Yeni Zelanda'daki Terör Saldırısında Yayınlanan Manifestodaki Türklerle İlgili Kısım

Yeni Zelanda'da iki camiye Cuma namazı saatlerinde terörist bir grup tarafından saldırı düzenlendi. En az 20 kişinin yaralandığı, 49 kişinin de hayatını kaybettiği terör saldırısından önce saldırganlardan biri olan Brenton Tarrant, sosyal medya hesaplarından uzun bir manifesto yayınlamış. Manifestoda Türklerle ilgili de bir bölüm var.
Yeni Zelanda'daki Terör Saldırısında Yayınlanan Manifestodaki Türklerle İlgili Kısım
Yeni Zelanda'daki saldırıyı gerçekleştiren teröristlerden biri: Brenton Tarrant


"türklere" başlığının yer aldığı bölümde şu ifadelere yer verilmiş

"topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. boğaz'ın doğu yakasında. ama boğaz'ın batı yakasında bir yerde yaşamayı denerseniz, avrupa'ya gelirseniz sizi öldüreceğiz. konstantinopolis'e gelir, tüm cami ve minareleri yıkarız. ayasofya, minarelerden kurtulacak ve konstantinapolis hak edildiği gibi tekrar hristiyan şehri olacak.

şansınız varken kendi ülkenize kaçın."

saldırganın silahının üstünde yazanlardan bazıları ve anlamları

732 tours (endülüs emevileri'nin paris'in güneyinde franklara yenilmesi ve avrupa'daki ilerleyişinin durması)

1683 viyana (osmanlı'nın avrupa'dan çekilme sürecinin başlaması)

turcofagos (türk yiyici)

miloş obiliç (kosova meydan muharebesi'nde sultan murat'ı zehirli hançerle öldüren sırp askeri)

saldırıyla ilgili kısa bir siyasi analiz

avustralya'da 2013 yılındaki federal seçimleri liberaller kazandılar. liberal partinin o zamanki lideri tony abbott, gayet trump'dan hallice, inanılmaz popülist ve bağnaz bir adamdı.

2007'den beri işçi partisi tarafından yönetilen avusturalya'nın o zamanki parası mesela amerikan dolarından daha değerliydi. ülke işçi partisi yönetiminde 2008 krizi'ne yakalanmayan tek gelişmiş ülke olma özelliğini koruyordu. yine burada belirtmeyeceğim birçok özellik, liberallerin ülke yönetimini devralmasıyla baş aşağı gitmeye başladı. bu ortamda ne yazık ki tony abbott ve ondan sonra gelen başbakanlar, ve özellikle de göçmen bakanı peter dutton, hükümete geldiklerinden beri toplumu inanılmaz geren, ayrımcı, neredeyse nefret suçu sayılabilecek söylemlerine devam ettiler ve ne yazık ki bugün gelinen noktada her şey ortada.

işin ilginci, halen avustralya gazeteleri bu olayı "australian gunman" (avustralyalı silahlı adam) olarak vermekteler, "australian terrorist" (avustralyalı terörist) diyen gazete hemen hemen yok gibi.

yeni zelanda, müslümanların da huzur içinde yaşadığı müthiş bir ülke. özellikle bangladeş kökenli çok yeni zelandalı var ve camiilerine de gidiyorlar, ülkenin ekonomisine de müthiş bir katkı yapıyorlar. (yazılım mühendisliği vs.)

bu yaşanan saldırı nereden baksan tüm bölgenin dengesini alt üst edecek. müslümanlar çok kızgın, anglo-sakson kökenli yeni zelandalılar çok kızgın. yeni zelanda, avusturalya'nın aksine gerçekten çok kaliteli, popülist olmayan politikacılara sahip, özellikle de şu anki başbakan hanımefendi. umuyorum bu olay bölgedeki ülkelere, özellikle de avustralya'nın siyasilerine ders olur ve bu nefret söylemini artık bırakırlar.

Yeni Zelanda'nın Atatürk Sevgisinin Kaynağı Nereden Geliyor?

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi