Yeni Başlayanlar ve Orta Seviyeler İçin Kripto Para Terimleri Sözlüğü

Kripto para terimlerine hakim olmanız, varlığınızı korumanız ve yükseltmeniz için önemli.
Yeni Başlayanlar ve Orta Seviyeler İçin Kripto Para Terimleri Sözlüğü

accumulation: coin fiyatının yükseliş ya da iniş dalgalanmaları olmadan bir süre dar bir fiyat aralığında hareket etmesini ifade eder. genelde burada çok zaman geçiren coin, özellikle boğa dönemi için alım fırsatı olabilir.

airdrop: bedelsiz dağıtım, sıklıkla görürsünüz. proje ekiplerinin, ücretsiz olarak veya önceden belirlenmiş bazı şartları (talep formu doldurma, sosyal medya paylaşımı, beğenme vb.) yerine getiren kullanıcılara ücretsiz olarak o coini dağıtmasıdır. çeşitli borsalardaki cüzdanınıza gönderilen bu coinin kullanımı kısıtlanmış veya yukarda bahsettiğimiz gibi bazı şartlara bağlanmış olabilir.

ath: all time high, yani bir kripto paranın ulaştığı en yüksek değerleme.

atl: all time low, yani bir kripto paranın ulaştığı en düşük değer.

breakout: kanalda sıkışan fiyatın aşağı ya da yukarı doğru sert kırılması.

btfd: “buy the fucking dip” yani dump anında fiyatın aniden çok düştüğü noktadan alım yaparak kazanç sağlamak. ne demiştik? coin, yüksekken satılır, düşükken alınır. pump yemiş coin almak kumardır.

coin burn: özellikle yeni coinlerde, dolaşımdaki coinin proje ekiplerince bir daha kullanılamayacak şekilde yakılmasıdır. dolaşımdaki toplam adet azalacağı için genelde fiyatta yükselmeye sebep olan olumlu bir durumdur, coin burn haberi olan coinlere özellikle dikkat edip, potansiyelini inceleyebilirsiniz.

referral: bir borsaya başkasının linkiye kayıt olma ya da sizin linkinizle başkasının kaydolması. komisyon indirimi için iyidir, tek başınıza üye olursanız komisyon indirimi alamazsınız.

dump: yüksek hacimli satış, bu genelde pump yemiş coinlerde görülen, fiyatın satışla çakılmasına sebep olan durum.

dyor: do your own research; yani kendi araştırmanızı kendiniz yapın. bazı fenomenlerden sık sık duyabilirsiniz.

fiat: arkasında devlet olan altın, gümüş vb karşılığı olmayan kağıt para.

fomo: fear of missing out, yani kaçırma korkusu. piyasadaki bence kaybetmenin en büyük sebebi. en büyük örneğiyse kaçırıyorum korkusuyla yükselmemiş coinden çıkıp, pump yemiş coine girmek. pump yemiş coin doğal olarak düzeltme yer ve düşer, bundan sonra sıra kişinin pump yiyen coini almak uğruna zararına sattığı coine gelir ve yükselir. bu durumda hem paranız düşmüş, hem de yine artışı kaçırmış olursunuz.

formasyon: fiyat verilerinin belirli şekillere bürünmesi. flama, bayrak, takoz vb. başka bir entryde bunu açıklarız.

fud: korku, belirsizlik, şüphe. özellikle kripto piyasalarda sık sık negatiflik ve korku pompalanır. hepimiz her an şahit oluyoruz. bu piyasa sabır isteyen, soğukkanlılık isteyen bir piyasa.

ico: “initial coin offering” yani fon toplayarak halka arz edilen coin, listelemenin ilk aşaması

hodl: “holding on for dear life” yani bir coini ne kadar düşerse düşsün tutmaktır. boğa döneminde kazandıran durumdur. geçici sert düşüşlerde satış yapmayıp, coinlerinizi elde tutmaktır. ne demiştik? boğa dönemi hodl, ayı dönemi trade zamanıdır. ayı döneminde bunu yapmak kaybettirir. kendinize son 3 ayda trade yapmak yerine elinizdeki coini tutsaydınız ne kadar kazanırdım diye sorun, muhtemelen cevabınız istisnasız çok daha fazla olacaktır.

halving: bitcoinin her 210.000 blokta yani yaklaşık 4 yılda bir, blok ödülünün yarıya düşmesi durumudur.

hype: fiyatların söylentiyle veya haberlerle olası fiyatının üstüne çıkarılması, şişirilmesi durumudur. bunu yeni listenen coinlerin çoğunda görebilirsiniz.

leg: yukarı doğru beklenen yeşil mum, tabiri caizse sert yükseliş. bazen bu şekilde ifade edilir.

mainnet: ana ağ yani herkesin erişimine açık ve çalışır durumda olan ana ağı ifade eder. bir coinin etherium ağından ayrılıp kendi ağına geçmesidir. kendi ağına geçen token, mainnet sonrası başlı başına bir ağa sahip olan coin diğer erc-20 coinlerine göre bir adım önde olur. kendi ağına geçen altcoin maliyetler, akıllı sözleşmeler ve hız konusunda avantajlı duruma sahip olur. kullanıcı ve yatırımcısına daha fazla imkan sağlar. bir coinin mainnet haberi varsa, gerçekleşmesi dahilinde değer oldukça yükselecektir, yatırımlarınızda buna dikkat edebilirsiniz.

miner: özetle kriptopara transfer işlemlerini doğrulayan, bu işlem karşılığında ödül olarak kriptopara alan, kriptopara üreten cihazlar ve bu cihazları yöneten kişiler madenci olarak adlandırılır. bu işleme de mining denir.

moad: “mother of all dumps” yani düşüşlerin anası

moon: yükseklere doğru uçan fiyat. çok yükseldiği için aya gitti ya da “x coin to the moon” tabiriyle görebilirsiniz özellikle yeni coinler için. genelde temenni olarak kalır tabi :)

pump: yüksek hacimli alış ile ani fiyat artışı. fiyatın uçmasına sebep olur. tekrar edelim, kuralımız neydi? pump yapmış coine girmek intihardır, girmiyoruz. dodge'a, gamestop'a ya da normal borsalardaki herhangi pump yemiş varlığa girmek hatadır.

satoshi: btc bazlı coinler için duyduğunuz terimdir. bitcoin'in 100 milyonda biri anlamına gelir. 0.00000001 btc

scalp: kaldıraçlı (leverage) işlemlerde anlık yüksek riskli kazanma stratejisi. benim için kumardan öteye gitmeyen durumdur, yapmayın.

scamcoin: üretenin, piyasadan “değerlenecek coin vaadiyle” para toplayıp, kaçıp gitmek için ürettiği sahte coin türü. özellikle yeni, bilinmeyen coinlerde dikkat etmekte, iyi araştırma yapmakta fayda var. dolandırılmak olası!

stop-loss: daha büyük düşüşler yaşanabileceğini ön görerek, kaybı durdurmak amaçlı konulan satış emri ancak bilinçsizce kullanmak para kaybettirir. bunun için entry başındaki verdiğim yazıya bakabilirsiniz.

trade: kısa vadeli al sat yapma durumu. boğa dönemlerinde kaybettirir, ayı sezonunda işe yarayabilir ancak tecrübeli değilseniz tradeden kazanmak aksine çok zordur. rehberde bahsettiğim gibi orta ve uzun vadeli bakmak her zaman daha iyi.

karı realize etmek: karınızın bir kısmını idealde %50 sini dışarı çıkarmak. ana paranız 100 dolar diyelim, %50 arttı coin ve 150 dolar oldu. 25 doları dışarı çıkartabilirsiniz. bu şekilde karınızı düşüşlere karşı koruyabilirsiniz. veyahut 2x , 3x yaptığında ana parayı dışarı çıkartıp sadece kar ile oynamak da bir strateji.

mbtc: bitcoinin binde biri.

ubtc: bitcoinin yüz binde biri.
...

not: ben zamanında üye olurken bana yardımcı olan birinin referans linkiyle binance'e üye olmuştum, ürün alırken de biri ürün incelemesi yapmışsa ve bana yardımı dokunmuşsa onun linkiyle alırım, benim de katkım olsun diye.

o yüzden size bu yazıyla ya da hata rehberiyle yardımım dokunmuşsa referans linkimden üye olup, ömür boyu %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz. tek başınıza üye olursanız indirim hakkınız olmuyor ve bir daha alamıyorsunuz.

bence en güvenilir ve en iyi, boğada kazanmak için en gerekli borsa olan binance'e %10 indirimli üyelik linki: https://accounts.binance.com/…register?ref=g8and303