Yıllar Geçse de Eskimeyen Efsane Dizilerden: Friends mi Seinfeld mi?

İkisi de oldukça başarılı yapımlar ama tabii ki komedi dizi kategorisinde yarıştırılmaları da kaçınılmaz. Bakalım, Ekşi Sözlük yazarları bu iki dizi karşılaştırmasını nasıl yorumlamış.
Yıllar Geçse de Eskimeyen Efsane Dizilerden: Friends mi Seinfeld mi?
Görsel: joe.co.uk


Karşılaştırmada Seinfeld'i tutanların yaptığı yorumlar şu yönde 

seinfeld; community, arrested development ve it's always sunny in philedelphia gibi dizilere, friends ise how i met your mother, big bang theory, modern family gibi dizilere ilham kaynağı olmuştur.

aradaki fark, friends karakterlerini sevdirmek için duygusal anlar, dramatik pikler yaratmaya çalışır. seinfeld de ise tek amaç mizahtır ve karakterler ahlaksız, bencil insanlardır.

mesela; seinfeld'de george metroda tanıştığı bir kadın tarafından hotel odasında yatağa kelepçelenir ve kadın cüzdanında az para olduğu için giysilerini çalar.

friends'de chandler rachel'ın patronuyla çıkmaktadır ve patronu onu ofisinde sandalyeye kelepçeleyip 2 saat bekletir. bu arada rachel patronu odasına girdiğini anlayacağı için kelepçeleri çözmek istemez.

friends'te tüm kadınlar doğum yapar, seinfeld'de elaine en sevdiği doğum kontrol yöntemi olan sponge piyasadan kalkacağını öğrenince kafayı yer. elaine kürtajı desteklemediği için erkek arkadaşından ayrılır. friends'de rachel hamile kaldığında bir allahın kulu lafını etmez.

tabii ki friends'i daha çok seven bir çok insan vardır, ama seinfeld misal benim espri anlayışımı reforme etmiştir. her zaman komiktir ve ağlatmak için vasat duygusal numaralara karışmaz.

hala kararını veremeyenler için; friends'deki gunther'ın seinfeld muadili newman, pheobe muadili kramer'dır.

seinfeld'in varlığı bugüne kadar yapılmış, bugün yapılmakta olan ve bundan sonra yapılabilecek bütün dizilerin talihsizliği olduğu için lüzumsuz bir mukayesedir. seinfeld'i herhangi bir açıdan herhangi bir diziyle karşılaştıran taş olur. şampiyon belli, ikinci önemsiz.

friends'in özellikle 3. sezonundan itibaren diziyi komikleştirmek, sahneleri daha vurucu hale getirmek için karakterlerde mevcut özellikleri biraz daha karikatürize etme göze çarpar. diyaloglar belli klasik punch-line'larla sona erer, espriler o karakterlerden beklendiği şekildedir vs. komik midir, komiktir, orası ayrı.

seinfeld'de; örnek veriyorum üstad-ül loser george costanza'nın "my father's gay" sözüyle mideye kramp sokma olasılığı olan meşhur sahnede, "do you wanna have sex right now? do you wanna have sex with me right now?" cümlesine gelene kadar, oyuncuların hislerini yansıtmasındaki çıkış, oyunculardaki artan anlık panik dozu vs vs inanılmazdır. adamı girdap gibi sahnenin içine çeker; sağlam oyunculuk gerektirir. jason alexander resmen döktürür o sahnelerde; ve ki daha nicesinde.

karikatürize demişken; kramer'ın tavırları dizideki en abartılılardır, en karikatürize olanlardır. ancak onlar da sürekli kendini yeniler, bu da özgün bir oyunculuk gerektirir. "bak yine böyle yapacak, bak yine şöyle yapacak" derseniz resmen çarpılırsınız bu oyuncu için. sonradan diziye eklenen avukatı dahi tam kramer'lık ve süper bir karakterdir; onun karakterinin bir uzantısı gibidir. seinfeld'de yenilenme vardır, dizi hiçbir zaman yan gelip yatma yeri olmamıştır.

daha analiz edilecek olursa, en önemli özelliği olan "sit" kısmını, yani durumların kurgusunu ve hepi topu 20 dakikalık bölüm sonunda bir çırpıda çözülmesini geçtim; sadece karakter analizi bile yapsanız friends seinfeld'in yanında muhteşem bir kremalı süslü kat kat pastanın yanında bir avuç unun kaldığı gibi yavan kalır.

daha uzatmayayım diyorum ama jerry ve elaine'in kadın erkek arkadaşlık ve seks ilişkilerine değindiği birkaç bölüm bile dizinin konu olarak aslında ne kadar derinlere girip bunu ne kadar sade, güzel ve komik bir şekilde verdiğinin birebir ispatı gibidir.

seinfeld sevenler friends'i küçümser. friends sevenler seinfeld'i tam idrak edemezler.

Karşılaştırmanın Friends tarafını tutanlar işe şöyle yorumlarda bulunmuş

friends bilindik bir konuyu arada iyi esprilerle işleyen, tekrarlarına rastlanacak bir öykü iken,
seinfeld insana yeni bir terminoloji ve farklı bir zihin sunan bir mizah anlayışıdır.

biri tekrardır, biri biçimdir.

ikisini de izledim.  

seinfeld'i tekrar açıp izlemem. ama friends'i hala izliyorum. friends izlerken daha bi ailemleymişsin gibi, o hep beraber büyük aile kıvamında film izlediğimiz günler aklıma geliyor. 

bence friends.

friends güncelliğini kaybetmeyen esprileri ile yıllarca izlenebilir iken, seinfeld döneminde çok güldürmesine rağmen güncel kalamamış ve artık izlendiğinde güldürmez olmuştur.

friends'in samimiyeti hiçbir dizide yoktur. seinfeld'de bile yoktur. nokta. 

iyi tespitler ve komik diyaloglar söz konusu ise coupling ve seinfeld başarılı sayılabilir; ancak friends hayattır. hayattan seçme parçalar bütünü değil.

friends efsanedir. kendi hayatınızda reel arkadaşlarınız gibi seversiniz, rachel' a aşık olan arkadaşım var kendisi karslı, joey ile tebessüm ettirmez kahkaha attırır... çevremizdeki tüm joeylere ithafen seinfeld'e doğru bakıp; 

- how'r u doin' ? diyesim var.

Bir Dizi Vesilesi İle Öğrenilmiş En İyi Şarkılar