Yeni Zelanda Faili Brenton Tarrant, Neden Herhangi Bir Yerden Çok "İnternet Vatandaşı?"

Geçtiğimiz gün Yeni Zelanda'da meydana gelen ve 50 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan insanlık dışı terör saldırısının faili Brenton Tarrant ile ilgili odağı güzel noktaya çeken bir yazı.
Yeni Zelanda Faili Brenton Tarrant, Neden Herhangi Bir Yerden Çok "İnternet Vatandaşı?"

reddit'te brenton tarrant hakkında çok güzel bir şey okumuştum. yazar, brenton tarrant'ın herhangi bir yerden çok "internetten" olduğunu söylüyordu. gerçekten, özellikle 4chan'da takılmışlığı bulunan, yahut en basitinden polandball'u bilen internet kullanıcıları ne denmek istendiğini anlayacaktır. 

ortada tam 50 kişinin ölümünden ve planlı bir terör saldırısından sorumlu bir cani var ancak hareketleri ve yaptıkları tam olarak "internet meme"lerinin hayat bulmuş hali. manifestosunda yer alan "subscribe to pewdiepie" (youtuber pewdiepie'a abone olun) saçmalığı, silahlarına yazdığı saçmasapan yazılar, saldırıya hazırlanırken remove kebab dinlemesi... hani şöyle bir senaryo okusanız gülüp geçersiniz ancak bu şerefsiz bunu gerçekten yaptı ve kimlik itibarıyla gerçekten de tam olarak "internet vatandaşı" gibi duruyor.


bu dangalağın manifestosunda navy seal (abd donanması özel kuvvetleri) copypasta'sı var lan. (copypasta: geçmişte yazılmış  bir post'un aynısını veya bazı anahtar kelimeleri değiştirilmiş halini tekrar post etmek.)  bir sürü haber sitesi ve hatta sözlükçü, "silahı bu kadar iyi kullanmasına şaşmamalı; bahriye komandosuymuş, 300'den fazla düşman öldürmüş" diye yazdı bunun hakkında. neresinden bakarsanız bakın inanılmaz derecede absürt ve bir o kadar korkunç bir durum söz konusu.

yanılmayı çok istiyorum ancak bu insanlık düşmanının terör saldırılarında yeni bir çağ başlattığını düşünüyorum. ne yazık ki eşi benzeri görülmemiş yeni bir tarzla, tüm saldırı olanca açıklığıyla elimizin altında. milyonlarca kişi bu görüntüleri izledi. dünya terör saldırılarına alışık fakat "remove kebab" diyerek, "subscribe to pewdiepie" diyerek eline silah alıp da 50 kişiyi öldüren ve bunu canlı yayınlayan bir ruh hastasını ilk kez görüyoruz.

Brenton Tarrant, saldırıdan sonra çıkarıldığı mahkemede Beyaz Güç (White Power) işareti yaparken.

4chan'da manyaktan bol bir şey yok. siteyi hedef göstermeyi kesinlikle istemiyorum ancak böyle ortamlarda birbirleriyle takılarak iyiden iyiye saplantılı hale gelerek daha da radikalize oluyorlar. bir polonyalının, almanya'da "germoney gib clay" diyerek terörist saldırı gerçekleştirdiğini düşünün... yaşadığımız şey aşağı yukarı bu. eksi oy verir gibi 50 kişiyi öldürdü bu cani; adeta bir troll gibi, damarına basabileceği herkesin damarına basmaya çalıştı. türk, müslüman, solcu, ateist, hristiyan... manifestosuna iyi bakın; saçmasapan bir şey, tam olarak "just for giggles" (eğlence için) türünde, milleti galeyana getirmek için yazılmış.

bu yönüyle brenton tarrant'ın diğer teröristlerden ayrıldığını düşünüyorum. neresinden tutsan elinde kalan, her yönüyle inanılmaz ürkütücü ve tuhaf bir olay.

2011 Yılında 77 Kişiyi Acımasızca Katleden Norveçli Psikopat: Anders Behring Breivik