Yeni Papalara Testis Kontrolü Yapılmasına Sebep Olan, İlk ve Tek Kadın Papa: 8. Joan

Tarihte bir de kadın papanın var olduğunu biliyor muydunuz? Vatikan sonraları durumu yalanlamaya çalışsa da, eldeki kanıtlar böyle bir şeyin zamanında olmuş olabileceğini söylüyor.
Yeni Papalara Testis Kontrolü Yapılmasına Sebep Olan, İlk ve Tek Kadın Papa: 8. Joan

katoliklerin ruhanî liderleri olan papaların, vatikan tarafından ilan edilmeden önce testis kontrolünden geçmeleri ve bu geleneğin başlamasına sebep olan papa sekizinci joan, nâm-ı diğer kadın papa hakkında...

evvelâ bu gelenekten bahsedelim

yeni papa, kardinaller tarafından halka ilan edilmeden önce delikli bir sandalyede oturtulur ve genellikle en yaşlı kardinal elleriyle yeni papanın testislerini kontrol eder. günümüzde teknoloji gelişmiş olsa da asırlardır var olan bu gelenek devam etmekte ve papanın erkek olduğundan kesinlikle emin olunmaktadır. elbette vatikan tarafından açık açık ilan edilmemiştir bu uygulama, tıpkı vatikan'ın kadın papa olayını da dillendirmemesi gibi.

evet, bu uygulamanın başlamasına sebep olan kişi papa joan'dan bahsedelim şimdi de

kendisi, orta çağ'da yaşamış italyan yazar ve tarihçi giovanni boccaccio'nun 1361 yılında yazmaya başladığı "de mulieribus claris" adlı eserinde dünyanın o zamana kadar gelmiş geçmiş en ünlü 100 kadını listesinde yer bulmuş tarihin ilk ve tek kadın papasıdır.

9. yüzyıl'ın ortalarına doğru yaşanan bu olayın kahramanı joan, dindar bir aileye evlatlık verilmiştir. burada ergenlik çağına ulaşan joan, daha sonra bir rahiple tanışmış ve birbirlerine âşık olmuşlardır. rahip, bir kız ile rahatça yolculuk edemeyeceğini bildiği için onu erkek kılığına sokmuştur ve böylece ikili avrupa'nın çeşitli yerlerindeki manastırları gezdikten sonra atina'da yaşamaya başlamışlardır. bu süre zarfında joan, sevgilisinden sürekli dersler almış, dinî konularda bir hayli bilgi sahibi olmuştur. lâkin sevgilisinin vefatıyla birlikte atina'dan ayrılıp roma'ya yerleşen joan, burada kilise tarafından kabul görmüş ve bilgeliği sayesinde kısa sürede yükselmiştir.

847 senesinde ise kardinaller oy birliği ile onu yeni papa ilan etmişlerdir. iki yılı aşkın görev süresi boyunca belki de hiçbir şekilde kadın olduğu fark edilemeyecek olan joan, yapabileceği en büyük hatayı yapmış ve kiliseden birisi ile ilişki yaşayıp hamile kalmıştır. hamileliğini gizlemeye çalışan joan, aziz petrus bazilikası civarında gerçekleştirilmekte olan bir ayin sırasında doğum sancısı ile kıvranmaya başlamış ve herkesin içinde bebeğini doğurmuştur.


hikâyeyi 11. asırda yaşayan aziz martin adlı bir rahip bu şekliyle anlatır ve doğum anında şoka giren halkın daha sonra joan ve bebeğini taşlayarak öldürdüklerini söyler.

12. yüzyıl tarihçisi polonus ise bebeğin zaten ölü doğduğunu ve sadece kadın papanın linç edilerek öldürüldüğünü söyler.

13. yüzyıl kroniklerinde ise; kadın papanın bir ata bağlanıp sürüklenerek taşlandığı ve öldüğü yerde gömüldüğü, bu anlarda kalabalığın, "babaların babası! papa'nın çocuk doğurmasını kahret!" diye bağırdığı yazılıdır.

işte bu kadın papa olayından sonra testis kontrolü geleneği başlamıştır vatikan'da.

16. yüzyıl'a kadar siena katedrali'nde tüm papalar arasında onun da bir büstü bulunmaktadır ancak bu tarihte papalık tarafından verilen emirle bu büst kaldırılır.


orta çağ dönemi ve sonrasında birçok yazılı kaynakta adına rastlanan ve yine birçok ressam tarafından resmedilmiş kadın papanın varlığı bazı çevreler tarafından reddedilmiş ve vatikan, o tarihlerde böyle bir şey olsa bunun o dönemki katolik düşmanları tarafından dile getirileceğini belirtmiştir.

ancak vatikan resmî kayıtlarında sıralamalarında tutarsızlık görülen tek isim joan ismidir.
vatikan ise bu durumu 14. ve 15. joan arasında aynı isimde başka bir papanın daha var olduğunu ancak kayıtlara yanlış geçirildiğini söyleyerek açıklamaya çalışmıştır.

Kendi İçlerinden İki Tane Papa Çıkaran Meşhur Mafya Ailesi: Borgia