Yıllarca Yanlış Anlamıyla Bildiğimiz, Bir Zamanların Popüler Sembolü Yin Yang ve Asıl Felsefesi

Yıllardır bildiğimiz anlamı "Her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde bir iyilik vardır." şeklinde olsa da barındırdığı anlam daha farklı ve kapsamlıymış.
Yıllarca Yanlış Anlamıyla Bildiğimiz, Bir Zamanların Popüler Sembolü Yin Yang ve Asıl Felsefesi
iStock


bu felsefede koyu renkle temsil edilen yin kadını (ayrıca geceyi, ayı, ölümü), beyaz renkle temsil edilen yang erkeği (ayrıca hayatı, ateşi, suyu) ifade eder.

bu felsefeyle çok benzer şeyleri carl gustav jung da söylemiş: 

anima (kadın benliği) ve animus (erkek benliği) şeklinde iki kavram ortaya koyarak, her kadında bir animus ve her erkekte bir anima vardır demiş, insanın içindeki karşı cinsin egemen olmasına izin vermemesi ama onu da tamamen yadsımaması gerektiğini belirtmiştir. jung'a göre sağlıklı kişi içindeki karşı cinsi kabul eden, zaman zaman onun ortaya çıkmasına izin veren kişidir.


örnek vermem gerekirse; içindeki kadını yok sayan bir erkek aşırı maço olabilir veya içindeki kadına çok fazla izin veren bir erkek çok efemine olabilir. diğer yandan içindeki erkeği yadsıyan bir kadın çok şuh olabilecekken, içindeki erkeğin baskın olmasına izin veren bir kadın çok erkeksi olabilir.

son olarak felsefenin doğru adının ying-yang değil; yin-yang olduğunu söylemeyi borç bilirim.

Mecidiyeköy Trafiği Yerine Hollanda'da Bisikletle İşe Gitmeyi Seçen Birinin İmrendiren Hayatı