Yılmaz Güney'in 1974'te Öldürdüğü Yumurtalık Hakimi: Sefa Mutlu

Ünlü yönetmen, oyuncu ve senarist Yılmaz Güney, 13 Eylül 1974 tarihinde "Endişe" filminin çekimi için gittiği Adana'nın Yumurtalık ilçesinde Sefa Mutlu adlı bir hakimi öldürür. Olayı ve sonrasını hatırlıyoruz.
Yılmaz Güney'in 1974'te Öldürdüğü Yumurtalık Hakimi: Sefa Mutlu

yılmaz güney, yumurtalık hakimi sefa mutlu'yu 13 eylül 1974 günü öldürmüştür. 19 yıl hapis cezasına çarptırılmış ancak cezasını çekmeden birtakım şahısların yardımıyla hapishaneden kaçmıştır. sonrasında gittiği fransa'da mide kanserinden ölmüştür.

hakim sefa mutlu'nun o gece kendisine karşı herhangi bir öldürme kastı olmamıştır. "endişe" filminin çekimleri için bulunduğu yumurtalık'taki gazinoda, montaj silah sesi kendisini kesmemiş olacak ki filmde kullanacağı silahını denemek için ateşlemeye kalkar. ancak orada bulunan genç hakim sefa mutlu (o yıllarda yanılmıyorsam 30-31 yaşlarındadır) buna itiraz eder. çünkü orası meskun alandır ve silah ateşlemek yasaktır. çıkan tartışmada yılmaz güney, sefa mutlu'yu yakın mesafeden ateş ederek öldürür.

olaya tanık olanlar yılmaz güney gibi eli silahlı bir adamdan haklı olarak korkmuş olacaklar ki, neredeyse herkes tuvalette olduğunu beyan etmiştir. hatta olay yılmaz güney'in yeğenine yıkılmak istenmiş ancak yeğeninin de çelişkili ifadelerinden yalan söylediği ortaya çıktığından yılmaz güney tutuklanmıştır.

sırf katil, ideolojik olarak ön planda bir sinema oyuncusu diye kurbanın ailesi onca yıl sindirildi. kendisinin aşırı alkollü olduğu, yılmaz güney'e ve çevresindekilere küfürlü ve fiziki saldırıda bulunduğu iftirasını yaydılar senelerce. halbuki adam bizzat gazino sahibinin şikayeti üzerine (yılmaz güney'in gazinoda silah sıkmakta ısrar etmesi sebebiyle) gidiyor gazinoya. alkollü olduğu falan da yok. oktay mutlu, sonraki yıllarda yılmaz güney'in bu cinayetini romanlaştıran bir yazı dizisinin hürriyet'te yayınlanmaya başladığını, kendilerinin tekzip ettiği zaman ise ‘medyayı karşınıza alırsanız sizin için daha kötü olur. biz bu roman için 5 milyar lira ödedik’ şeklinde tehdit edildiklerini söylüyor

hatta olaydan hemen sonra yaşadıklarını anlattığı şu ifadesi daha da korkunç:

"o günleri tekrar tekrar yaşamak istemiyoruz ama olay bizim dışımızda sürekli gündeme getiriliyor. mahkemenin yapılacağı salona biz polis kordonunda, hatta 'güney'e özgürlük' diyen kitlelerin arasından geçerek girerdik. şahitlerimiz para karşılığı susturuldu. hatta o kadar ileri gittiler ki, bize bile para teklif edildi"

maalesef türkiye böyle bir ülke. sırf egosunu tatmin için karısının başına bardak koyup (yalvarmalarına aldırmadan) bardağa ateş eden dengesiz bir insan bu sefer de ortada hiçbir sebep yokken bir hakimi, başka bir insanı katlediyor. ama sırf siyasi duruşu yüzünden bu adamın cinayet de dahil bütün pisikleri bir güzel temizleniyor, aklanıyor. kurbanın ailesi ise gene bunlar tarafından sindiriliyor, susturuluyor. bu cenahtan hiç kimse ise mahallenin namusunu kurtarmak adına bile çıkıp da buna karşı bir söz demiyor.