Yeni Koronavirüsün Mutasyona Uğramış Hali Olan D614G Nedir?

Hayatlarımızı yeni normale göre ayarlamaya çalıştığımız şu günlerde koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu belirtilen D614G haberleri endişe yarattı ancak kendisi, haberlerde belirtildiği gibi çok yeni bir şey değilmiş.
Yeni Koronavirüsün Mutasyona Uğramış Hali Olan D614G Nedir?


öncelikle, d614g ile ilgili dehşet bir bilgi kirliliği söz konusu

bu mutasyon şubat'tan beri biliniyor, yeni bir şey değil. 

d614g; virüsün spike proteinin 614. sırasında bulunan aspartik asidin glisine mutasyonu. bu mutasyonla virüsün insanlara tutunmasını sağlayan spike proteini daha güçlü bir hal alıyor.

zaten şubat'tan bu yana dünyaya yayılan coronovirüs (sars-cov-2) vakalarının 3'te 2'si virüsün bu varyasyonuna ait, uzak doğu ülkeleri hariç. türkiye'deki vakalar da bu mutasyona ait. çin'de görülmeye başlamasının nedeni de henüz "g" proteini ile ilgili orada bir antikor üretimi olmamasıyla açıklanabilir.

kaldı ki yapılan aşı araştırmalarında üretilecek olan aşının hem d hem de g proteinli mutasyana etkinlik göstereceği bulundu.

kaynak: https://www.technologynetworks.com/…o-infect-336067

biraz daha açalım bu mutasyonu

spike protein'de 614. aminoasit, d'den g'ye mutasyon gerçekleştiriyor. yani protein spike'ları, daha gelişmiş ve daha fazla olduğu için daha fazla hücreyi enfekte edebiliyor. hücre kültürü ortamında 10 kat daha bulaşıcı olduğu görülmüş. ancak bu mutasyon, virüsün biyolojik davranış biçiminde bir değişiklik yaratmıyor. yani daha öldürücü değil, daha bulaşıcı. ancak mutasyonun takibi yapılamamış, çok hızlı gerçekleşmiş. ilk kez mayıs ayında, los alamos national laboratory'de yayınlaştırılmış. bazı bilim insanları, covid-19'un diğer coronavirus tiplerine göre çok daha fazla bulaşıcı olma özelliğinin buna dayanabileceğini düşünüyormuş. 

bazı virüs salgınları, -tamamen şans eseri (kaos/kelebek etkisi gibi düşünebiliriz)- bu salgında olduğu gibi, aşırı hızlı ve büyük çapta yayılım gösterebiliyor imiş. d614g'nin de benzer şekilde kontrolden çıkabilme ihtimali var. yani daha bulaşıcı bir küresel ikinci dalga görülebilir ancak söylendiği gibi bunun gerçekleşmesi ihtimali, birinci dalgada olduğu gibi "şans eseri" olabilir. yani şu an kimse, ikinci bir dalga olur ya da olmaz diyemiyor zira covid-19, hala tam olarak anlaşılamamış, çok yeni bir virüs. mutasyon geçirmiş halinin de yalnızca teorik olarak ve laboratuvar ortamında daha bulaşıcı olduğu görülmüş ancak pratikte ne olacağı bilinemiyor.

kaynak: ny times

Son olarak teyit.org'un açıklaması

covid-19’dan farklı ve ondan 10 kat daha hızlı yayıldığı iddia edilen virüstür d614g.

pekin’de xinfadi pazarında yeni bir virüs ortaya çıktığı ve bu virüse “yeni pekin koronavirüsü (d614g)” adı verildiği iddia edildi. paylaşımlarda çinli uzmanların bu virüsün covid-19’dan daha bulaşıcı olduğunu söylediği de yer almış.

ancak yeni bir tür virüs tespit edilmedi, “yeni pekin koronavirüsü-d614g” diye bir tanım yok.

12 haziran’da abd’de scripps research tarafından laboratuvarda yapılan bir çalışmada, mutasyona uğramış bşr koronavirüsün enfeksiyon gücünün artacağı söylenmiş. yani mutasyona uğramış bir virüsün aramızda dolaştığını söylemek doğru değil.

ayrıca çalışma biorxiv‘de yer alıyor ancak henüz hakem değerlendirmesinden geçmedi, önce alandaki diğer uzmanlar tarafından da bulguların doğrulanması gerekiyor. çalışmanın herhangi bir kısmında ise bu mutasyonun adının “yeni pekin koronavirüsü” olduğu ifadesi yok.

gelelim mutasyon tartışmasına. virüsün temel davranışlarını değiştirecek ölçüde majör bir mutasyon geçirdiğini gösteren bir kanıt yok. nitekim dsö doktorlarından dr. soumya swaminathan covid-19 dahil tüm virüslerin mutasyona uğrayabileceğini söyleyip bu riske işaret etmişti. ancak gerçekleşmiş majör bir mutasyon tespit edilmiş değil.

sonuç olarak yeni pekin koronavirüsü diye bir virüs yok. pekin’de covid-19 yeniden yayılmaya başladı, d614g olarak adlandırılan şey çalışmadaki olası mutasyona verilen bir isim.

detaylar için ilgili analize buradan ulaşılabilir.

Koronavirüs Sonrasında Yeni Dünya Düzeni Nasıl Şekillenebilir?