Yemek Programlarındaki Aşçılar Gibi Özendiren Bıçak Kullanma Yöntemi

Yemek programlarında veya başka yerlerde denk geldiğimiz tak tak doğrama stili aslında o kadar da zor değilmiş. Bir de tek elle yumurta kırmak var tabi. Sözlük yazarı "teyp" aktarıyor.
Yemek Programlarındaki Aşçılar Gibi Özendiren Bıçak Kullanma Yöntemi
iStock.com

beyler bayanlar merdivenden kayanlar ve bugün hayatınızın sonuna kadar işinize yarayacak birkaç önemli şey öğrenmek isteyenler, lütfen beni dinleyin.**

yemek programlarındaki aşçılar ne güzel bıçak kullanıyorlar değil mi? onlar 10 saniyede soğan doğradıkça sizin de benim gibi içiniz gidiyor mu? gitmesin. aşçı gibi bıçak kullanmak aslında çok zor gibi gözüken ama çok kolay olan bir hareket. youtube'da tüm bıçakla soğan, domates, hıyar doğrama videolarını izlemiş biri olarak diyebilirim ki, hayatımda gördüğüm en açıklayıcı, öğretici video, size şimdi vereceğim video. 18 dakika sonunda mutfağa giderek doğrama tahtasından "tak tak tak tak" sesi çıkararak meyve sebze doğrayabilirsiniz. işte o esrarengiz video .

 "güzel ama ingicce" demeyin anlaşılır. videonun başında tekniği öğretici bir hareket yok, dilerseniz 7.dakikadan başlayabilirsiniz.


ikinci çok kolay ama çok havalı bir hareket. tek elle yumurta kırmak. bu hareket de f/p olarak çok üst düzey bir hareket. bu hareketi yaptığınız zaman insanları rahatlıkla etkileyebilirsiniz. fazla uzatmadan işte o video

artık eşinize mi hava atarsınız ananıza babanıza mı orasına karışmıyorum, atış serbest. sağlıcakla kalın esen kalın efenim.