra dünya'nın çeşitli ülkelerinde yayınlanmaya başladı. bayan rakolta istemeden de olsa diziye çok büyük yardımda bulunmuştu. halbuki sessiz sakin yerinde otursa fox tv zaten diziyi reyting yapamadığı için yayından kaldıracaktı. dizinin yapımcıları bundan sonra her sene noel tatilinde bayan rakolta'ya bir sepet dolusu meyve ve pasta yolladılar. bu 1980'lerin amerikan kültüründe size çok büyük iyilik yapan birine "sana çok minettarım" demenin bir yoluydu. 

(bilmeyenler için not: fox tv amerikada popülerleşmiş bir çok dizinin çıktığı kanal ama adamlar dizilerle deney yapmayı severler. yayınladıkları bir dizi birkaç ay içinde tutmazsa hemen yayından kaldırıp o saate başka dizi koyarlar, hatta bazen çok tutan dizileri bile keyfi olarak yayından kaldırdıkları olmuştur.)


dizide daha sonraki bölümlerde bayan rakolta'ya bir yerde gönderme yapılır

--- spoiler ---

bir bölümde (9. sezonun 9. bölümü) kelly bundy bir sitcom'da oynamaktadır (dizi içinde dizi) ve bu dizi married with children'in kopyasıdır çünkü kelly senaryoyu yazan elemanlara ailesini aynen anlatmış, adamlar da bundan dizi yapmaya karar vermişlerdi. dizi en başta çok tutar ama yayından kaldırılır. al bundy diziye çok kızsa da nasıl olup da yayından kaldırıldığını merak eder. marcy de "duyduğuma göre michigan'dan bir kadın diziyi pek beğenmemiş ve yayından kaldırtmış" der.

--- spoiler ---

dizinin çekildiği ev chicago'nun yakınındaki deerfield kasabasındadır ve bu evde günümüzde amerikalı bir aile yaşamaktadır.


Bu içeriği de beğenebilirsiniz.