Yıllarını Oyun Oynamaya Harcamış Birinden Oyun Bilgisayarı Alacaklara Tavsiyeler

Oyun bilgisayarları, bilgisayar oyunu sevenler için performans anlamında çok fazla şey vaat ediyor ve bu yüzden de çok fazla tercih ediliyor. Ancak birçok insan; neyi, nasıl yapacağını bilemiyor. Sözlük yazarı "quarterpounder" da tam bu noktada imdada yetişmiş.
Yıllarını Oyun Oynamaya Harcamış Birinden Oyun Bilgisayarı Alacaklara Tavsiyeler
iStock


iyi overclock edilebilen ürün almayın

kara geçtim zannetmeyin. overclock edilen ürün, ani elektrik gitmesinde sistemin aniden kapanmasıjnda, donanım çökmesinde, anakart pil değişiminde anakart bios'unda sıfırlanabilir. yeniden yeniden ayar çekmeniz lazım. çok aşina değilseniz adamı bayar. yetmediği gibi yüksek sıcaklıkla donanımınızın ömürünü kısaltırsınız. yetmediği gibi çekeceğiniz daha yüksek voltajdan ötürü elektrik faturanız aylık olarak hiç beklemediğiniz şekilde kabarır. o yüzden iyi overclock olabilen sözde f/p ürünü alacağınıza biraz daha paraya kıyıp kendinde fabrika çıkışlı iyi performanslı olan daha iyi chipsetli ürün alın kafanız rahat etsin. az elektrik çeken, düşük ısılı en güncel serileri, çok ısınan, çok elektrik çeken ama biraz daha performanslı olan bir eski nesil donanıma tercih edin.

donanım seçerken forumlara bakmayın

donanım kıyaslama listeleri var yabancı. oradan en yüsek performans en düşük fiyata veren donanımları bulun. hangisi en yeni nesilse, hangisi en düşük elektrik çekip en az ısınıyorsa o ürünü tercih edin. 3-5 fps için asla fazladan yüzlerce lira para vermeyin.

iki ekran kartı arasında kararsız kaldıysanız genel performansta %20 veya üzeri performans farkı yoksa ucuzu tercih edin

aradaki farkı oyunlarda net bir şekilde hissedemezsiniz, özellikle de kartınız yetersizleştiğinde, biri 25 fps biri 30fps verse sizin verdiğin fazladan 300 lirayı hak etmez o anda.


monitöre ekstra özen gösterin

ne ibibikler var hayvan gibi sistem kurup dandini küçük monitörlerde oyun oynuyorlar. halbuki pc ile temel ektileşiminizi monitör üzerinden yapıyorsunuz. olay direk monitör. keskin, canlı kaliteli panelli bir monitör şart. ve büyük olsun, ne kadar büyük oyun oynarkende, internette gezerkende o kadar iyi. 24-27 altı almayın. mümkünse 1440p monitör alın artık bu devirde. 5bin liranız varsa 4500'ünü donanım a harcayıp 500lirasına sik gibi monitör almayın, en az bin lirasını ayırın.

kesinlikle aydınlatmalı klavye tavsiye ederim. büyük rahatlık.

logitech'in boktan mouselarına para bayılmayın süper kısa ömürlü sürekli bozulan ürünler satar, forumlardaki hype'e kanmayın. bu hype 5 sene evvel thermaltake markası için de vardı, ne oldu kimse siklemiyor şimdi.

paraya kıyıp güzel bir kasa alın

kullanışlı, uğraştırmayan modern tipte birşey olsun. çok ışıklı çok fanlı birşey olmasın. gözünüzü alır, kulağınızı siker. kaliteli oturaklı sessiz birşey olsun. para boksa su soğutmalı bile olur.


kendine oyun pc'si toplayan adam zaten az çok haşır neşirdir ama bilmiyorsanız pc toplamayı bakımını öğrenin

yılda bir içinini komple temizleyin. işlemci macununu yenileyin, hem ses hem ısı hem performans olarak fark eder.

kendi tecrübem; über baba bellek markalarına zamanlamaları için hayvan gibi paralar vereceğinize, orta değerde zamanlaması olan daha ekonomik belleklerden daha çok bellek alın

yani orta zamanlamalı 16gb bellek, çok iyi zamanlamalı 8gb bellekten her zaman daha iyidir, bunu özellikle uzun vadede pcniz eskimeye başladıkça anlarsınız. ben gibi mushkin ramlere çuvalla para dökme salaklığını yapmayın. ram hz ve zamanlamaları arasındaki fark oyunlarda 2-3fpsten öteye çok nadir geçer o yüzden fazla para kaptırmayın.

la olm insaf bu devirde mutlaka ssd alın artık, hddler bitti


kesinlikle ama kesinlikle kaliteli bir hoparlör seti alın

pcden aldığınız keyfin büyük çoğunluğunu monitör sağlıyorsa diğer önemli kısımda hoparlördür. müzik dinlemeyi falan da seviyorsanız stereo veya 2+1 alın, öyle 5+1ler, 7+1ler bir boka yaramaz. onları ancak çok film izliyorsanız ve eviniz yüksek sesle pc kullanmaya elverişliyse alın. yoksa 2+1 iyidir aga, hem kaliteli müzik dinlersin hem oyunlarda patlamalar vs keyifli olur. ikinci el aego m, sıfır harman kardon soundsticks gibi sistemlere bakın. creativelerle, logitechlerle işiniz olmasın eğer ki kaliteli ses almak istiyorsanız. daha iyisi için audioengine'lere para bayılmanız lazım.


şu an hala ekran kartı piyasası pc dünyasının en hızlı gelişen donanımı

o yüzden en babasını bile alsanız 2-3 sene sonra yetersiz gelmeye başlayacak yine daha güncelini alacaksınız. en hızlı eskiyecek donanımınızın bu olacağını düşünürsek çok aşırı pahalı bir karttan ziyade en son nesil uygun fiyatlı ortalama üstü performans sağlayan f/p kartı alın. nasılsa 2-3 seneye değişecek.

ekran kartı seçerken mutlaka incelemesini okuyun

son nesil az enerji harcayan, ısınmayan model bulun. verimsiz ısınan kartlar illa ki 1 sene sonunda bellek, chipset arızası çıkarır. ikinci olarak soğutma fanlarının büyük olmasına dikkat edin,tek ya da çift büyük fanlı modeller, küçük 3-4 fanlı modellerden daha iyidir. hem soğutma hem de ses anlamında. yoksa kasada elektrik süpürgesi çalışıyormuş misali beyninizi siker o kart. o yüzden mutlaka büyük fan, unutmayın.

hevese girip zalmanın falan yok dijital ısı ölçerli kontrol ünitelerini almayın. 

garantisi biter bitmez bozulan sikimsonik aletler, paranızı daha değecek şeylere harcayın.


bunu zaten söylememe bile gerek yok ama mutlaka kaliteli bir güç kaynağı alın

bilinen markalardan gerçek güç değeri verenlerden. öyle kasanın yanında gelen tırt güç kaynaklarına kanmayın, yalnız forumlardaki oo o sisteme o yetmez aga sen 1000lik al sıçmıklarına da kanmayın. adamın sistemi 300ü geçmez 500 garanti olsun denilir, bu ibişlere sonsan 750w altı kurtarmaz derler. bunları ciddiye almayın.

işin özeti

işlemci, ekran kartı, bellek, anakart gibi kilit donanımlarda ekstremini değil ama yeni nesil iyi performans verenlerden makul fiyatlı olanını tercih edin. monitör ve hoparlöre özen gösterin paraya kıyın. logitech markasından uzak durun, bunu öven bebelere inanmayın, sonra ürünleriniz bir bir bozuldukça bu yazıyı hatırlarsınız. uzun vadeli kullancaksanız ona göre iri ve kullanışlı, geliştirmeye yönelik kasa alın. 6bin lirlaık sistemi 60 liralık kasaya emanet etmeyin. forumlara çok aldanmayın kendiniz araştırın, yabancı sitelerdeki tabloları, incelemeleri değerlendirin. gerçekten yoğun bir oyuncu değilseniz saf bir oyun pcsi kurmanıza gerek olmadığını bilin. bugün f/p ürünleriyle toplayacağınız makul fiyatlı bir pc de 2-3 seneliğine çoğu oyunu güzelce oynatacaktır.

ben crossfire yapacam, raid, sli yapacam, 3d dual monitör oyun oynayacam, 4ghz işlemci alıp 7ghz overclock edecem diyorsanız; siz ruh hastası bir arızasınız, çıkın biraz dışarı azıcık sosyalleşin temiz hava alın lan, o kadar da değil. hayatta başka güzel şeyler de var, gidin bir kız eli tutun mesela mouse yerine..