Yeni Star Wars Dizisi The Bad Batch Tam Olarak Neleri Anlatacak?

Disney+'ın yeni Star Wars dizilerinden Star Wars: The Bad Batch, Clone Wars'un devamı olarak izleyici karşısına çıkacak. Peki dizide konu edilen The Bad Batch neyin nesidir, dizi neler anlatacak, bir bakalım.
Yeni Star Wars Dizisi The Bad Batch Tam Olarak Neleri Anlatacak?


the bad batch, beni en çok heyecanlandıran yapımlardan bir tanesi

şu evrende darth vader hazretleri ve obi-wan kenobi mucizesi ile birlikte kanan jarrus ve ahsoka tano benim gözbebeğimdir. obi-wan kenobi serisinde james earl jones'un o muazzam sesi ve hayden christensen'in varlığı altında lord vader ile münasebet kurmak en özel anlardan bir tanesi olacak ancak bad batch de apayrıdır. tayfanın benzersiz oluşundan bağımsız olarak, clone wars serisinin son sezonunda olaya dahil oluşları ile gönülleri fethetmişlerdir.

asıl isimleri clone force 99 olan bu acil müdahale mangası, tıpkı diğer milyonlarca klon gibi ataları sayılan jango fett'in dna şablonu ile yaratılmıştır. onları benzersiz kılan şey ise, klon üretim merkezine ev sahipliği yapan kaminolu biliminsanları tarafından bu dna örneğinin bazı mutasyonlarla değiştirilip evrilerek diğer klonlardan farklı bir yapıya sahip kılınmalarıdır. kaminolu bu uzun boylu ve nispeten küçük kafalı e.t.'ler, çeşitleme sağlamak ve farklılık yaratmak adına birtakım deneylerle bu üretimi çeşitlendirdiler ve sonucunda ortaya bad batch çıkmış oldu:


her biri ayrı özelliğe sahip olan bu ekip, diğer birçok klon'un -buna mareşal rütbesindeki arctrooperlar da dahil olmak üzere- başarı sağlayamayacağı kilit görevlere atanıp büyük bir başarı sağlayan kuvvettir.

bir noktaya kadar yalnızca 4 kişiden oluşan kuvvetin komutanı çavuş hunter'dır

dost canlısı olsa da, asabi, uzlaşılamaz, az ve öz konuşan çavuş hunter, tam bir lider olup kendilerine yüklenen görevleri kavrama ve çözüm üretme konusunda sağlam bir otoritedir. iz sürücülük konusunda britanya beagle'ı kadar hassas bir burna sahip olup, en az bir iskoç tazısı kadar agresiftir. avı ile hunter'ın arasına girmek, intihar ile eşdeğer bir anlam taşır. nice klon'un yitip gittiği bilinmez diyarlarda çavuş hunter haritasız bir şekilde hedefi bulur, bulmakla kalmaz "etkisiz hale" getirir, üsse döner madalyaları ve övgüleri gereksiz görüp bir sonraki göreve dek bekler. blaster silahı bulunsa da kullanmayı en çok sevdiği silahı, kızı gibi ilgilendiği bıçağıdır.

grubun bir diğer güzide ismi ise wrecker'dır

grubun kas gücünü tek başına fazlasıyla karşılayan wrecker açık sözlü, kin gütmeyen, isminden de anlaşılacağı üzere büyük şeyleri fırlatıp parçalamayı, patlatmayı ve havaya uçurmayı seven koca kalpli bir klondur. yükseklikten korkması ise o büyük gücü ve bünyesine zıt bir çerçeve çizse de sempatikliğini arttırır. anakin skywalker ile birlikte göreve çıkma şerefine nail olan wrecker, general skywalker'ın kendisi için sakladığı büyük bir komuta merkezini havaya uçurma hediyesini büyük bir sevinçle karşılar, onun için hayattaki en mutlu gün o gündür. arka fonda, azure sektöründe yer alan anaxes gezegeni semalarında uzayı renklendiren o büyük patlamayı gören wrecker gözyaşlarını tutamaz, o kadar da duygusaldır. roketatar dahil birçok ağır silahla birlikte bıçak kullanmayı seven wrecker, droid ordularını çıplak elleriyle parçalara ayırmaktan ayrı bir zevk duyar. yani anlayacağınız savaş wrecker'ın düğünüdür, bizdendir wrecker, biraz türklük vardır.

kuvvetin üçüncü ismi olan crosshair ise far far away galaksinin simo hayha'sıdır (legolas'a hiç girmeyelim diye düşündüm)

simo hazretleri için finler oldukça neşeli ve hoş sohbet diye bahsederler, bunu biraz da klasik bir yay burcu erkeği olmasına bağlarsak hata etmiş olmayız. crosshair ise bu noktada fin meslektaşından sıyrılır. oldukça soğuktur, "düz" dediği diğer klonlara ve neredeyse herkese yukarıdan bakan bir klondur crosshair ama bu küstahlık ona ciddi manada yakışır çünkü 15 km. üstündeki mesafelerden dahi isabetli vuruşlarıyla bunu fazlasıyla hak eder. grubun gözcüsüdür, hunter'ın iz sürücülüğü ile bu özellik bir araya geldiğinde, kuvvetin bir sürprizle karşılaşması neredeyse imkansızdır. hedef hariç her şeyi vuran isabet yoksunu birinci galaktik imparatorluk dönemi stormtrooperlarına tepki olarak çok önceden doğmuştur. jango fett'in başsız uzandığı mezarında huzur içinde yatmasını sağlayan en özel klonlardandır.

grubun asıl 4 üyesinin sonuncusu ise tech'tir

tech diğer klonlardan daha cılız ve daha genç gösterir ama yine isminden anlaşılacağı üzere onu kuvvetin kilit adamı kılan özelliği zekası ve meraklı olmasıdır. kendi geliştirdiği zırhı ve miğferi ile teknolojiyi her zaman kullanıp kırılma anlarında kuvveti zor durumlardan çıkaran klondur; duyduğu her sesi kaydeder, bahsi geçen konuda gerekli gereksiz neredeyse her detayı anlatır, çok konuşur, bol gözlemler ve her an düşünür. diğer üyelere nazaran neredeyse asla öfkelenmez ve her olayı sakince karşılayıp çözüme ulaştırmaya çalışır. anaxes görevinde kilit bir görev üstlenip grubun kayıp vermeden operasyondan dönmesine büyük bir katkı sağlamıştır.

4 kişilik bu kuvvete sonradan dahil olan üye ise echo'dur

hardcase, jesse, komutan thorn, fives, yüzbaşı rex, waxer ve boil ile birlikte en sevdiğim klonlardandır echo, büyük acılara göğüs germiştir. ct-1409, yani echo domino ekibi üyesi olarak kamino'dan ayrıldıktan sonra general skywalker'ın komutası altındaki 501. klon piyade lejyonu'na dahil edildi. fives ve yüzbaşı rex'in en yakın dostlarından olan echo, general grievous ve asajj ventress'in ordularının taarruzu sırasında kamino müdafaası da dahil olmak üzere birçok muharebede yer aldı. ayrılıkçıların eline geçmemesi gereken önemli sırlara sahip olan jedi ustası even piell ve yüzbaşı wilhuff tarkin'in de aralarında bulunduğu bir grup önemli ismin hapsedildiği bir hapishane olan hisar görevinde de bulunan echo, buradaki zor görevde de yeteneğini kanıtlamış ancak silah arkadaşları için kendini feda etmiştir. bu noktada dostları haklı olarak onun öldüğünü düşünmüş ve arkalarında bırakarak oradan uzaklaşmışlardır ancak bir süre sonra anlaşılacağı üzere echo ölmemiştir. galaksinin teknolojik josef mengele'leri olan tekno birliği, echo'yu alıp değerlendirmeyi planlamışlardı.

kamino'daki üstün başarısından sonra arctrooper rütbesine terfi eden echo, stratejiler ve taktikler konusunda oldukça iyi bir klondu ve tekno birliği liderleri de ellerine geçen bu fırsatı değerlendirmeye karar verdiler. echo'nun vücudunda iyileştirilemez birçok hasara yol açan tekno birliği, onun hafızası ve zekasını kullanarak cumhuriyet büyük ordularının taktiklerini çözüp onlara karşı en iyi karşı taktiği hazırlamanın bir yolunu buldular. ayrılıkçı orduların gözde komutanlarından olan amiral trench, echo'yu kullanarak birçok muharebede başarı elde etmiş ve cumhuriyet ordularını daima şaşırtmayı başarmıştı. aynı esnada echo'ya karşı derin bir özlem duyan dostu rex ise echo'nun ölmediği konusunda bir hisse kapılmıştı. bu hisse kendini iyiden iyiye kaptıran mağrur yüzbaşı rex, trench'in ordularının üstün taktiklerinin echo kaynaklı olabileceğini düşünmüştü ve bad batch kuvvetinin de dahil olacağı bir operasyonla anaxes görevinde bu hissinde haklı olduğunu keşfedecekti.

klon savaşları'nın önemli bir bölümü olan anaxes muharebesi'nde rüzgar karşıdan oldukça sert esiyordu

cumhuriyet ordularının bütün girişimleri amiral trench'in taktikleriyle engellenmiş ve etkisiz hale getirilmişti. ayrılıkçı hareket için önemli bir dönüm noktası olan anaxes, iç ve dış halkadaki birçok sistem ve gezegenin taraf seçiminde önemli bir etki yaratacaktı, sonuç önemliydi. trench'in çarpışmalarda büyük fark yaratmasını sağlayan tekno birliği'nden aldığı algoritmaların kaynağı olan siber merkezi keşfeden bad batch ekibi, 7. gökyüzü kolordusu komutanı cody ve general skywalker ile 501. lejyonun birkaç üyesi, rex'in şüphelerini de gidermek için bu hislere kulak verdiler ve tekno birliği'nin siber merkezine bir harekat düzenlediler. operasyonun başında gemileri bir örümcek droidi tarafından düşürüldü ve cody yaralandı. kendilerine hücuma geçen droid birliklerini wrecker'ın büyük çabalarıyla önleyen ekip merkeze sızdı ve skako minor adlı yerden gelen ve bir canlıya ait olan sinyal keşfetti. sinyal, klon echo'nun numaralarına sahipti ve rex artık arkadaşının yaşadığından emindi.

hisar'daki lola sayu muharebesi'nde öldüğü düşünülen echo, ayrılıkçı ordular tarafından bir bilgisayar sistemine bağlı olarak kullanılmakta ve sahip olduğu bilgi ve tecrübelerle ayrılıkçılara muharebelerde büyük avantaj sağlamaktaydı. echo'yu kurtarmak artık duygusal bir istek olmakla birlikte savaşın akıbeti için gerekliydi. bad batch ile birlikte general skywalker ve rex, echo'nun sinyalinin geldiği skako minor'a ulaştıklarında tekno birliği'nin en üst rütbelilerinin orada olduğunu gördüler. üssü basıp echo'yu kurtarmayı başaran ekip, anaxes üzerinde tehdidini sürdüren amiral trench'i avlamak konusunda echo'dan büyük destek aldı ve muharebenin seyri bir anda değişti. amiral trench'in merkez üssüne bad batch ile birlikte baskın düzenleyen general skywalker, amiral trench'e pamuğu tıkadıktan sonra geminin kendini imha konsolunu da alıp oradan uzaklaştı. wrecker ile birlikte geçirdiği süre boyunca bir şeylerin patlamasından ve bunu yapan olmaktan büyük haz duyan wrecker'a saygı besleyen general skywalker bu butonu ona hediye etti ve wrecker da seve seve bu hediyeyi kabul etti. zor bir viraj olan anaxes muharebesi cumhuriyet'in zaferiyle sonuçlanmıştı.

echo, bu görev sırasında özellikle bad batch ekibi tarafından kuşkuyla karşılanmıştı

çünkü vücudu birçok şekilde deforme edilmiş ve istemeden de olsa tekno birliği'ne uzun bir dönem hizmet etmişti. ancak görev esnasında sergilediği sadakati ve azmi ile bu şüpheyi kırmayı başardı ve artık o da bir şekilde bir "benzersiz"di. çavuş hunter'ın davetiyle bad batch kuvvetinin 5. üyesi olmayı kabul etti ve artık kendi yolunu çizmiş oldu.

düzler diyerek aşağı gördükleri klonlar içerisinde kendilerine huy olarak en yakın olan general skywalker'ın komuta ettiği 501. lejyonun trooperları ile münasebetlerinden oldukça memnun ayrılan 99 numaralı klon kuvveti, yüzbaşı rex'e hürmet gösterip kendisini selamladıktan sonra galaksinin başka bir köşesindeki görev için oradan ayrıldılar.


4 mayıs'ta başlayacak olan bad batch serisi, her ne kadar klon savaşları'nın 8. sezonu gibi görünse de, cumhuriyet'in imparatorluğa restore edildiği dönemin başında geçecek olması ile beklentiyi tavana çıkarıyor. fragman'da saw gerrera, wilhuff tarkin ve rex'i görünce ceket düğmelerini iliklemek farz oldu. ayrıca omega isimli klonlara benzeyen bir kızımız da mevcut, acaba neyin nesidir? 99. klon kuvveti, order 66 ile birlikte büyük jedi tasfiyesinde rol aldı mı, yoksa kanan jarrus ya da grogu gibi kıyımdan sağ kurtulan bir avuç youngling'in kurtarılmasına yardım mı etti, bilinmez ama ilk bölümü 70 dakika olacak olan diziyi patlamış mısırla beklediğimi deklare etmem gerek.

farewell republic!