Yazar Fernando Pessoa'nın Coca-Cola'nın Portekiz Kampanyası İçin Yazdığı Sloganın Öyküsü

Şeytanın Saati ve Huzursuzluğun Kitabı gibi eserleriyle tanıdığımız yazar Pessoa meğerse Coca-Cola için bir reklam sloganı yazmış. Kısa ama şirin bir hikaye, buyrun.
Yazar Fernando Pessoa'nın Coca-Cola'nın Portekiz Kampanyası İçin Yazdığı Sloganın Öyküsü

pessoa ile ilgili bugün ilginç bir şey öğrendim. 1928 senesinde coca cola'yı ilk defa portekiz'de satışa sunacak kişi patronudur ve onun şiir yazdığını bildiği için satışta kullanılacak bir slogan bulmasını ister. pek istekli olmasa ve tadını beğenmese de slogan için teklif edilen satıştan pay cazip gelir ve işi kabul eder. bulduğu slogan "primeiro estranha-se. depois entranha-se". "önce garipseyeceksiniz sonra müptelası olacaksınız" gibi bir anlamı varmış.


epey popüler olmuş içecek ama daha sonra ülkenin sağlık ve din adamlarının girişimleriyle bu içecek bağımlılık yaptığı gerekçesiyle yasaklanmış. aynı zamanda bu sloganın böyle popülerleşmesinde büyük etkisi olduğu düşünülerek ona da ceza vermeyi düşünmüşler ama pessoa en başta müdürüne sloganı arkadaşı alvaro de campos'un -ki böyle biri yok, pessoa'nın kullandığı takma isimlerden biri- bulduğunu ve kendisinin iskoçya'da yaşadığını söylemiş ve bu şekilde bu olaydan yırtmış. olan müdüre olmuş, bütün kolaları toplatmışlar tazminat filan da ödememişler.

bu bilgileri como fernando pessoa salvou portugal (how fernando pessoa saved portugal) isimli kısa filmden öğrendim. 18 gün daha mubi'de izlenebilir durumda.

https://mubi.com/…ow-fernando-pessoa-saved-portugal

Fernando Pessoa'nın Şehvetli Kâbuslarını Döktüğü Huzursuzluğun Kitabı'ndan Alıntılar