Yeni Yasayla Birlikte Artık Pet Shoplarda Kedi ve Köpek Satılamayacak

Kedi ve köpeklerin kimlik sahibi olarak, daha güzel koşullarda yaşatılmasını amaçlayan bir yasa. Yasayla birlikte bütün hayvanların daha özgür, daha mutlu hissettikleri bir dünya diliyoruz. Detaylara gelirsek...
Yeni Yasayla Birlikte Artık Pet Shoplarda Kedi ve Köpek Satılamayacak
iStock.com


yıllar önce de gündeme gelmiş bu konu tekrar yasalaşma çabasıyla gündeme getiriliyor. aslında yasa satışı tamamen yasaklamayı hedeflemiyor maalesef. sadece pet shoplar kedi köpek gibi hayvanların yaşamasına uygun yerler olmadığı için yaşadıkları yer değişecek gibi düşünülebilir. satış için kedi köpek satın almak isteyen insanlar kataloglardan bakıp sipariş verebilecekler. bu sayede satış işlemi yine devam edecek. yeterli olmasa da güzel bir adım olarak sayabiliriz. 

neyse ki yasa sadece bu yetersiz önlemle sınırlı değil. kedi köpeklere kimlik verilip bunlar üzerinden takipleri yapılacak. böylece kedi köpek sahipleri sokağa terk etmeleri halinde cezalandırılacak. yani sahipler "ebeveynlik" duygusunu daha fazla hissedip sorumlulukları bir tık daha artacak.

darısı diğer canlıların başına diyelim.

(bkz: satın alma sahiplen)

kaynak

güzel ama eksik bir uygulama.


kuşlar gibi yaşam alanı sınırsız, özgürlüğün temsili hayvanı avuç içi kadar kafese hapsetmek son derece yanlış ve büyük bir insanlık zulmüdür.

olması gerekendir. hatta sadece kedi ve köpek değil, bütün hayvanları kapsaması gerekir. canlıların parayla alınıp satılması kadar iğrenç birşey yoktur şu dünyada.

güzel bir düzenleme ancak bunun üzerine devletin barınakları geliştirmesi ve hayvan edinebilecek yerler olarak reklam yapması gerekiyor. bu arada açıkçası bireysel olarak hayvanların satılması veya satılmamasi çok umurumda değil, asıl umurumda olan sey bir şekilde o hayvanları alıp, bu ister edinme ister satın alma olsun, sonra sıkıldıklari veya diğer çeşitli sebeplerden sokağa bırakmaları.


hayvan satın alan insanlar bu hayvanları alırken genellikle yavru ve şirin olduklarını düşündükleri cinsleri alıyor veya sırf çocukları istediği için bir hevesle alıyorlar sonra da büyüdü bu artık ne yapacağız ki deyip sokağa atıyor ki bence bu çok aşağılık bir durum. bunun sonucunda da iki durum ortaya çıkıyor; ilki sokaklarda artan hayvan nüfusu, ikincisi ise eve alışan kedinin sokağa kolayca adapte olamayıp ölmesi.

artık yeni uygulama ile sadece gerçekten bir dost sahibi olmak isteyenler uğraşıp alacaktır diye düşünüyorum.

petshoplarda yasaklanması çok güzel lakin yasadışı yollarla ülkeye sokulan, evlerde istif edilen,bodrum katlarında kapalı tutulan, defalarca çiftleştirilen ve sosyal medya hesapları aracılığıyla satılan hayvanların da acil düzenlemelerle denetlenmesi gerekli. üstelik pek çok derneğin de çanak tuttuğu bir gerçek.

bakalım o günleri de görür müyüz.

sırada hayvanat bahçeleri ve yunus parkları umarım.