Yılbaşında Sıcacık Filmler Yerine Korku İzlemek İsteyenler İçin: Silent Night Deadly Night

Daha kaç yılbaşı Evde Tek Başına veya Grinch izleyeceksiniz? Biraz değişiklik yapalım ve bu sefer yılbaşı temalı bir korku filmi izleyelim.
Yılbaşında Sıcacık Filmler Yerine Korku İzlemek İsteyenler İçin: Silent Night Deadly Night

noel ve akabinde gelecek olan yılbaşı dönemine girdiğimiz şu günlerde, yılın bu dönemi ile alakalı yapılmış olan filmleri izlemek isteyenler için farklı bir seçenek olacağını düşündüğüm noel temalı gerilim ve korku film serisidir. "cadılar bayramı için bir halloween var, her ayın 13. gününün cumaya denk gelmesi ile alakalı friday the 13th var, neden noel için de bir korku filmi serisi olmasın?" diyerek ortaya çıkan bu film, aslında temel katil temalı korku filmlerinin belirli özelliklerini taşır. konu olarak; noel gecesinin arefesinde ailesinin öldürülüşüne tanık olan bir çocuğun, bunun travmasını atlatamayarak bir seri katile dönüşüp noel gecesinde katliam yapmasını anlatmaktadır.

serinin tüm filmleri ise şu şekildedir

9 kasım 1984 - silent night deadly night
10 nisan 1987 - silent night deadly night part 2
17 kasım 1989 - silent night deadly night 3 better watch out
21 kasım 1990 - silent night deadly night 4 initation
7 kasım 1991 - silent night deadly night 5 the toy maker
30 kasım 2012 - silent night

ben ilk olarak birinci film hakkında yorum yapacağım ancak serinin geneli anlamında bir şeyler söylersem: öyle çok çok iyi filmler izlemek gibi bir arzunuz yoksa ve bu tarz filmleri, o filmin geçtiği dönemlerdeyken izlemeyi seviyorsanız kesinlikle seyretmenizi salık veririm. tabii bu film, yukarıda örneklerini verdiğim çoğu filme göre daha az ünlenmiş bir yapım. onu da belirtmem gerekiyor...

ayrıca nefis de bir postere sahiptir


dikkat ederseniz posterin en üst kısmında, "cadılar bayramı boyunca hayatta kalmayı başardın. şimdi, noelde hayatta kalmayı dene." yazmaktadır. burada da cadılar bayramının korku serisi olan kültleşmiş halloween serisine ve michael myers'a da enfes bir gönderme yapılmaktadır. tasarım ve bu gönderme hasebiyle de gerçekten beğendiğimi söyleyebilirim bu posteri.

birinci film, fena sayılmayacak bir düzeydeydi

süresi zaten çok kısa, 84 dakikalık bir film ve aslında korku filmleri için yeterli bir süre. benim için korku filmlerinin en uygun süresi hep 90 dakika civarı oluyor. maalesef 120 dakikaya yaklaşan filmlerde çok fazla tekrar ve buna mukabil olarak çok fazla sıkıcılık veya durağanlık olabiliyor.


bu filmde, aslında serinin ana konusu olan, cinayet konusu çok geç işlenmekte. filmin neredeyse yarısına geldiğimizde katil ilk cinayetini işliyor. bundan önce o çocuğun nasıl o hale geldiğinin işlendiği bir psikoloji bölümü var. özellikle "cezalandırma" kavramı üzerinde durulması çok hoşuma gitti. hani çok güzel bir söz vardır ya "ne ekersen, onu biçersin!" diye. işte bu filmde de tam olarak o oluyor. aileler, çocuklarını başından savmak için; eğitimciler, talebelerini düzen altında tutabilmek için bu tarz yalanlara çok fazla başvurmaktadırlar. bu filmde de görüyoruz ki aileler, "eğer uslu durmazsan, noel baba gelip seni cezalandırır." diye çocuklarına yalan söylüyorlar. bu yalan kendilerine ufak gelse bile, çocuk o yaştayken bunu çok ciddiye alıp, bunu bir travma olarak görebiliyor.

nitekim, filmdeki billy de bu yüzden noel babadan çok korkmakta; diğer çocukların şirin bir figür olarak gördüğü noel babayı, bir katil olarak görmektedir. bunun sebebi de, yıllar önce yaşanan ve gözlerinin önünde olan bir cinayettir. cinayette, katil noel babadır ve bu olay çocuğun bilinçaltında bir "cezalandırma" olarak kalmıştır. her kötü şey yaptığında cezalandırılacağını düşünen billy, belli bir yaşa geldikten sonra bu travmanın etkisiyle de diğer insanları cezalandırmaktadır.

Filmin devam filmleri de mevcut.

filmin içindeki sahnelere gelirsek

tabi bu film, diğer filmlere göre bir parça daha az bilindiği ve daha amatörce çekildiği için bazı bölümleri izlerken pek etki altında kalamıyorsunuz. yine de, harcanan bütçeye oranla gayet iyi bir işin ortaya çıkartıldığını söyleyebilirim. o kızı, geyiklerin boynuzuna geçirerek öldürme sahnesi ve kayan çocuğun kafasını baltayla kopartıp, vücudunun geri kalanına dokunmadığı sahne çok güzeldi.

8/10'luk bir yapımdır.