Yeni Sigara Paketleriyle Birlikte Sigaranın Tadı mı Değişti?

Bildiğiniz gibi, kısa bir süre önce sigara paketi tasarımlarında ciddi bir değişikliğe gidildi. Bu değişiklikten sonra sigara tiryakileri, Ekşi Sözlük'te ve çeşitli sosyal medya ortamlarında paketlerle birlikte sigaraların tadında da değişiklikler olduğunu belirttiler. Peki gerçekten sigaraların tadı değişti mi? İşte Ekşi Sözlük'ten konuyla ilgili ilgi çekici yazılar.
Yeni Sigara Paketleriyle Birlikte Sigaranın Tadı mı Değişti?


Öncelikle kullandığı sigaranın değiştiğini iddia eden bir Sözlük yazarının görüşü

20 yıldır marlboro red içen biri olarak, şu siyah paketlerden sonra marlboro red olmuş sana adıyaman red. bunun ne filtre ne de kağıt ile alakası var. kuvvetle muhtemel içindeki etken maddeler çıkarılmış.

1. tütün içinde ki yanıcı madde çıkarılmış, marlboro'yu tek başına küllüğe koy, 3 dakikada kendine eriyip biterdi. bu 10 dakikada bitmiyor.
2. tütünü içine çekerken boğazı yakan o yumuşak tat yok olmuş.
3. tütünü koyu kahverengi olurdu, bu resmen sarı.
4. sigara yanarken o açık gri yanmış tütün, siyahımsı gri oluyor artık.
5. filtre ve kağıt kalitesinde değişiklik yok.

bundan çıkarılacak sonuç; devlet, zararlı diye etken maddelerini yasaklamış veya tütünün yıkanmasını komple yasaklamış olabilir.

Tat değişimine dair iki iddia var: İlki yeni pakete geçiş süresiyle ilgili

daha önce büyük bir sigara firmasının satış destek ekibinde çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki tütün ürünlerinin paketlemeden sonra bir bekleme süresi vardır, bilinen tadının oturması için. tüm paket değişimlerinden sonra sigara içiminde bir değişiklik olmasının nedeni paket içinde kuruma süresinin dolmamasıdır.

ek olarak, bu paket değişiminde yeni siyah paketlerin onaylanma süreci çok yakın zamanda bitti ve piyasaya sürülmeye başlanan sigaralar yeni paketlendi. dolayısıyla yeni sigaraların tadının oturması biraz zaman alacak..

bir ek daha yapacak olursam, 5 ocak'ta resmi olarak tüm tütün ürünlerinin yeni paketlere geçmesi gerekirken puro sektöründe hala onaylanmayan paketler var. 

(@haaaayret edersiin nickli ekşi sözlük yazarının gönderdiği mesaj)

İkincisi ise sigara yönetmeliğindeki değişiklik

sigaranın içeriğindeki katkı maddeleri değişti. o nedenle katkı maddesi olmadığından dolayı içtiğimiz sigara farklı geliyor. aşağıya ekledim maddesini, yani psikolojik değil, fiziksel:

------

tütün mamullerinin üretim şekline, etiketlenmesine ve denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik

girdilerin düzenlenmesi

madde 9 – (1) karakterize edici aroması olan sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulü piyasaya arz edilemez.

(2) aşağıda belirtilen katkı maddelerini içeren tütün mamulleri piyasaya arz edilemez:

a) bir tütün mamulünün sağlık açısından faydalı olduğu veya daha az sağlık riski gösterdiği izlenimini yaratan vitaminler ve diğer katkı maddeleri.

b) kafein veya taurin veya enerji ve canlılık ile ilişkili diğer katkı maddeleri ve uyarıcı bileşikler.

c) emisyonlar için renklendirici özellikleri olan katkı maddeleri.

ç) içimlik tütün mamulleri için inhalasyonu veya nikotin alımını kolaylaştıran katkı maddeleri.

d) yanmamış formda kanserojen, mutojen, reprotoksik özelliklerine sahip olan katkı maddeleri.

(3) filtre, kağıt, paket, kapsül gibi bileşenler ile kokusunda, tadında ya da duman yoğunluğunda değişim sağlayan herhangi bir teknik özelliğinden herhangi birinde aroma verici içeren sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulü piyasaya arz edilemez. filtre, kağıt ve kapsüller tütün veya nikotin içermez.

(4) 23/6/2015 tarihli ve 30105 mükerrer sayılı resmî gazete’de yayımlanan kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanması hakkında yönetmelikte belirlenen hükümler veya koşullar, bakanlıkça uygun görüldüğü şekilde tütün mamullerine de uygulanır.

(5) bilimsel kanıtlara dayanarak, tüketim aşamasında tütün mamulünün toksik veya bağımlılık yapıcı etkisini veya kanserojen, mutojen, reprotoksik özelliklerini belirgin veya ölçülebilir bir seviyeye yükselten miktarlarda katkı maddesi içeren tütün mamullerinin piyasaya arzı bakanlık tarafından yasaklanır.

(6) bakanlık, bir tütün mamulünün karakterize edici bir aromaya sahip olup olmadığını, yasaklanan katkı maddeleri veya aroma vericilerin kullanılıp kullanılmadığını ve bir tütün mamulünün, toksik veya bağımlılık yapıcı etkisini veya kanserojen, mutojen, reprotoksik özelliklerini belirgin ve ölçülebilir bir seviyede yükselten miktarlarda katkı maddesi içerip içermediğini belirlemek veya değerlendirmek için üreticilere orantılı ücretler yükleyebilir.

(7) sarmalık kıyılmış tütün mamulü üretiminde koruyucu ve nemlendirici dışında herhangi bir katkı maddesi kullanılamaz.

(8) bu maddenin uygulanmasıyla ilgili olarak bakanlık tarafından düzenleme yapılır.

Sigara şirketleri, artan şikayetler üzerine bir açıklama yayınlamışlar

yapılan açıklamada, şirketlerin, ürünlerin suudi arabistan tarafından uygulanan dünya sağlık örgütü (dsö) tütün kontrol çerçeve sözleşmesi şartlarına uygun olarak üretildiği ve ambalaj tasarımından başka bir değişiklik yapılmadığının vurgulandığı bildirildi.

bakanlık ve suudi arabistan gıda ve ilaç otoritesi (sfda), şirketlerin bu açıklamasının tüketicilerin ortaya koyduğu veri ve gözlemlere göre yeterli olmadığını, şirketlerin yeni ambalajdan önce ve sonrasındaki sigara bileşenlerini açıklamak zorunda olduklarına dikkati çekti. açıklamada, sigara bileşenlerinin kaynakları, kullanılan kâğıt ve filtreler, sigaraların suudi arabistan’a ihraç edilmeden önceki üretim ve paketleme yeri gibi birçok bilginin yanı sıra, tat değişiminin nedenlerinin netleştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Özet olarak

tüketicilerin sigara tadındaki değişikliğe dair şikayetleri dikkate alınmış. piyasada bulunan bazı sigaralar incelenecek ve eğer bir değişiklik söz konusuysa suçlular cezalandırılacak. o zaman bu olayın psikolojik mi yoksa fiziksel mi olduğunu daha net anlayabileceğiz.

İngiltere Sağlık Bakanlığı'nın %25 Başarı Sağlayan Sigara Bırakma Tavsiyeleri

Sigarayı Bıraktığınız Takdirde Yaşam Kalitenizde Nelerin Değişeceğini Madde Madde Anlatan Bir Yazı