Yeteneği Tartışılmasına Rağmen Çok Sayıda Hit Şarkı Yapan Prodüktör: DJ Khaled

26 Kasım 1975, New Orleans doğumlu DJ, radyo programcısı ve prodüktör olan DJ Khaled'in adına sık sık YouTube'da rastlayabilmeniz mümkün. Kimdir bu DK Khaled, neyin nesidir diyenler için hikayesi ve önemli şarkılarını aktarıyoruz.
Yeteneği Tartışılmasına Rağmen Çok Sayıda Hit Şarkı Yapan Prodüktör: DJ Khaled


Kimdir, ne iş yapar?

fat joe'nun ekibi olarak da hatırlayabileceğiniz terror squad'ın elemanlarından bir tanesi.

Terror Squad: 1998 çıkışlı hip hop grubu.

aslen filistin kökenlidir ve 2006 yılından beri çıkardığı solo albümlerle özellikle florida bölgesinde epey ünlenmiştir. çok yetenekli bir adam olduğu iddia edilemez ve hatta bir sürü boş şarkı yaptığını da söyleyebiliriz. fakat bu adam kesinlikle şanslıdır çünkü kariyerinin başından beri young jeezy, bun b, rick ross, jadakiss, ludacris, chamillionaire, the game, nas, kanye west, t.i., busta rhymes, fabolous gibi çok iyi rapçilerle ve lil wayne, plies, t-pain, trey songz, birdman gibi çok popüler isimlerle çalışma şansına sahip olmuştur. yaptığı kötü şarkılarda bile en az 3-4 tane farklı rapçi olduğu için, şarkıdan bağımsız olarak bireysel anlamda iyi olan bir kısım bulabilirsiniz. yani çoğu şarkısı genel anlamda ortalamanın altında olsa bile, birlikte çalıştığı bazı iyi rapçilerin emekleri sayesinde biraz daha iyi konuma gelmektedir.

bunun en bariz örnekleri ise dandik bir beat üzerine söylenen fakat 1-2 tane başarılı verse içeren we takin over; ludacris'in, young jeezy'nin, busta rhymes'ın ellerinde yükselen i'm so hood remix'i; welcome to my hood remix'i; busta rhymes'ın ve nicki minaj'ın tam anlamıyla şov yaptığı all i do is win remix'idir.

tam anlamıyla iyi olan birkaç şarkısı için (bkz: go hard) (bkz: i'm on one) (bkz: victory) (bkz: i'm from the ghetto)

genel olarak yetenekli bir adam değildir, kliplerinde gereksiz hareketler yapar ve hep etrafındaki kadronun genişliği sayesinde dikkat çeken işlere sahip olur. fakat bazı şarkıları güzeldir ve güzel olmayan diğerleri de en azından dinleyici eğlendirebilir.

RD Whittington Ray J & DJ Khaled / Fotoğraf: Jeff Cleary @ FlickR


Diskografisi ve şarkı formülüne genel bir bakış

dj khaled, ciddi ciddi piyasanın en iyi prodüktörlerinden biri. ilk albümünden beri bir formülü var: kadife sesli birini nakarata oturt, kalburüstü rapperlara birer verse girdir. kadife sesliler genelde t-pain, akon, chris brown gibi isimlerdi eskiden. verse'leri ise rick ross, jadakiss, birdman, lil wayne gibi isimlere emanet ediyordu kendisi. piyasa değiştikçe onlar da değişti tabii, 2017 sonlarından itibaren bu isimler justin bieber, quavo, bryson tiller gibi yenilere dönüşmüş durumda. bir şekilde tuttu bu formülü allah var, buralara kadar gelmesinde payı büyük.

yavaştan diskografisini bir inceleyip piyasada nasıl yükseldiğini görelim.

* welcome to my hood: nakaratta t-pain'i kullandığı, verselerde plies, rick ross ve lil wayne gibi isimlere yer verdiği iş. hele bir de olağanüstü bir remix'i var bu parçanın, ona da giren ekstra isimleri de yazayım: mavado, ace hood, busta rhymes, bun b, waka flocka flame, ludacris, birdman, fat joe, twista, the game ve jadakiss. aşağıdaki aslı, bu da remix'i. t-pain ve busta rhymes şov yapmış resmen.


* fed up: aşırı komik bir klip başlangıcına sahip olan, fakat hikayesi fena olmayan parçası. usher etkisi ile ağza takılıyor. usher dışında parçaya eşlik eden isimler young jeezy, drake ve rick ross. daha doğrusu klibinde böyle; parçanın asıl versiyonunda lil wayne'in de bir verse'ü var. ama sanırım klip çekildiği sırada kendisi hapisteydi, ondan dolayı drake ile yetinmişler. bunu da şöyle vereyim.


* we takin over: nakaratta akon'ın etkisiyle havaya sokan rick ross, birdman, t.i., fat joe ve lil wayne ortaklığı. özellikle rozay'in verse'ünü dinleyen bir hayranının o zamandan bu yana hala kafa salladığı iddia edilir. aha o da bu.


* make it rain: fat joe'nun ilginçli parçalarından. remix'ini we the best albümüne koydu dj khaled. burada da rick ross, ace mack, birdman, t.i., lil wayne ve r. kelly gibi isimler var. özellikle r. kelly aşırı övülür bu parçada.


* i'm so hood: remix'inin daha iyi olduğu parçalardan. nakaratta t-pain üstadım var yine. trick daddy, plies ve rick ross şarkıya eşlik eden isimler. remix'te de lil wayne, busta rhymes, big boi, ludacris, rick ross, birdman, fat joe ve young jeezy birer verse giriyorlar. bu aslı, aşağıdaki de remix'i.


* bugatti: epey gaz parça, diğer bir deyişle bugatti içinde uyanıp üzgün olan adamların öyküsü. parçanın asıl prodüktörü mike will made it, yani patlamasının asıl olayı kendisi değil. fakat remix'inde kendisi de var, üstelik klibinde de görünüp duruyor. normalde ace hood, future ve rick ross ortaklığı olan parçanın remix'inde ise kendisi dışında ekstradan birdman, 2 chainz, french montana, meek mill, wiz khalifa ve t.i. gibi isimler mevcut. aşağıdaki gerçeği, bu feyki.


* ima boss: klibi yüzleri güldüren iş. aslen meek mill parçası, prodüksiyon jahlil beats'e ait. destek olarak rick ross patron var. remix'inde dj khaled'in de adı geçiyor; onda da ekstra isimler swizz beatz, birdman, t.i. ve lil wayne. bu son üçlü genelde bozulmuyor sjadgsagjada. remix versiyonundaki rick ross verse'ünde "everybody praying for me, i respect that" şeklinde bir söz geçer. yamulmuyorsam o zamanlar kendisi hastanede idi, bunun için yanında olanlara şükranlarını sunmuş rozay. bu gereksiz bilgiyi de araya sıkıştırdığıma göre aslını ve remix'ini verip kaçayım.


* they don't love you no more: bu diğerlerine nazaran yeni olan işlerinden. meek mill'in tabiri caizse şov yaptığı, jay-z'nin fena bir verse girmediği, rick ross'un arabalar üstünde dj khaled ile golf oynayıp boston celtics forması giydiği, french montana'nın kekoluk level'ını bir nebze de olsa aşağı çektiği parça. klibini şöyle vereyim.


* i'm on one: drake'in drake olduğu zamanlar, şimdiki hali en kötü albüme bile konmaz zaten. resmen tek başına mükemmel götürmüştü parçayı, hey gidi. ekstradan lil wayne ve rick ross da var parçada. ymcmb akıyor burada yani.


* take it to the head: aşırı underrated parça. kadife ses olarak chris brown var şarkıda, onun dışında nicki minaj, lil wayne ve rick ross birer verse giriyor. mükemmel verseler barındırıyor parça, sample verip bunu da geçeyim. ezbere bilinecek parçadır ayrıca, şöyle:

"she got all them purses, i say in my verses
ysl and hermes and barely scratch the surface
she know on purpose, as i peel the curtains
i always make her nervous, this record’s perfect"

rick ross, 2012.

"reputation for bustin’, pussy open, it’s nothin’
big fat nigga, all that huffin’ and puffin’
take me shopping in france and he pay in advance
he got big balls, ran a play in his pants"

nicki minaj, 2012.

"reputation for tastin’
i’m killin’ ‘em hoes like jason
girl, that pussy like medication to patients
got my eyes closed, like asian persuasion"

lil wayne, 2012.


* out here grindin: akon, rick ross, plies, boosie badazz, ace hood ve trick daddy destekli parça, çok da bir şey karalamaya gerek yok. klibi şu diyerek geçeyim:


* all i do is win: dj khaled'in bu kadar ünlü olmadan önce muhtemelen en sevilen, en bilinen parçası. hatta o kadar gaza gelmiştir ki kendisi, remix'ine de bir verse bizzat kendisi girmiştir. hala çoğu yerde kullanılır, başarılı iştir. t-pain'e çok büyük teşekkür borçlu bunun nakaratı için bence. asıl versiyona birer verse giren isimler snoop dogg, ludacris ve rick ross bu parçada da. en az aslı kadar güzel remix'inde de ekstra isimler fat joe, jadakiss, fabolous, nicki minaj, swizz beatz, busta rhymes ve puff daddy. puff daddy çok komik burada da. aşağıdaki gerçeği, bu da gerçeğiyle birebir.


* legendary: çok bilinmez bu parça, fakat keyshia cole gibi bir isim içerdiği için boş geçilmemeli. ne-yo da mükemmel bir iş çıkarmış üstelik. chris brown her zamanki halinde zaten. bu parçayı diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise cidden seçtiği üç ismin de kadife sesli olması. dinleniyor yani her türlü, şöyle vereyim bunu da:


* sleep when i'm gone: bu da epey diplerde kalmış bir parça. bunda garip olan şey ise nakaratı cee lo green'in söylemesi. gayet de iyi söylemiş üstelik. the game ve busta rhymes da parçadaki diğer isimler. o da bu:


* do you mind: future, august alsina, jeremih, chris brown ve nicki minaj içeren başarılı iş. burada da neredeyse herkes kadife sesli, şu ekipten bir august alsina efendi gibi yürüyüp gidemedi, ona üzülüyorum hep. klibi de burada parçanın:


* hold you down: august alsina'yı deneme çalışmaları vol. 2. isimler üstteki parçayla neredeyse aynı: chris brown, august alsina, future ve jeremih. klibin başındaki "yo smart" muhabbeti mükemmeldir, her seferinde kahkaha atarım. bir de sonlara doğru "say my name baby" olayı var, şu klibi mutlaka izleyin:

* gold slugs: august alsina'yı deneme çalışmaları vol. 3. onun dışında yine nakaratların vazgeçilmez ismi chris brown rol almış parçada. bir de ekstradan bir dönemin tek hitlik tek gözü kalmış canavarı fetty wap denenmiş. fena değil bu da aslında:


i got the keys, shining, i'm the one, wild thoughts gibi yürüyüp giden parçalarını biliyorsunuz zaten, o yüzden onlara bir şey yazma gereği duymuyorum.

Streaming Platformlarında Kırılmadık Rekor Bırakmayan Şarkıcı: Drake