Yıllar Geçse de Noktalanmayan, Hararetli Tartışmalardan: Kadın ve Erkek Arkadaş Olabilir mi?

Herkesin çevresinde az ya da çok bir şekilde tanık olduğu kadın-erkek arkadaşlığı aslında bütün dünyada tartışmalı bir konu. "Farklı cinslerin arkadaşlığı ne kadar mümkün?" sorusuna Ekşi Sözlük yazarları da tabii ki kayıtsız kalamamış.
Yıllar Geçse de Noktalanmayan, Hararetli Tartışmalardan: Kadın ve Erkek Arkadaş Olabilir mi?
Kate Winslet - Leonardo DiCaprio


Bir kadın ve bir erkeğin arkadaş olamayacağını düşünen Ekşi Sözlük yazarları şu tarz yorumlarda bulunmuş

birisiyle kafeye gittim. hesap ödeyecekken yanıma geldi, elini çantasına götürürken kasiyer sordu;

+ beraber misiniz?
- hayır sadece arkadaşız.

bu konuyla ilgili söyleyeceklerim bu kadar.

alişan ve çağla şıkel dışında tek bir örneğine dahi rastlamadım.

Çağla Şıkel - Alişan

ikisi de bekarsa

nispeten yürütülebilir görünse de mesafe sorunuyla ya arkadaşlık sayılmayacak kadar uzun periyodlu birlikte vakit geçirme aşamasında kalır ya da sevgilim değil karım değil kocam değil bu neyin samimiyetidir diye sorgulatan bir anksiyete oluşturan eninde sonunda bir tarafın vazgeçmesi ile sonlanan bir yakınlığa dönüşür.

biri bekar biri evli ise

bu zaten über modern kamil ya da kezbanların bile altından kalkamayacağı bir üçüncü değişken paradoksu taşır. bir sürü baş ağrıtan, saç ağırtan kıskançlık dedikodu vs.. yürütmezler, yürüttürmezler sevim.

Alişan - Demet Akalın

ikisi de evli ise

ancak ailecek yatıya gidilecek bir arkadaşlık olur. başka türlüsü ikinci kombinasyondan daha risklidir. değişken sayısı üçten dörde değil bilinmez bir sayıya ulaşmıştır zira.

mesai birlikteliği diye bir şey var, o da arkadaşlık sayılmaz gibi.

sende ikinci x kromozomu bende y kromozomu olduğu sürece biz dost kalamayız eyşann.

herhangi birisinin sevgilisi olana kadardır. sonra gelsin kıskançlıklar, stresler. (bkz: true story)

kız arkadaş olur.

erkek, "lan acaba bir şeyler olur mu?" diye arkadaş gibi görünür.

hepsi bu..

Bir kadın ve bir erkeğin hayli hayli arkadaş olabileceğini savunan yazarlar ise şöyle düşünüyormuş

ayarını tutturana en kral arkadaşlıktır. herşeyi anlatıp paylaşabiliyorsan ilişkilerinde yol gösterici olabilir. eğer ki iki taraftan biri şeytana uymazsa, kardeşten öte olur. cinsellik mi? insan kardeşiyle sevişir mi lan?

Friends / Joey ve Phoebe


bir kadın ve bir erkeğin arkadaşlığı en güzel arkadaşlıktır. iki kadının arkadaşlığından çok daha güven verici ve kafa rahatlatıcıdır. her şey daha kolay, daha güzeldir bence böyle. mesela bir kadınsanız ve en yakın arkadaşınız erkekse, onun önem listesinde sevgilisinin aşağısında olmazsınız. ya eşit ya da biraz daha yukarıdasınızdır. veya bir kadının aksine, ona anlattığınız sırlarınızı gidip sevgilisine yetiştirmez. arkadaşlığınızda yapmacıklık yoktur, her şey açık açık söylenir. söylenen şeylerde alt anlam aranmaz, basit ve gerçektir. 

o arkadaşlarınız sizi korurlar da. fiziksel açıdan da, duygusal açıdan da zarar görmenizi engellemeye çalışırlar. birlikte çok eğlenirsiniz ayrıca. hemcinslerinizle yapamadığınız saçmalıkları yapabilirsiniz. örneğin hiçbir kadın, birlikte sarhoş olduğunuzda sizi sırtına alıp sahilde koşuşturmaz. kısacası, güzel bir arkadaşlıktır.

gerçekten karşı taraf kafa dengiyse,frekansların uyuyorsa cinsiyet ayrımı yapmaya gerek olmadığını düşündüğümdür.arkadaştır işte lan.ha kadın-kadın ha kadın-erkek ha erkek-erkek...ne farkeder!arkadaş arkadaştır!bunun da cinsiyeti mi olur?!

Parks and Recreation / Leslie Knope ve Ron Swanson


varlığına inandığım arkadaşlıktır. özellikle çocukluğa dayanan bir geçmiş varsa, zamanla kardeş kıvamına bile gelebiliyorsunuz.

ilk cinsel gerilimi atlattıktan sonra yakalanabilen arkadaşlıktır. bazı adamların aksine kadınlar cinsel beklentilerinden arındıktan sonra harbiden dost olabilirler. 

enseye patlak göte şaplak bir ilişki değildir benim bahsettiğim. öyle arkadaşınıza, sürekli kız ayarlamaya falan kalkmazsınız ya da sadece dert dinlesin diye yanınızda tutmazsınız böyle adamları / kadınları. birlikte kaliteli vakit geçirdiğiniz için, güzel muhabbet edebildiğiniz için saygı duyduğunuz ve muhtemelen takdir ettiğiniz için birlikte olmak istediğiniz insanlar kategorisine girer bunlar.

sayıları fazla olmaz. karşı cinsle böyle bir ilişki geliştirme ihtimaliniz bir elin parmaklarını geçmez. en önemli belirtisi güvendir.