Yerden Isıtma Sisteminin Avantaj ve Dezavantajları

Evini bir süredir yerden ısıtan bir Ekşi Sözlük yazarı, bu sisteme geçmeyi düşünenler için yol gösterebilecek birkaç bilgi paylaşmış.
Yerden Isıtma Sisteminin Avantaj ve Dezavantajları

başta çok temkinli yaklaştım ama kullandıktan sonra pek hoşuma gitti yerden ısıtma sistemi. hemen tecrübemi paylaşayım, belki yol gösterici olur.

ilk açıldığında evin tam ısınması 1-2 günü buluyor. 30 derecede, 100 mk dubleks bir daire için gelen fatura 250-300 tl' arası. her iki kat da sıcak ve geceleri don - atlet yatabiliyorsun.

ahşap parke üzerinde yürürken sıcaklık hissedilmiyor. hatta çalışmadığını düşünmüştüm ama odanın bir şekilde ısındığını anlayınca çalıştığını anladım.


artıları

+ karşılığı alınan ve uygun gelen doğalgaz faturası (2008-2019 arası, ayda 300-500 tl'ye sadece kendini ısıtan peteklerin olduğu evlerde de oturduktan sonra ilaç gibi geldi).

+ petek falan olmadığı için ev daha geniş duruyor. bir alanı peteğe ayırmamış oluyorsun. 

+ sıcak taşa basmak, çıplak ayakla gezmek güzel.

+ kar yağarken evde şort ve tişört ile dolaşmak çok konforlu.


eksileri

- petek olmaması güzel ama insan bir yerde başına toplanacağı bir ısı merkezi istiyor sanki ya. kedilerin üzerinde çıkıp yayıldığı bir petek olsa fena olmazdı mesela.

- uçuşan toz ve tüy. bunu robot süpürgeyle çözdüm ama yine de süpürgenin giremediği mikro alanlar oluyor.

- genelde bahsedildiği üzere, bir arıza çıktığındaki parkelerin sökülme riski zor bir şey. o zorluktan sonra bu kadar konfor gözümden silinebilir bir gün.

- aç - kapa yapamıyor olmak. kombi gibi kapatıp açayım desen, 1 gün sonra başlarsın ısınmaya. mesela elektrik gittiğinde yeniden ısınması zaman alıyor.

merkezi sistem seçeneğim olsa sanırım merkezi sistemle ısınmayı seçerdim ama petekle ısınmayla yerden ısıtma arasında kalsam kesinlikle yerden ısıtma derdim.