Yemeğe Şarap Eklenirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Bazı Püf Noktalar

Eklendiği yemeğin tadını değiştiren şarap, oldukça riskli bir tercih olmasına rağmen doğru adımlarla birlikte harika lezzetler ortaya çıkarabiliyor.
Yemeğe Şarap Eklenirken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Bazı Püf Noktalar
iStock


her yemeğe şarap girmez. sanılanın aksine, yanlış ve orantısız kullanımda şarap çoğu zaman yemeğin tadını bozabilir.

şarap hiçbir zaman eti yumuşatmaz. aksine diri tutar. o yüzden etlerin terbiye edilmesi sırasında, şarap kullanılmaz.

süt ile terbiye edilen etlerde şarap kullanılması pek tavsiye edilmez.

kırmızı etlerde şarap kullanımı

ızgara etlerde şarap kullanılmaz. ızgarada pişen etlerin lezzeti, zaten kendi suyu ile pişmesinden kaynaklanır. etimiz piştikten sonra, içerisinde şarap bulunan soslar kullanabiliriz.

tava yemeklerde, genellikle şarap kullanılır. çok şarap koymak demek; yemeğin tadının daha iyi olacağı anlamına gelmez. aksine; yemeği mahvedebilirsiniz. yemeklerde kırmızı şarap kullanımı çok hassas bir denge. az koyarsanız pek fark etmez ama çok koyarsanız inanın bir facia olabilir.

filambe tarzı pişirdiğiniz yemeklerde, mutlaka kırmızı şarap kullanmalısınız. konyak ile alevlendirdiğiniz tavadan konyak kokusunu çıkarmanın en iyi yolu kırmızı şaraptır. şarabi her zaman en sona bırakın. ilk başta şarap kullanırsanız; kokusu ve aroması kaybolur.

beyaz etlerde şarap kullanımı

beyaz şarap, kırmızı şarap kadar hassas bir konu değil. sek ve kuru şarap tercih etmeniz gerekli. yine ızgara pişirilecek etlerde şarap kullanımı tavsiye edilmez. en fazla servis edeceğiniz sosun içinde bir miktar şarap olması makul.

tava yemeklerinde beyaz şarabı doya doya kullanabilirsiniz. kırmızı şarabın aksine beyaz şarabı etler pişerken kullanmakta bir sakınca yok.

güveçlerde ve tavada pişen deniz ürünlerinde beyaz şarap mutlaka kullanılmalı özellikle karides/ıstakoz vs.

beyaz şarap buğlamalarda çok güzel olur. lagos buğlama şarap olmazsa, olmaz bir lezzet.

makarnalarda şarap kullanımı

beyaz soslu her türlü makarnada beyaz şarap kullanabilirsiniz. linguini/tortellini gibi makarnaların soslarında güzel gider.

kırmızı soslu makarnalara şarap karıştırılmaz.

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler