Yaz Aylarında Cep Yakabilen Bir Sorunun Habercisi Olan Hararet Lambası Neden Yanar?

Özellikle otomobillerde yazın sorun çıkaran hararetin göstergesi olan lamba neden yanar? Neye işaret eder? Normal şekilde çalışıyorsa, bunu nasıl anlarız? Bir motor ustasından geliyor.
Yaz Aylarında Cep Yakabilen Bir Sorunun Habercisi Olan Hararet Lambası Neden Yanar?

hararet lambası... özellikle yaz aylarında çok daha fazla adından söz edilir hale gelir bu lamba ve gösterge ikilisi. kimisi dikkat eder, kimisi yerini bile bilmez. şehir sıcağından daha yüksek rakımlı yerlere ailecek çıkarken, bu lamba tüm gününüzü kabusa çevirebilir. serinleyelim derken, hararetin açtığı maliyetler sonucunda başınızdan aşağı kaynar sular dökülebilir. bastım parayı aldım yeni model arabayı, bunlara bir şey olmaz diye servise gelenlerin daha fazla olduğunu da belirteyim. hararetin yenisi eskisi olmaz, siz yanınızdaki arkadaşla sohbete dalmışken motor bloğu kıpkırmızı hale gelmiş ve yapısal değişiklikler yaşamaya başlamış olabilir. kilitlendiği zaman fark edersiniz. bu sebeple her daim gözünüz bu lambada ve göstergede olmalı. yeri gelmişken belirteyim ki, bazı otomobiller kendini böyle bir durumda korumaya alabilir. hızı düşürür, stop eder vs.

öncelikle lambayı hatırlayalım


otomobillerin gösterge panelleri ne kadar sade gibi görünse de, arka planında her geçen yıl daha karmaşık hale geliyor ve sürücüye belirli bir arızayı bildiren daha fazla lamba ya da uyarı mesajı konuluyor üreticiler tarafından. hararet ikaz ışığı, sadece yeni model otomobillerde değil, uzun yıllardan beri sürücülere motor sıcaklığı konusunda bilgi veriyor. bu lamba özellikle yaz aylarında çok önemlidir, motordaki stabil sıcaklığın korunması, motorun normal bir şekilde çalışması için gereklidir. aşırı ısınmış ve hararet yapmış bir motor, kendiyle birlikte cüzdanınızı da yakar. yatak yorgan sardığı için otomobillerini sanayiye terk edip gidenlerin sayısı hiç az değil.

peki bu lamba nasıl çalışmalıdır?

bu ampül her arabada olmayabilir. bunun yerine gösterge olabilir ya da o da olmayabilir. sadece hararet yükselince aktif hale gelen bir lamba da olabilir. lamba, hararet göstergesi ile birlikte koordineli olarak çalışsa da, bazı otomobillerde bağımsız bir sensöre sahip olabilir. gösterge arıza yaparsa lamba yapmasın, lamba arızaya girerse gösterge girmesin mantığı yürütülür. çünkü motor için en önemli uyarı lambalarından biridir.

kontak açıldıktan sonra lamba yanar ve motor çalıştıktan sonra söner. bu, sistemin normal bir şekilde çalıştığını size belirtir. hiç yanmıyor ise ampulün patlak olma ihtimali yüksektir.
motor çalıştırıldıktan sonra hararet lambası yanmaya devam ederse, sensör veya devre ile ilgili bir sorun oluştuğu ve göstergeye bilgi verilmediği anlamına gelir. soğuk motorda hiç durmaksızın yanan ampül, motor soğutma sisteminin herhangi bir parçasında bir sorunu işaret edebilir. böylece aracın bilgisayar sistemi sıcaklık sensörleri ile gösterge tablosundaki lamba arasındaki bağlantıyı tamamlayamaz ve hata size lambanın yanmasıyla gösterilir.
burada unutmayın ki; modern otomobillerin gösterge panelinde gelişmiş bir gösterge sistemi vardır ve lamba birden fazla modda çalışabilir. otomobil üreticileri hararet göstergesi için teknolojiden yararlanırlar ve motor aşırı ısındığında kırmızı veya aşırı soğuduğunda mavi renkte yanar. bazılarında bu lamba hiç olmaz ve ekranda yazı ve sesli sinyal ile size bildirilir.

soğutucu ampul neden yanar?

aracın soğutma sisteminde bir problem olduğunda yanar. motor sıcaklığının yükseldiği veya bazı otomobillerde düştüğü durumlarda, yani normal çalışma sıcaklığından herhangi bir sapma olduğunda yanar. yine bazı otomobillerde bu lamba, soğutma suyu deposunda bir eksiklik olduğunu ve acilen doldurulması gerektiğini de gösterebilir.

önemli: bu lambanın yanması sonucu hararet yapmış bir motora hiçbir şekilde su ya da antifrizi hemen doldurmayın. motorun soğuması için zaman verilmelidir, aksi takdirde motorun sıcak parçaları ile soğutma maddesi arasındaki sıcaklık farkı silindir kapağında ya blokta vs çatlaklara neden olur.

eğer bu lamba durduk yere yandıysa ve motorda herhangi bir hararet belirtisi gözlemlenmiyorsa, soğutma sisteminin sensörlerinden birinin arızalı olma ihtimali yüksektir ve sorunu elektronik arıza teşhis ekipmanı kullanılarak en doğru şekilde tespit etmek mümkündür. ihmale gelmeyecek bir arıza çeşididir ve ivedi bir şekilde yaptırılması gerekir.

siz siz olun yaz sıcaklarında motora fazla yüklenmeyin. sakin sakin ve bir gözünüz hararet göstergesinde sağlıcakla gidin ve gelin.