Yeni Betonarme Görüntüsüyle Çok Konuşulan Yassıada'nın Lanetli Tarihi

27 Mayıs Darbesi sonrası Adnan Menderes'in yargılanıp idama mahkum edildiği yer olarak hafızalara kazınan Yassıada'nın tarihi nedense hep pis işlerle dolu.
Yeni Betonarme Görüntüsüyle Çok Konuşulan Yassıada'nın Lanetli Tarihi

yassıada, masallarda anlatılan lanetli yerlerden farkı olmayan garip, kadersiz, tuhaf bir ada.

adanın geçmişi çok öncelere dayanmaktadır. her nedense istanbul'a sahip olan tüm devletler adayı lanetli, kötü işlerini yapmak için kullanmışlardır. ada ilk olarak bizans döneminde kullanılmıştır. bizans'ın meşhur zindanlarından bir tanesi de bu adaya kurulmuştur. denizin ortasındaki bu mekan, bizanslılar için büyük bir korku kaynağıdır, zira adadan zindandan başka hiçbir yapı yoktur.


bizans'ın yıkılışından sonra ada uzun seneler kullanılmamıştır. ancak osmanlı imparatorluğu'nun son dönemlerinde, kontrolün iyice padişahın elinden gittiği, otoritenin iyice sarsıldığı dönemlerde bir ingiliz kont sessiz sedasız adaya yerleşir. adadaki bizans'tan kalma zindanı restore edip, kendine bir şato yaptırır. bu dönemde adaya istanbul'dan teknelerle çeşitli kadınların götürüldüğü görülür. zira rivayete göre adam oldukça problemli biridir. hatta öyle ki, malikanesinin zeminini bu getirttiği kadınların saçlarıyla kaplatmıştır, şatonun her yerinde tabanlar saçla döşelidir.


bu kont öldükten sonra ada yine ıssız bir dönem geçirir. ancak cumhuriyetin ilanınından kısa bir süre sonra, ada en masum misafirini ağırlar; heybeliadalı bir balıkçı, başkasıyla evlenen sevgilisini unutmak için kendini adaya hapseder. senelerce orada yaşayıp kederini unutmaya çalıştıktan sonra o adada yaptığı küçük kulübesinde ölür.


bundan sonra adanın kanlı günleri tekrar başlar. 27 mayıs 1960 darbesi sonrası askeri hükümet, idamların merkezi olarak kısmetsiz adayı seçer. adnan menderes ve arkadaşlarının idam kararı bu adada verilir. daha sonra adaya istanbul üniversitesi su ürünleri fakültesi kurulduysa da bu yapı da çok uzun ömürlü olamamıştır.

şimdi adı değişip demokrasi ve özgürlükler adası olan yassıada'nın siluetini vapurla kınalıada'ya yaklaşırken görmeniz mümkündür.

Kadın Futbolunun Yasakları Aşarak Ses Getirir Hale Gelişinin Öyküsü

Kadın Milli Futbol Takımımızın 10 Numarası Melike Pekel'in İlham Verici Hayat Hikayesi