Yeni Kanun Düzenlemesi ile Haftada 6 Günden Fazla Çalışma Yasağı Gerçekten Kaldırılıyor mu?

İlk olarak 1924 yılında çıkartılan ve haftada bir gün tatil yapılmasını zorunlu kılan Hafta Tatili Hakkındaki kanun değişiyor. Peki çalışanların en az bir günlük tatil hakkı gerçekten kalkıyor mu? Olayın aslına bir bakalım.
Yeni Kanun Düzenlemesi ile Haftada 6 Günden Fazla Çalışma Yasağı Gerçekten Kaldırılıyor mu?
iStock.com


haberin linki

edit: bir kaç yazardan gelen düzeltme itirazı üzerine;

hafta sonu tatilinin hem iş hukukunda hem de anayasada güvence altına alınmış olduğu, değiştirilen kanunun farklı bir yapı ihtiva ettiği söylenmiştir.

iş kanunu madde 46/1: bu kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

anayasa madde 50/4: ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir.

diğer yandan farklı bir amaç uğruna yapıldığını düşünenlerden gelsin;

özet: bu yapılan hafta sonu tatil gününü pazar gününden çıkartıp, işverenin inisiyatifine bırakmaktır. uzun zamandır cuma namazı kılmayı teşvik için çoğu işveren cuma saatini tatil gibi benimsemektedir. yeni durumla birlikte, işveren işçisi ile anlaşmaya vardığını ve hafta tatilini cumaya aldığını belirtebilir.


galiba tüm sektörleri kapsamıyor. sanayi ve ar-ge diye vurgulamışlar. yani fabrikalar, sanayi bölgeleri, üniversiteler, teknokentler vb. için geçerli bi durum. geriye de pek bi bok kalmıyor zaten. öğretmenler, bankacılar, akademisyenler yine kazandı.

yerli ve yabancı kurumsal firma çalışanlarının korkmasına hiç lüzum yok. zaten 5 gün çalışıyorlar. bence öyle de devam edecekler. işverenlerin ellerini ovuşturduklarını şimdiden görebiliyorum.

andavalın biri "işçi bir cumartesi günü ücretsiz çalışmak istemeli" demişti. artık cumartesi yerine pazar ya da hafta sonu olarak değiştirebilirler.

gençler telaşa mahal yok; yukarıda da bahsedilmiş zaten; iş kanunu kapsamında hafta tatiliniz zaten korunuyor.

mesele bu değil. mesele ne biliyor musunuz? günde 12 saat çalışıp fazla mesai ücreti alamamanızda. patron bugün çıkıp size "haftada 7 gün çalışacaksın" dese, buna itiraz edecek gücünüzün ve cesaretinizin olmayışında... sgk primlerinizin asgari ücretten yatışında; agi ödemesi alamamanızda, yol ücretinizin ödenmemesinde, öğle tatili yapamamanızda, doğum izninizi kullanamamanızda; kısacası haklarınızı almak için mücadele etme gücünüzün bulunmayışında...

yani mesele, işçinin kanunen az korunması değil; işçi aslında korunuyor. ama kanunu uygulayan yok abi ve biz işçiler olarak buna gıkımızı bile çıkarmıyor-çıkaramıyoruz.

önce mevcut kanunu uygulatmayı başaralım da; haklarımızın iyileştirilmesi için sonra mücadele ederiz.