Yenilenmiş Olarak Çıksa Sevinçten Delirtecek Olan Eski Oyunlar

Bazı eski bilgisayar veya PlayStation oyunları var ki, günümüz teknolojisinde göze demode gözükse de mekanikleri ve hikayeleri şahane olan... İşte yenilenmiş (remastered) grafiklerle şimdi çıksa sevindirecek bu oyunlardan bazılarını derledik.
Remaster: Önceden oluşturulmuş kayıtların sesinin veya görüntüsünün veya her ikisinin kalitesinin değiştirilmesini ifade eder.
Remake: Genellikle daha yeni donanım ve çağdaş izleyiciler için bir oyunu modernize etmek amacıyla önceki bir başlıktan yakından uyarlanmış bir video oyunu.

mafia: the city of lost heaven

şu an remastered olarak duyrulsun saniyesinde ön siparişi basarım. detaylarıyla zamanın oyunlarının zaten çok çok ötesinde bir oyundu mafia, ancak ilginç olan o detayları günümüz teknolojisinde yapılan oyunlarda göremememiz. bunu ben, mafia özelinde, bu oyunun salt "parayı bulmak" amacıyla değil "ruhu olan gerçekçi bir oyun yapmak" amacıyla çıkarılmasına bağlıyorum. son çıkan mafia 3'te gördüğümüz gibi yapımcıların ana odak noktası "parayı bulmak" olduğunda ise ortaya "yav işte elinde silah var sırayla bütün mekanları basıyorsun hatta bastığın mekanı bir kere daha basıyorsun, arada da birkaç video izletiyoruz sana" şeklinde bir kod yığını çıkartıp bunu da oyun diye pazarlamaya kalkıyorlar.

the elder scrolls iii morrowind / the elder scrolls iv oblivion

The Elder Scrolls IV: Oblivion

remastered olmalı... özellikle skyrim gönüllerde taht kurdu. seriye skyrim ile başlayanlar özellikle bu iki oyunu da oynama hevesine girdiler lakin çok eski kalmış bu iki oyun bende bir remaster isteği uyandırdı. oblivion bir nebze yeni teknolojiye yakın lakin morrowind epey bir geride kaldı. skyblivion ve skywind adı altında serinin tutkunu birkaç eleman bu işe giriştiler lakin oyunlar devasa geniş olduklarından çok yavaş ilerliyor. bethesda'ya buradan sesleniyorum: yapın ülen artık şunları!

heart of darkness

1998 yapımı, zamanına göre bile muazzam bir görsele sahip platform oyunu. senaryosu basit olsa da oynayış, görece zor bir oyun sunması, sinematikleri, oyunu zengin yapan detaylar... harika bir oyundu. 

medal of honor allied assault

aynı senaryoyu, aynı müziklerle tekrar oynamak mükemmel olurdu. çok fazla ww2 fps oyunu çıktı ama bu bir başkaydı. yıllar geçse de arada açıp oynarım, çok az ww2 içerikli fps oyunundan bu tadı alıyorum.

Command & Conquer: Red Alert 2

remake ya da remastered versiyonu çıksa bir saniye bile düşünmeden alacağım oyun. nazarımda real time strategy türünün en başarılı örneklerinden biridir.

Need for Speed: Underground 2

ea'nın bir türlü remastered yapmadığı (bakın, hot pursuit 2010 veya most wanted 2012 gibi tamamen sıçılmış halleri değil, bildiğiniz modifikasyonlar, hikaye, map aynı kalsın ama sadece yapay zeka geliştirsin, grafikler yenilensin, eski arabaların yanında yeni arabalarda eklensin ama eski arabalar çıkartılmasın ve diğer hayvan gibi paranın üstüne daha ucuz olsun) oyun.ulan satışların bok gibi zaten amk, araba çeşitliliği ve grafik harici hiçbir şey çoğu oyuncunun takdirini almıyor 2010 sonrası nfs'ler. her yıl anlamıyorlar, satışlardan ve ing puanlarından. zaten nfs u2 mw online'ı biz arkadaşlarla hamachi'den oynardık nasıl olsa, onların da zaten en fazla bir yıl geçince server'ları kapatıyorsunuz. nerede o u2, mw, pu, hs, se, carbon gibi gecelerimizi, ömürlerimizi yiyen oyunlar ha? artık zamanı gelmedimi ea?

goal 3

pc için remake yapılsa şahane olur. ama çok fazla süslemeden, orijinalinden çok kopmadan. hd olabilir, orijinaline ek olarak başka ülkeler, başka sahalar eklenebilir. age of empires ii hd'deki gibi. age of'un üçüncüsü bambaşka bir oyun olmuştu. ama ii'nin hd versiyonu tam kıvamında bir yenilikti benim için. goal 3 de aynı şekilde pcy ve oyun konsolları için uyarlanabilir.

Max Payne

remake yapılmalı ama öyle tamamen aynı şekilde değil. hem grafikleri gelişmiş olacak, hem open world olacak. side quest'ler olacak. sırf ailesinin intikamı odaklı olmayacak. bir yandan da polisliğini yapmaya devam edecek, cinayetleri araştıracak; detektiflik yapacak yani. mükemmel olurdu.

Age of Mythology

gönüllerin en birinci oyunu. sadece müzikleri bile alır götürür insanı. keşke hd versiyonu yerine remastered şeklinde çıksaydı, geliştirselerdi. biz onu öyle sevdik gerçi. anıların oyunu...

Star Wars: Knights of the Old Republic

bu oyunu piyasaya çıktıktan 12 sene sonra oynayıp bitiren biri olarak söyleyebilirim ki belki de oynadığım en iyi rpg (role playing game) tarzında oyun. konusunun derinliği ve etkileyiciliği bence tüm star wars serisindeki filmlerden daha iyi. kashyyyk gezegenindeki ormanlarda gezmenin verdiği huzur, okyanuslarla kaplı içimizi ferahlatan manaan...

star wars knights of the old republic 2 ise konu ve gezegenler açısından ilk oyuna göre çok zayıf.