Yıllar Geçse de Unutamıyoruz: Ayhan Akman'a Yapılan İnsanlık Dışı Faul

5 Şubat 1999'da Beşiktaş ve Antalyaspor arasında oynanan maç sırasında o zamanlar Beşiktaş forması giyen Ayhan Akman'a öyle bir faul yapılıyor ki ne siz sorun ne de biz söyleyelim. Sonrasında penaltı bile verilmeyen bu pozisyonun etkisinden yıllardır çıkamadık hala.

İzleyelim

en önemli ayrıntısı ise yediği ucan tekmeye ragmen ayhan'ın halen topa vurmaya calışması ve pozisyonu bırakmamasıdır... ne de olsa hakemden ümidi kesmiştir beşiktaşlılar.

maçtan sonra capcom bu faul hareketini street fighterda kullanmak için hareket sahibine kullanım hakkı ödemeyi teklif etmiştir.

hareket gayet iyi düşünülmüş bence: ayhan'ın boyun bölgesine yer çekimi yönünde etkide bulunursak ayhan'ın ayak bölgesinin momenti yukarı doğru olacaktır, bu da ayhan'ın auta vurmasını sağlar tabi.düşünce güzel ama penaltı ...

not: yalnız ayhan'ın son maçında "ampute" milli takımındaki adamı "sakat"lamaya yönelik faulden kırmızı yemesi kadar fantastik/efsane değildir onu da söliyim.

pozisyonun asıl kahramanı için (bkz: gosho guintchev)

black widow'a ilham kaynağı olmuştur.


rey mysterio jr bu hareketi gördükten sonra, ilk uçakla türkiye'ye gelip, hareketin telif hakkını almak için ilgili kişilerle temasa geçmiştir.

faul değil, cinayet girişimidir. hakem de zaten penaltı vermeyerek bunu doğrulamış ve "bu beni ilgilendirmez, adaletin halledeceği iş artık" demiştir.

pozisyonun efsane oluşunun sebebi hareketin sertliğinden değil, kaleye 3-5 metre mesafeden tam şut çekecek iken arkadan gelen karatecinin yaptığı hareketin hakem tarafından oyun kuralları içerisinde kabul edilmesindendir.

ilgili maç olan;

(bkz: 5 şubat 1999 beşiktaş antalyaspor) maçını beşiktaş futbol takımı 2-1 kazanmıştır.

kaynak: http://www.tff.org/…ault.aspx?pageid=29&macid=34674

iddia edildiği gibi puan durumuna bir etkisi olmamıştır.

he bu penaltıyı vermek itlik midir, şike midir vardır bir bokluk kesinlikle. iyi bir niyet beklemek çok yersiz. kesinlikle araştırılmalı. tek demek istediğim puan durumuna bir etkisi olmayan maçtır. puan durumu gösterilerek imâlara girmeye gerek yok.