Yıllardır Tartışmalara Sebep Olmuş Soru: Şeker mi Daha Zararlı Yoksa Yağ mı?

Yıllardır Tartışmalara Sebep Olmuş Soru: Şeker mi Daha Zararlı Yoksa Yağ mı?
iStock.com

"abd'de ortaya çıkan belgelerle, şeker şirketlerinin 1960'larda bilim adamlarına para ödeyerek kalp hastalıklarında “doymuş yağları” günah keçisi yaptığını gösterdi."

yine amerika ve yine maddi çıkarlar uğruna aldatıcı ve yanıltıcı sağlık bilgileri.
gıdalar içerisinde bulunan şeker kalp hastalıklarını ve kanseri tetiklemekte.
senelerce aksi yönde yayınlanan bilimsel makaleler, söylemler para karşılığı yazdırılmış ve bu strateji uzun süre devam etmiş. şimdi 3-5 kişi ve en çok amerika para kazanacak diye milyonlarca belki milyarlarca insanın senelerce zehirlenmesi ve bunu bilimsel makaleler ile "zararsız" olarak lanse etmeler doğru mu?! değil ama işin içinde amerika var yine.

1- kola ve benzer asitli içeceklerden uzak durun.
2- endüstriyel olarak üretile tatlı gıdalardan uzak durun.
3- her türlü kimyasal şeker karışımından uzak durun.
4- çaya kahveye şeker atıp, yanında 2 porsiyon baklava tüketmeyin.

biliyorum bu gibi gıdalardan siz uzak duramayacak kadar alıştınız, en azından küçüklerden bunları büyüyene kadar uzak tutun.

 dr. özgür şamilgil'in cnn türk kanalına verdiği röportajı izleyelim. 

edit:
mevzu tıbbi bilgi veya bilimsel yaklaşım değil. amerika benzer yalanı zamanında fosil yakıtlar ve sigara üstünden de yapmıştı.
yani demem o ki siz siz olun amerika bir şeyi onayladı diye hemen atlamayın.

cok uzatmadan seker daha zararlidir diyecegim konudur.

ekmek konusunda da canan hoca cok hakli.yemeyin yedirmeyin.

fazla şeker tüketimi sağlığa tabii ki çok zararlıdır ama "şeker lükstür ve hiçbir faydası yoktur" demek ölümcül bir hata olur.. glükoz vücudumuzdaki bütün hücrelerin başlıca enerji kaynağıdır, hele beynimiz glükozsuz kesinlikle çalışamaz. şekeri nutelladan gazozdan vs. değil ama meyveden-sebzeden, tahıldan almaya devam.

şekeri tartışmayı bırakmış olmamız lazımdı. diğer gıdalardan alınan doğal şeker vücudun şeker ihtiyacını karşılıyor.(süt şekeri, meyve şekeri)

ama yağlar zararlıymış gibi genellemelerle beynimizi kurutmayalım, barsakları çürütmeyelim. hayvansal yağlar ve zeytinyağı beslenmede mutlaka olması gereken şeyler.


bu kadar ekmek vurgusu da tuhaf olmaya başladı, hiç yemeyin dendikçe insanlar ekmeğe saldırıyor. ince dilim tam buğday ekmeği 1-2 dilim en fazla öğün için.
makine yağlarıyla yapılmış cipsleri yemiyoruz tabiki, vücudunuza sorun neye ihtiyacınız olduğunu. mevzu kilo meselesi de değil iç organları bilinçli çalıştırmak, sağlıklı yaşamak.