Yetişkinlikte Süt İçmenin Gerçekten Kemik Gelişimine Faydası Var mı?

Süt içmek kemiklere iyi gelir mi? Yılların efsanesini basit ve kısa şekilde aydınlatalım.
Yetişkinlikte Süt İçmenin Gerçekten Kemik Gelişimine Faydası Var mı?
iStock

süt içmenin kemiklere ve boy uzatmaya aslında pek de faydası olmadığı gerçeği ufkunuzu açabilir.

sütün kemiklere faydalı olduğunu savunan bilim insanları süt ile vücudumuz arasında bağlantı kurarken şu yollu izlemişlerdir: kemiğin içinde kalsiyum var, sütte de kalsiyum var, o zaman süt kemiğe faydalıdır.

ancak modern bilim bu bakış açısından ayrılmış ve detaylı deneyler yaparak sütün kemiklere bir faydası olmadığını, aksine fazla tüketim durumunda kalp ve damar hastalığına yol açacaklarını ifade etmiştir.

araştırmalar:
https://www.bbc.com/…20lowering%20blood%20pressure.
https://www.healthline.com/…lth/is-milk-bad-for-you
https://www.discovermagazine.com/…-the-science-says

peki neden doğuda insanlar yetişkinlikte süt içmezlerken batıda sürekli süt içme telkinlerinden başımız dönüyor?

kalsiyum ihtiyacımızı sadece süt mü karşılar? 100 gramında 118 mg kalsiyum bulunan inek sütünün birkaç besinin 100 gramı ile karşılaştırılması:

badem (254 mg), brokoli (130 mg), kıvırcık lahana (187 mg) yine marul, dereotu ve rokada da sütten daha fazla kalsiyum bulunuyormuş.

prof. dr. ahmet aydın uht sütten kesinlikle uzak durulmasını söylemişti:"çünkü kalsiyumun emilebilmesi için fosforla belli bir oranı tutturması gerekiyor. maalesef sütte bire bir gibi oran vardır ve kalsiyum, fosfor iyi emilmez. iyi emilmediği zaman da kana geçmez. en çok süt tüketen ülke abd´dir, yılda kişi başına 130 litre süt tüketimi vardır. ve en çok da kemik kırıkları ve kemik erimesi burada görülür. meksikalı ve siyahlar fazla süt tüketmezler, bunlarda kemik kırıkları son derece derece azdır."

kaynak